[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Multumesc,oricum e doar un experiment din lipsa de preocupare si poate si din lipsa de fonduri pentru ceva mai impresionant.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Vad ca nimeni nu se mai lauda cu nimic,am sa ma laud eu .Mi-am cumparat un peste -o domnisoara(parasema)asa ca acum am doi clownfish ,un crevete peppermint(care nu mananca aipstasia ) ,si respectiva domnisoara.Convietuiesc de vreo doua saptamani asa ca totul este OK.In rest totul e normal, kenya pare ca vrea sa revendice tot bazinul si desi intentionam sa iau si unu doi corali soft ,cred ca renunt la idee caci nimeni nu are de vanzare, iar ce am mai vazut mi se par prea scumpi.
[Thumb - IMG_20220610_175724.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Tot stand si admirand acvariu , am constatat ca tare mi-ar fi placut o pompa de valuri cu controler,asa ca vreo doua saptamani m-am documentat asiduu cam pe majoritatea siteurilor de profil.Am constatat ca sunt cam scumpe pentru mine si totodata ca de fapt situatia ar putea fi cel putin partial rezolvata cu un sistem priza programabila care sa poata face un in-of la interval de 5-15 secunde.Problema este ca nu exista in comert o asemenea priza.Intreb daca cineva (care se pricepe la asa ceva)ar avea o solutie tehnica.Teoretic cred ca este posibil si ar fi o solutie mai ieftina si mai fiabila- practic schimbi numai pompa la unu-doi ani(am inteles ca toate pompele cedeaza fizic si ramai cu un controler la care nu gasesti pompa de schimb.Eu acum folosesc un timer mecanic in-of la 15 minute-cam impropriu dar un pic mai bine decat un curent non stop unidirectionat.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Din pacate singura alternativa la pompa cu controller -e pompa cu controller ,asa ca am sa incerc cumva sa fac rost de suma necesara(sper). Am inceput sa fertilizez macroalgele din cilindru cu tetra plantamin-ideal ar fi fost ceva gen cheato grow, dar cum pe la noi nu se gaseste asa ceva merg pe tetra-oricum formula nu pare mult diferita.Pana acum directia pare buna,algele par mai vioaie - copepozii au explodat iar melcii,asterinele si viermisorii nu par deranjati.Daca rezultatele vor fi incurajatoare poate trec si la bazinul principal de dragul macroalgelor.Daca cineva a folosit All in one reef de la tropic marin as fi curios de o impresie.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Am luat si pompa de valuri cu controler, pare ok. in rest nimic nou, bazinul a intrat in faza de stabilitate, nici macar alge pe sticla, mai vanez cate o aipstasia in rest plictisitor de stabil,cei cativa corali soft crest lent dar sigur, pestii voiosi si cam atat.
[Thumb - SLW Pump 3.jpg]

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hai cu poze!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Bazinul e bine ,pionieresc, nimic spectaculos(sper sa revin si cu o poza).Vestea mai importanta este ca bazinul(marin, pentru cine nu stie) imens de la mall Botosani a fost desfintat , am vazut intr-o zi ca nu mai este si nu-mi venea sa cred.Pentru mine era important din punct de vedere moral si ma mai imbarbata in demersul meu chinuit cu acvaristica marina.Cred ca a fost o munca imensa si eram curios ce-au facut cu sutele de kilograme de piatra care aratau f.bine dupa 5-6 ani (cred,am si uitat cand a fost facut).Sincer cred ca era o pacoste financiara- la ce consum de energie electrica avea ,si oricum in ultima vreme era cam neglijat.Asa ca am ramas singurul si unicul posesor de acvariu marin la Botosani.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Poza
[Thumb - IMG_20230209_150735.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Poza 2
[Thumb - IMG_20230209_151038.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Cum e pompa de valuri pentru bazinul ala? Potrivita, prea mare, prea mica, etc?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Pare OK,cred ca ar fi mers si varianta 5 (cea mai mica),dar asta am gasit (10).Eu o folosesc cu setare de valuri naturale cu viteza minima.Modul de noapte l-am dezactivat ca nu-mi placea rezultatul.In rest pare o pompa buna , se curata usor,sta bine pe suport, nu face zgomot, in concluzie as zice ca e in regula.Pentru mine pretul a fost cam mare(420 lei)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Multumesc de apreciere,sper ca e de bine ,chiar daca e modesta realizarea pentru mine este un mic succes- e foarte greu sa gasesti cate ceva de aici de la Botosani , apoi limitarile financiare-(sper sa-l mai pot mentine in viata ceva vreme).Practic luna asta implineste 3 ani si sase luni si daca partea de hardware a mai fost imbunatatita vietuitoarele sunt aceleasi.Pestii nu stiu de ce ,dar nu prea vor sa stea in poza.In principal ideea ca a supravietuit mai bine de trei ani ma face sa cred ca se poate si cu mijloace mai modeste si pe baza principiilor acvariului de tip ecosistem(atat cat poate fi posibil).Cred ca ideea este sa ai un biotop solid-respectiv piatra vie si nisip viu suficiente raportat la volumul de apa si evident o biocenoza cat mai variata din care sa nu lipseasca cu desavarsire regnul vegetal.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Arata totul foarte natural, chiar zici ca e o bucatica mica din ocean.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Bazinul se apropie in curand de 4 ani, a cam intervenit plictisul , mai ales ca nu am mai reusit sa achizitionez nici o vietuitoare,la cele doua magazine care mai trimit prin curier nu prea mai au nimic, ori sunt scumpe cam tare pentru bugetul meu.M-am gandit sa renunt la el,dar aici in Botosani nu l-a vrut nimeni,asa ca merg in continuare dar evident fara sa mai am cheful initial(ma refulez cu un plantat si guppy-macar de astia mai gasesc pe aici .)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ce anume cauti? ce vietuitoare?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2023 16:53:54


Utopia Reef 400
My Aquariums
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut,evident din cele soft,am vrut sa-mi iau un crab sau ceva paguri(nu mai exista),m-am gandit la corali de piele,nu sunt si tot asa,am cumparat un crevete care a murit rapid(doua- trei saptamani).De fapt cred ca este si un efect psihologic, vezi ce minunatii pot face unii si tu te chinui cu mai nimic, si te mai doare si capul ca nu-ti ajung finantele, probabil ca acvaristica marina nu este pentru pensionari
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Poate pentru cei "speciali" pentru restul sigur nu
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Acvariu merge inainte ,am pierdut pestisorul albastru-domnisoara exact dupa un an si trei luni , in schimb prospera aipstasia si am inceput sa obosesc cu seringa cu zeama de lamaie, asa ca intreb retoric si probabil inutil daca stie cineva ceva despre viermisorul berghia.La magazinele online straine vad ca apar oferte dar nu ma prea pricep si nici nu stiu daca este posibil.Preturile am vazut ca oscileaza intre 30-50 dolari 3-4 viermisori.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Berghia am tot cautat si eu fara succes ! Am introdus aiptasia odata cu niste fraguri si de atunci ma tot lupt cu ea, o tin sub control cu metodele clasice dar tot reapare.
Nu cred ca se poate scapa de ea , face parte din ecosistemul marin.
Mai demult am reusit cu un crevete peppermit dar a doua oara fara succes.

Singura solutie este sa neutralizezi pe cele mari cu o seringa si apa clocotita, suc de lamaie sau aiptasiax iar pe cele mici le ignori

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2023 07:40:53

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com