[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika - "The Sound Of Silence"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Adi, esti sigur ca primele 3 poze, la care ai scris Murago Tanzania sunt, intr-adevar, Murago? Ca nuantele alea de galben pe corp si punctele de pe inotatoarea ventrala, portocalii, nu "dau" nicicum cu murago ai mei carora nuantele alea le lipsesc du desavarsire

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Adi, esti sigur ca primele 3 poze, la care ai scris Murago Tanzania sunt, intr-adevar, Murago? Ca nuantele alea de galben pe corp si punctele de pe inotatoarea ventrala, portocalii, nu "dau" nicicum cu murago ai mei carora nuantele alea le lipsesc du desavarsire

Da, sunt Murago, ca altceva cu puncte pe cap nu am...
Am dat cu blitzul in ei si n-am editat pozele deloc, cred ca de acolo nuantele astea turbate...

Cand ajung acasa o sa dau drumul la lumini FULL sa vad si ce-i cu punctele alea de pe inotatoare... De obicei cand ajung acasa bazinul e in semi-intuneric asa ca nu prea le-am remarcat cu ochiul liber.
Si pentru mine punctele alea au fost o surpriza...


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

@Calin, update la postul anterior:

Ieri m-am uitat vreo ora la pestii Murago dupa ce i-am lasat sa se linisteasca, pe lumina normala. Unul dintre ei, probabil tinde sa devina dominant, avea perioade in care-si pierdea complet dungile. Culoarea: indescriptibila... Maroniu-gri, catifelat parca, cu ceva spre roscat pe inotatoarea dorsala. E cel mai mare din grup si e singurul la care am observat faza cu dungile. Puncte portocalii pe inotatoarea ventrala am observat la mai multi doar ca-s mai estompate, probabil lumina blitzului le-a facut asa vizibile in poze.

Legat de nuantele de galben de pe corp, parca pe unii se vad dar nu stiu ce sa zic... DAR: mediul in care stau (background, pietre) este de culoare deschisa, care bate spre galben-verzui din cauza algelor iar Brichardi care-s de doua ori mai mari decat Murago au o culoare galben-verzui si ei. Dar daca de aici o fi?

Mai jos niste poze cu parintii, mie mi se pare ca incep sa semene...

image

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Superbi !!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline


Salutare dragilor,

Dupa cateva saptamani / luni in care am stat offline, revin cu un update.

Aseara am bagat tropheusii in sedinta foto. Incredibil de greu... Murago sunt cei mai dificil de fotografiat pesti....

Iata ce a iesit:

Tropheus Murago Tanzania

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image



Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am citit topicul pe nerasuflate, bravo Adi

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi plac grasunii astia!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

As baga mana in foc ca fotografiile/filmele nu reusesc sa redea nici pe departe viermuiala din bazin
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Din ciclul ochi ca ai lor nu are nimeni, va prezint din zona tropheusilor cu ochi albastri, cateva foto cu Tropheus Brichardi Kongwe Green.

image

image

image

image

image

image

image

image

image


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ceva in gusa, sau mi se pare?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Vad ceva in gusa, sau mi se pare?

Fac si ei ce pot, se chinuie saracii da' inca-s mici, n-au deprinderi de astea...
Acum am vazut si eu prima oara ca ar fi ceva sanse...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Dragilor.... problema este cat se poate de grava, lumea e cu susu-n jos...

Intamplare de ieri dimineata.. Deci, poveste pe scurt:

La momentul in care am reconstruit acest bazin, normal ca am scos din el tot: apa (aruncata la canal), background vechi (aruncat la gunoi) pestii (aruncati.. pardon, pusi intr-un butoi), nisipul (in saci si apoi spalat). Pestii au fost extrasi unul cate unul din bazinul cu vechea amenajare si pusi pentru cateva zile intr-un butoi mare. Bazinul l-am uscat inainte de a lipi noul background. Am istorisit povestea la momentul respectiv.

Ideea e ca dupa ce noul setup a fost gata si tropheusii reintrodusi in bazin (din butoi, tot unul cate unul...), in bazin a aparut dupa cateva zile o mbuna de Malawi , la acel moment in stadiul de pui de 2 cm. M-am mirat si minunat... era pestele Highlander, cu noua vieti, care trecuse prin toate cele, dracu stie cum ca nici acum nu-mi explic, si-si continua viata in bazinul in care se nascuse...

Au trecut lunile si acea mbuna mica a devenit o Maylandia mare, care-si aroga drepturi, pazea teritorii si avea comportament de mascul feroce. Cu colorit si agresivitate specifice. Singurul peste de Malawi intr-un bazin cu tropheusi. L-am lasat acolo, chiar daca era din alt film, pentru simplul fapt ca n-am reusit niciodata sa-l prind...

Am ajuns cu povestea la ziua de ieri... Am vazut mbuna mea ca statea retrasa printre pietre si am pozat-o.
Uitati-va cu atentie la poze... Are pui in gura...

Daca cineva stie sa-mi explice, e invitatul meu... Eu ma retrag si nu mai cred nimic...

image

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, pestele ala este "Duncan MacLeod din clanul MacLeod"... nemuritoru', varianta banateana.

- singura explicatie logica este ca a stat in sump (cazut de pui, prin tevile de BA)... la un moment dat, a reusit sa depaseasca mediile filtrante si pompa l-a aruncat inapoi in display.
- a doua explicatie ar putea fi aceea ca nevasta ti-a facut o farsa.


Later edit: Treaba cu gusa plina e usor de explicat... e femela si icrele s-au maturizat in ea. A depus, fara mascul (poate stimulata de feromonii din bazin) si si-a luat icrele in gura. Daca insa scoate si pui, atunci e cazu' sa te duci la Biserica!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2017 12:18:48


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De-a lungul timpului am avut si eu femele fara mascul dar tot timpul au dat drumul icrelor in apa, nu le luau in gura.
Oricum le va da drumul dupa cateva zile daca nu sunt fertilizate.
Apropo, aia e femela de Cynotilapia Afra Jalo. Parerea mea.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu zic c-o reusit sa treaca prin toate furcile caudine a restartarii bazinului si-a devenit o cynotilapianca curva interspecifica . Sau mai ai si-un mascul de Cynotilapia ascuns prin bazin, adevaratul highlander de fapt !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Muhahahaha!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:De-a lungul timpului am avut si eu femele fara mascul dar tot timpul au dat drumul icrelor in apa, nu le luau in gura.
Oricum le va da drumul dupa cateva zile daca nu sunt fertilizate.
Apropo, aia e femela de Cynotilapia Afra Jalo. Parerea mea.


Confirm, e specia de care vorbeste lukitza. E un dwarf mbuna, cu temperament mai agresiv, insa nu atat incat sa puna probleme.
[Email] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Confirm ca situatia s-a reglementat de la sine.

Femela in cauza arata normal, a scapat intr-un fel sau altul de ce avea in gura si si-a reluat viata ei de intrus in lumea tropheusilor.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Salutare dragilor,

Acest bazin care mi-a adus atatea statisfactii, mai intai cu "The land of make-believe" - casa mbunelor de Malawi si mai apoi cu gazduirea unui colt de Tanganyika, actualul proiect, va deveni in curand istorie.

Din pacate va trebui sa eliberez incaparea in care este construit acest bazin iar dificultatile de mutare/transport datorate marimii acestuia ma vor face sa renunt la el si sa-l demontez in viitorul apropiat. Ridic totusi mingea la fileu cuiva care este interesat sa-l aiba in starea lui actuala, cu toate dotarile si acareturile din jurul lui. Repet, principala problema in caz ca cineva si-l doreste, va fi ca acesta sa-si asume extragerea lui din casa si transportarea lui de acolo. Pretul de vanzare ar fi unul mai mult decat simbolic.

O zi faina,
Adi Radu

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce s-a intamplat?
E de bine, e de rau?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com