[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bazin 400 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Culoarea mai deschisa a frunzelor poate fi asociata cu carenta in magneziu. Mai curind un complex de minerale care sa contina si magneziu. Nu cred ca duci lipsa de azot.
Legat de caras, acesta este un hraparet care barboteaza constat substratul, probabil de acolo a recoltat "balastul". Din cite imi amintesc eu, de cind aveam carasi, trebuie
hraniti mai cu grija si in portii mici si dese la aceeasi masa, ca ei sa aiba timp sa consume hrana in cadere si sa nu se depuna pe fundul apei, mai cu seama ca acolo nu ai
creveti sau alte animalute care sa faca curatenie. E sanatos si pentru chimia apei, evident.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai de aceea am redus si portiile de mancare
... dau de 2 ori pe zi.. dar nu inteleg de ce nu crestea..mancare le dau niste fulgi pentru pesti rosii.. asa spun aici.. de laNovo red de la GBL.mai am niste bilute care cad Goldperls de la GBL astea le dau de obicei,odata pe saptamana le dau oua eclozate de artemia si macar odata pe luna tubiflex.. dar ma enerveaza ca trebuie sa arunc tubiii...ca le dau odata.. nu pot sa ai dau toti si apoi.. ai arunc.. la ce draq sa tin mortaciuni.. sau e o solutie? oricum cand ai iau de la shop ai caut pe aia cere misca.. sunt si morti intre ei
de aceea am spus..nu prea imi vine sa bag fertilizare ca ma umplu de alge cu siguranta.
poate daca asi impartii doza indicata de fabricant,sa o impart pe zile.. dar ma gindesc ca pana la urma tot aceeasi cantitate de fertilizant pun si algele au de unde sa se serveasca...sau sa pun mai putin?...daca am plante lente.. consuma mai greu fertilizantii.. din cate am inteles

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca ai timp si nu te omoara agenda zilnica, sunt solutii de fertilizare cu aplicare zilnica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am sa caut...nu am program fix..
de multe ori se schomba de azi pe maine


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

# Silviu.. poti sa imi dai niste repere te rog?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Este un subiect pe care il studiez de ceva timp. Ma gindesc la o solutie adaptata pentru diverse combinatii de plante.
Sper sa am timp in perioada urmatoare sa pot sa proiectez materiile prime si sa le introduc intr-un program de optimizare.
Revin cu citeva solutii. Pina la urma, fertilizarea plantelor este o problema de optimizare insa nu gasesc suficiente informatii
despre cerintele specifice ale plantelor, ca sa pot sa definesc sistemul de restrictii, altfel reuseam de mult sa elaborez matricea
modelului de programarea liniara. Pina atunci, cea mai buna solutie este sa faci o combinatie de fertilizant universal plus suplimente
separate de fier, potasiu si oligoelemente, toate recalculate din doza recomandata (saptaminala) in doza zilnica.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 22:26:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

tousi... cred ca e si de la solutia de declorinare...o lunga perioada nu am folosit asa ceva.lasand doar apa la declorinat 24 h,de vreo 8-10 luni folosesc si solutia de declorinare,am inteles ca ar fi indicata pentru ca dizolva si metale grele dar....pina sa folosesc solutia,nu am avut probleme cu culoarea frunzelor.Dupa ce am inceput sa folosesc constant ,incet incet,tot mai multe frunze noi rasareau tot mai decolorate... ultima care am vazut-o era chiar alba...
Am impresia ca ori cantitatea de solutie de declorinare e prea mare pentru apa de aici si v-a trebui sa reduc cantitatea ori sa nu mia utilizez declorinant si voi utiliza un carbune activ...am un prefiltru sun sun 602 in care am sa bag carbune activ,am 2 litri deocamdata,saptamana asta mai cumpaer inca 2 sa fiu sigur ca il umplu si am sa folosec apa tratata doar cu carbune activ..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

paradoxx wrote: de aia si intrebai pe Artur,deoarece stiu ca multi "Black moor" sunt asa doar in primele 4-5 luni,pe urma incep sa devina pestisorii aurii din poveste
....

nenea paradox... se intimpla paradoxul...BLAK MOOR ai mei nu si-au schimbat culoarea si nici nu dau semne ca s-ar gandi la asta

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2017 19:21:59


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:
paradoxx wrote: de aia si intrebai pe Artur,deoarece stiu ca multi "Black moor" sunt asa doar in primele 4-5 luni,pe urma incep sa devina pestisorii aurii din poveste
....

nenea paradox... se intimpla paradoxul...BLAK MOOR ai mei nu si-au schimbat culoarea si nici nu dau semne ca s-ar gandi la asta


Pai ... de aia s-au inventat spray-urile cu vopsea!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai Silviu.. ma dai de gol aici cind ma gandeam ca pot si eu sa fabric un paradox...
in seara asta o sa pun niste poze.. sa vedeti ce negri sunt..cred ca astia i-a combinat cu pigmentul de la africanii astia din paris...astia au pigmentul foarte puternic....Nu ai vazut ca daca se combina o ealba cu un negru.. piciul tot negru e?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2017 20:25:29


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am avut si eu un "telescopic' da era roscat. Nu ma pricep la aceste varietati, glumeam si eu.
Insa citind pe topic, m-am documentat nitel si am gasit un text care poate te ajuta.
Vezi fraza bolduita, poate la asta se referea paradoxx!

"While most Black Moors stay black in all sorts of environments, some may change color with age, fading to gray.
They can also revert to a metallic orange when kept in warmer water. Though these fish once were available with
a beautiful veil tail, the specimens available today have a broad tail, a ribbon tail, or a butterfly tail."

Sursa : http://animal-world.com/encyclo/fresh/goldfish/BlackMoor.php

LE : la o lectura completa, sunt citeva chestii interesante (pe care poate le stii, alea despre acuitatea vizual si abilitatea de a se hrani).

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2017 20:33:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am mai citit pe forumuri , si aici in fr,unii se plangeau ca au devenit aurii...dar nu am auzit de gri...si poate ca acea culoare gri de care spune,e pentru ca nu e un negru negru,, are o tenta foarte slaba spre maroniu (asa mi se pare mie) si pare pufos,e culoare mata nu lucioasa...si acel puf ,mai da in reflexie spre alb..deschide culoarea negrului.. poate ca de acest gri e vorba
aaa cu hranaaaa... sunt bataiosi... ei sunt singurii certareti cind e vb de mancare..(ma refer doar la bazinul meu)..cind nu mai apuca bulinele pana s acada s, se apuca de subtrat baietii.. si se cam ingesuiesc unii pe altii.. astia negri incep sa dea cu nasul in ei...nici subunkins nici ala rosu nu prea il baga in seama,pleaca ei asa ca sunt educati in stil francez poate "fii Gentil"dar citeodata se agita degeaba,nici macar nu ai clinteste pe astia si nici nu ai baga in seama

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2017 20:42:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi ca articolul din link-ul pe care l-am postat este destul de detaliat. Daca te pasioneaza aceasta specie, acolo sunt multe detalii interesante.
Mie chiar mi-a placut, este foarte bine structurat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mersi.. in seara asta ma pun sa citesc..
unul din carasii aia colorati cu coada in trei,a devenit auriu,nu mai are asa multe pete maro cum avea,,celalalt a ramas la fel,subunkins si blak moor nu s-au schimbat si la fel.. nimic schimbat.. aaa ba da..
schimburi de apa saptamana,nu mai fac la 3 zile
am facut saptamana trecuta o experienta,am facut schimbul de apa la 2 saptamani,30% dar intre timp am completat de 3 ori cite 30 l
inainte de schimb aveam NO2=0,NO3 38ml/l timand cont ca la retea apa are NO3=28 ml/l.Mros normal in schimb culoarea ,o tenta maronie..poate si de la depunerile de pe geamuri..
animalutele nu au dat nici un semn ciudat de comportament si nici macar sa vad o coada putin crapata.. cum vedeam inainte daca nu faceam schimbul la max 4 zile,nu exista sa nu apara un pestisot cu coada sau o dorsala cu despicata...
acum nimic...
cred ca abia acum port spune ca am bazinul ciclat si filtrarea se pare ca duce deocamdata
Bine,inainte sa fac experimentul,cred ca sunt 2 luni de cand am redus cantitatea de hrana...nu prea mult,tot de 2 ori pe zi dar e mai putina
daca e sa ma uit la cata mizerie fac...cred ca as putea sa mai reduc inca.. dar eu zic ca e bine ,atata timp cat nu apar schimbari in chimia apei si in comportamentul locatarilor

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cu siguranta stii : schimburile rare de apa se fac numai cind ai o filtrare foarte buna (mecanica dar mai ales biologica).
Si eu vreau sa trec la schimburi mai rare la A400 dar cind voi sta mai mult pe la birou, sa pot monitoriza situatia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bine.. asta a fost o experient.. nu am continuat.. la filtrarea mec nu stiu daca stau bine...
La cele doua sun sun am la sorb,in cos bagat burete pe care il spal la 2 zile,in canistre nu mai am decit perlon intre pompa si mediile filtrante,si la asta intern am ceva mai multa filtrare mec...am bagat burete in locul unde era incalzitorul si pe lateralul camerei de filtrare,unde comunica cu camera incalzitorului, am ous perlon... asta e filtrare amecanica pe care o am.La fel,perlonul de la intern la 4 zile il spal

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Si pana la urma ai black moor sau doar niste carasi viitori aurii ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nuuu.. inca nici un semn ca si-ar schimba culoarea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Tinem pumnii....sa se aureasca )))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

baaaa.. iara cobesti?......ai spun lui Koala sa iti tina un loc in autobus

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com