[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

raul.tatulescu wrote:Ajuta sa faci ciclarea cu un filtru deja colonizat de bacterii insa va fi nevoie ca bacteriile sa se adapteze la noii parametri si sa se inmulteasca si in substrat pentru a stabiliza acvariul. De asemenea daca in acvariul nou bagi alt filtru ar trebui sa mergi cu ele in paralel cateva saptamani.

Eu am deja 2 filtre functionale in actualul acvariu, un intern noname si un eheim 150 (2211), acum eu vreau sa iau un acvariu mai mare, ala o sa trebuiasca ciclat, ideea e ca pana se ciceala cel nou in acvariul vechi as lasa doar eheim-ul si c cel mic as face ciclarea in cel nou, ca sa nu mai cumpar un al treilea filtru, nu am ce face cu atatea. Si voiam sa stiu daca e suficient ca pe timpul ciclarii in acvariul nou sa functioneze doar filtrul intern, sau e musai sa mut externul
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Caut si eu o perie dinaia pentru curatat spraybar-ul de la filtru, aveti idee unde as putea gasi? Aparent am alge in interiorul lui si nu inteleg cum au ajuns acolo
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

JBL Cleany

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare stupida, dar asta pentru ca am gasit diferite variante de raspuns si vreau sa fiu sigur de cel corect
Masculul Guppy este cel care este viu colorat si coada eventai si femela este cea mai putin colorata corect? Sau e invers?
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Da. Masculii sunt colorati, femelele au aspect sters.

Masculii sunt in multe forme, femelele arata cam la fel, mai sunt si unele cu coada usor colorata.
[Thumb - index.jpg]

[Thumb - 1b3fb71d2a0b31ac7231a9c55685cfe9.jpg]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Nenea liliacu, da ala alb de jos nu e betta?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Da' crezi ca am stat sa le cer buletinul? A fost o cautare rapida pe google dupa male guppy varieties

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Da. Masculii sunt colorati, femelele au aspect sters.

Masculii sunt in multe forme, femelele arata cam la fel, mai sunt si unele cu coada usor colorata.

multumesc m-am lamurit
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Guppy rezista la un transport la 1 grad temperatura actuala timp de 30 de minute? Sau ajunge congelat?
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu. De aia nu asigura nimeni transportul animalelor in perioada asta.

Bagi punga in care sint pestii in buzunarul de la camasa si ii transporti asa (sau macar in buzunarul de la scurta). Verificat la 200km de mai multe ori (2-2,5 ore). Toti au ajuns cu bine. Dar cineva trebuie sa se sacrifice sa faca asta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai eu am nevoie sa duc guppy doar 30 de minute, e o distanta de maxim 1km, deci cred ca vor fi ok
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Tot trebuie sa ii protejezi de scaderile bruste de temperatura.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Guppy rezista la un transport la 1 grad temperatura actuala timp de 30 de minute? Sau ajunge congelat?

Iei frumusel punga si o bagi in san, pe sub flanela si geaca... o sa fie in regula.
Pe vremuri (anii '80) ma duceam iarna in piata la Obor, la prima ora... ca sa apuc sa "aleg" pestii doriti.
Stateam dupa aia cu ei bagati in san pana dupa pranz, cand se inchidea piata de pesti.
Asa ca un drum de 30-45 minute nu inseamna nimic. Totul e sa aiba aer in punga aia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Eu intr-o iarna geroasa am adus 10 neoni la termos : )
Am plecat de acasa cu termosu-n sacosa, cu niste apa calda in el.
La intrarea in magazin, am varsat apa calda, nenea mi-a pus pestii cu apa lor, si m-am intors ca boierul cu termosul in sacosa.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionionut wrote:Eu intr-o iarna geroasa am adus 10 neoni la termos : )
Am plecat de acasa cu termosu-n sacosa, cu niste apa calda in el.
La intrarea in magazin, am varsat apa calda, nenea mi-a pus pestii cu apa lor, si m-am intors ca boierul cu termosul in sacosa.


Asta cu termosul a functionat, multumesc mult de idee, nu ma gandeam la ea desi am 3 termosuri
Am dus un mascul guppy unui prieten ca a ramas fara iar eu oricum aveam prea multi pesti in acvariul meu mic

Si o sa revin cu o poza zilele urmatoare, pregatesc ceva fain in acvariu, ca tot imi place mie mult anubias

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2021 18:50:21

[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Sa fii guppy si sa mergi iarna cu termosul - asta inseamna business class.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am zis sa vin si eu cu un feedback.
In primul rand va multumesc tuturor pentru sfaturi, sunteti o comunitate minunata si nu as fi reusit sa am pesti asa fericiti si un acvariu atat de cristalin fara voi. Apreciez foarte mult ca va rupeti din timp ca sa impartasiti din experienta voastra cu mine.
Legat de feedback...cea mai buna decizie sa schimb filtrul intern cu unul extern, apa este super curata, curat acvariul la doua saptamani, oxigenare super, pesti sanatosi, melci fericiti.
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am zis ca revin cu update nu? Am mai instalat un anubias. Mai am de luat si alta mobila in acvariu dar usor usor incepe sa arate chiar dragut zic eu avand in vedere ca e primul acvariu. Bineinteles ca veteranii vor fi pe modul..."meh doua plante", dar eu sunt multumit
https://img.plici.ro/image/Jhe

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2021 20:06:57

[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce parere aveti de JBL PlanktonPur?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com