[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari acvariu ciclide  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Vin si eu cu o problema... Ieri am curatat tetratecurile 2x (Ex1200) unul dintre ele cel vechi de 3 ani, a inceput sa curga pe la garnitura mare de la capul motor, l-am desfacut si refacut de 20 de ori, degeaba tot curge. Carcasa nu e crapata, nici nu e ciobit pe undeva nu are nimic ... deci "O" ringul e de vina. Am cautat pe net, dar nu am gasit aceasta garnitura. Aveti idee unde o pot gasi? Acum acvariul merge cu un Ex 1200 + un intern tot de 1200 l/h, este suficienta filtrarea ptr 33 de pesti + vreo 10-15 pui cu dimensiuni de 1-4cm , cu schimburi saptamanale de apa? S-a nimerit si ca reaq caci nu am bani de unul nou mai ales ca s-au si scumpit, e vreo 500 lei. :x

Don't force it ... Get a larger hammer.
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

presupun ca asta cauti tu. ;)
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

asta-i frate! m-ai salvat! ha! vad ca au si rotor cu ax, de 2 ani merge saracu cu ax faurit de mine dintr-un electrod, cel din ceramica l-am rupt Il fac ca nou.
Multumesc mult!

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

azi mi-au venit piesele, am inlocuit O-ringul si rotorul cu ax, nou nout, merge de parca e nou! deocamdata vad ca nu curge, nu ma bucur inca, doar de o ora merge, noaptea asta o sa stau cu ochii pe el. Sper sa nu-mi faca probleme.

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Am de 1 luna 18 pui de ciclide malawi 3-6cm(elongatus,caeruleus si estherae) intr-un acv. de 200l si pestii nu s-au acomodat inca.Adica sunt foarte fricosi,stau ascunsi dupa pietre aproape toata ziua.Ies afara cand le este foame si cand le dau mancare,in restul zilei m-ai ies ei dar cum este miscare in camera se ascund rapid.Nu i-am stresat deloc cu aranjatul pietrelor sau sifonat etc.Au multe ascunzisuri intre pietre,oare sa fie asta o problema,am citit aici ca nu-i bine ca sa nu devina teritoriali.O parere,sfat?Multumesc
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Lasa-i in pace si nu te mai stresa din cauza de "fricozitate" crescuta a pestilor tai. Le va trece, pe masura ce devin adulti.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

M-am linistit vazand ca ai experienta cu ciclidele.
Multumesc.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cu placere, nu ai pentru ce, dar trebuie sa intelegi ca la africani, mentinuti in acvariu, nu exista un tipar comportamental. Si am sa-ti exemplific cu acvariile mele avute de-a lungul timpului.
In primul cu Malawi, care a functionat 2 ani pestii erau foarte prietenosi...de cum vedeau miscare prin casa erau toti lipiti de sticla...parca vroiau sa comunice cu mine....cate un mascul mai agresiv venea sa se "dueleze" cu degetul meu :-) La al doilea, functional si acum, in primele 6 luni pestii nu se sinchiseau de prezenta mea....inotau prin acvariu, nu se speriau de prezenta miscarii, veneau toti la mancare...ca ciorchinele erau. De vreo luna insa am sesizat ca la anumiti stimuli, mai ales zgomot fug toti, ca stolul si se ascund printre stanci si stau acolo cateva minute pana ies inapoi...nu as putea spune cauza acestei schimbari. La altul, tot cu Malawi, de la servici am tinut demasoni...astia sunt prea peocupati sa se bata, ca sa observe miscarile din jur...deci, is niste mi-se-rupisti.
Recent, de vreo luna jumate am populat unul de la servici cu Tropheus ikola...in primele 2 saptamani erau foarte prietenosi, stateau lipiti de geam...dupa aceea, brusc au devenit foarte speriosi, in aceleasi conditii....dimineata, cum intru in birou, primul lucru se ascund. Deschid capacul sa-i hranesc, se ascund toti....cum plec de langa acvariu, cum se repezesc la mancare...recent am mai bagat 5 pui adusi din strainatate, langa cei 22 existenti...teoria aceea cum ca o colonie odata formata nu se mai modifica a cazut....dupa prima zi au fost cei mai buni prieteni. Adevarat ca sunt pui, dar totusi, prima tura, adusa din Ungaria sunt deja tineret la 5 cm, iar cei din Cehia, sunt la 3 cm, deci nu sunt chiar asa mici incat sa se accepte fara scandal.
Deci, in concluzie...lasa-ti pestii in pace...va veti obisnui unii cu altii

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu am mai postat de ceva timp, de fapt a trecut aproape un an ... urat din partea mea . Ok sa incep:
Acvariul merge brici, nu am alge in exces, pestii se impuiaza, nu mi-a murit nici unul de cand i-am adus, au crescut sunt sanatosi si frumosi si ma bucur de ei in fiecare zi. Decorul a ramas neschimbat, cum il stiati, la vara o sa ma apuc de o reamenajare, mi-a crapat un ex 1200, l-am inlocuit cu un JBL e1500, de care sunt foarte multumit, pe acvariul plantat mai am un e900, filte bune, nu incerc sa fac reclama sau ceva de genu, le recomand calitate-pret isi fac treaba f. bine ... deci la africani, am un ex1200 + e1500 + un filtru intern chinezesc (strict ptr valuri si filtrare mecanica de 1500L/h). Neoanele au ramas aceleasi, le voi schimba la vara ... au cam obosit. Pestii ii hranesc cu Hikari cichlid excel, hrana congelata de la Ocean Nutrition (cam odata pe saptamana), fulgi cu spirulina de la JBL si uneori cu stiksuri de la Tetra, n-am treaba cu ei nu sunt mofturosi, ba din contra dimineata cand ma vad incep sa sara din apa de bucurie Ii hranesc odata pe zi, aia mici nu prea apuca ei, dar se descurca cu algele de pe pietroaie. Am trancanit destul, pun si niste poze:

image

image

image

image

image




Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2010 19:47:06


Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte frumos!!! Felicitari!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc
Felicitari si tie ptr. bazinul cu Tropheusi! sunt superbi.
PS. decorul e belea!

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

vin cu o problema legata de iluminare, mi s-a ars un neon acum vreo 3 luni, am ramas intr-un neon, acum s-a ars si celalat ... am ramas pe intuneric, ce combinatie de neoane mi-ati recomanda? am avut aqua-glo 40w T8 si power-glo 40w T8 (120cm). Am prin casa 2 neoane Philips AquaRelle 36w 120cm, noi(le cumparasem acum 2 ani, dar m-am sucit la neoanele hagen).Ce parere aveti, sa montez Philips-urile, sau sa iau unele mai coolte'? Ati mai folosit aquarelle la africani? lumina e ca la aqua-glo? Nu de alta da sa nu ma umplu de alge barboase sau mai stiu eu ce nebunii. Astept parerile voaste.

Don't force it ... Get a larger hammer.
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Eu folosesc un aquarelle si un marine light de 36w si e ok,acum parerile sunt impartite,fiecare cu gustul sau,alegerea este numai a ta

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

faza e ca nu am folosit pana acum aquarelle, vroiam sa stiu daca e bun ptr acvariile cu africani, sa puna in evidenta culorile pestilor, gen aqua-glo, observ ca in acvariul tau da bine combinatia ... in fine o sa le pun, ca sunt pe intuneric, pana fac comanda de altele, fara sa incerc nu am cum sa stiu
Multumesc

Don't force it ... Get a larger hammer.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

In linkul asta se discuta asa ceva. Iluminarea bazinelor de africani. tot acolo, este un post al lui Lofty, in care mai da un link, catre alt topic.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Daca vrei albastrul si galbenul intensificat, electric, plus alge verzi pe pietre, iti recomand JBL SOLAR Marin Day, fara combinatii cu alte tuburi.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

multumesc prt raspunsuri tuturor, o sa incer mai intai cu cele 2 philips aquarelle (daca tot le am) si pe viitor poate inlocuiesc unu cu un JBL SOLAR Marin Day.

Don't force it ... Get a larger hammer.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com