[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
lampa led  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gata . au sosit una bucata arduino mega cu display si ledurile.
acum caut radiator. as prefera sa iau de undeva de pe la noi, sa vina mai repede.
Oare asta face fata? http://www.adelaida.ro/radiator-al-1000x165x35mm-rad-a4291-1000.html

Ldd cred ca le iau pe alea de la coralux, dar trebuie intai sa mai verific specs pentru leduri sa vad cum le grupez.
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

As vrea sa fac o lampa cu led-uri de 10w pt un acvariu cu africani. Aveti idee cam de cate leduri as avea nevoie la o lungime de 2m in asa fel incat sa iasa ceva ok?
O alta intrebare: intre priza zi led ce vine pus, o sursa si atat?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Raspuns scurt: intre priza si led-uri trebuie puse o sursa de putere si LDD-uri.

Cred ca e mai bine sa deschizi un topic separat pentru ce vrei sa faci - deja incep sa incurc ce face Rodoselada si ce face sv_costin. Si citeste intii asta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27602.page

Sari peste partile cu iluminat pentru plante daca ai africani. Eu am un singur mbuna si mi-a rupt toate plantele - inclusiv Anubiasii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
barabasfan77
Junior member

Joined: 22/04/2014 08:31:07
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:Salut,

As vrea sa fac o lampa cu led-uri de 10w pt un acvariu cu africani. Aveti idee cam de cate leduri as avea nevoie la o lungime de 2m in asa fel incat sa iasa ceva ok?
O alta intrebare: intre priza zi led ce vine pus, o sursa si atat?

calculezi unghiul de dispersie si inaltimea la care montezi lampa fata de luciul apei si atunci vei sti cate leduri vin pe lungimea bazinului. poti folosi leduri cu alimentare la 12 v ptr a fi mai simplu de alimentat . dai la fiecare 12 v dintr-o sursa de alimentare cu o putere calculata pe numarul de leduri folosite .
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com