[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou very low tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am vazut azi 2 physa si 3-4 planorbis.
Cum plante/pesti/substrat noi nu am adus de 2-3 luni trebuie sa fie din ouale depuse in urma cu cca 1 luna - de cind mi-au murit melcii. Cum au rezistat - nu am idee.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Melcii or fi murit din cauza ca n-au avut ce manca?
Ca din ce stiu eu melcii sunt mai rezistenti decat pestii.
M-as astepta mai curand din cauza deciclarii sa moara intai pestii si apoi melcii.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nici o sansa sa moara de foame. La fiecare 12 ore primesc o bucata de dovlecel, castravete, salata sau alta leguma. Plus citeva pastile pt ierbivori si am in continuare GDA care e curatat si de creveti si de ancistrusi.

In caz de probleme ma asteptam sa moara crevetii primii, dupa care sa fie afectati pestii. Ancistrusii au depus (si au crescut fara nici o pierdere) exact in perioada in care mureau melcii. Puii de ancistrus mincau din melcii morti fara nici o problema - au 3-4 cm acum.

De fapt singurul lucru sincron cu moartea melcilor a fost depunerea icrelor de ancistrus.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asa arata Siporax utilizat fara prefiltru timp de 1,5 luni.
[Thumb - siporax_fara_prefiltru.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2017 17:21:48


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si asa arata dupa ce a fost spalat zdravan.
PEtul are fundul gaurit, iar furtunul se duce la o piatra de aer.
Ceilalti 3 litri de Siporax o sa ii spal peste cca. 1 luna. Cite 1 litru o data pe luna.
[Thumb - siporax_spalat.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2017 17:25:07


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mi-a facut o surpriza Anubias.
Are pui. In poze se vad doar 2, dar sint 4.
[Thumb - pui_anubias1.jpg]

[Thumb - pui_anubias2.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/08/2017 19:37:08


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am comandat o pompa de valuri Koralia Nano 900, un power head de 700l/h pt. filtrul de substrat si inca 1l Siporax.

Daca afla departamentul economic... Bine ca nu stie decit sa manevreze Excelu' si FB.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Asa arata Siporax utilizat fara prefiltru timp de 1,5 luni.


Ai cumva radacini care pot lasa pigmenti in apa?
In mod normal Siporax-ul nu ar trebui sa fie atit de puternic colmatat decit daca nu exista o filtrare macanica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu. Am o cioata veche de de vreo 10-15 ani.
Dar le dau sa manince prea mult - unul din motive.
Si din diverse motive prefiltrul nu l-am curatat de 2 luni - cred ca e plin de mil.
In plus am modificat reactorul de CO2 - sa fie mai mic - si mi-a scapat o gaura. A devenit capcana de creveti si trebuie sa ii scot la 2-3 zile.

Oricum ma pregateam de un reset si abia mi-am dat seama ca trebuie sa il fac intr-o sambata si duminica fara sa il deciclez.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Singura problema ar fi ca toate spatiile minuscule din inele, in care trebuie sa se fixeze bacteriile, pot fi infundate pentru ca acolo au ajuns suspesii si particole foarte fine.
Cred ca asa cum arata, capacitatea lor de filtrare biologica s-a redus considerabil. Mai bine gasesti o solutie sa ciclezi un material nou si sa-l inlocuiesti pe cel compromis.
O varianta ar fi (daca nu ai un filtru de rezerva) sa-l inlocuiesti treptat, in cantitati mici, la intervale de 2 saptamini.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Poate. NH3 si NO2 fiind la zero nu pot sa spun ca e deciclat.
Oricum intentionez sa ajung cam la 10% material filtrant biologic si sa "curat" cam 1 litru de siporax pe luna. Mai am 9 litri de JBL Volcano ( si ma cam bate gindul sa mai iau inca 9 litri) si vreau filtru de subtrat (poate gresesc aici). Cu 18 litri de filtru de substrat si 4 litri de siporax plus prefiltru parca ajung la o filtrare buna - doar eu sint ala care sustine ca nici un filtru nu e prea mare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Au venit jucariile.

[Thumb - news.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2017 16:22:18


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu se vede!

Edit : Acuma da!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2017 16:23:47


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pozele le pun de obicei ceva mai tirziu.

Cu amarita de camera care o am la mobil nici nu o sa se vada bine vreodata. Cu DSLR-ul tau ce iti pasa.

Azi mai am de luat diste melci, urmeaza aclimatizarea lor timp in care o sa montez si pompa de valuri. Deja injur de pe acum ca n-are cablu decit de 1,5m. 1m in acvariu, 1m am pina in priza = trebuie sa mut prizele. Cind pusesem un prelungitor cu 6 prize + 8 prize la UPS ziceam ca sint de ajuns. Cred ca trebuie sa ma gindesc si la o organizare prizelor, azi doar o sale pun pe toate pe un scaun.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Melcii Pomacea sint la aclimatizare. 2-3 si-au deschis deja capacele.

Multumesc celor care mi-au dat sfatul sa iau o pompa de valuri. Am montat-o la 10-15 cm de substrat sa impinga resturile spre intrarea in filtru si bate fara probleme pe lungimea de 1m. Am priceput si de ce mi-ati dat sfatul sa iau una cu prindere magnetica. Am mutat-o fara nici un fel de probleme in alta pozitie fara sa bag copitele in apa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Toate bune si frumoase, dar o poza cu bazinul nu ne arati? Nici eu n-am talent la pozat, nici aparat, dar mai trag cate o poza cu telefonul .
Tu chiar vorbesti serios ca vrei sa speli lunar cate un litru de material filtrant? Eu nu bag o data pe luna mana in bazine, filtrele la bazinul cu pesti nu le deschid decat daca e ceva nasol, nu mai merg sau altceva. Pana la urma, investim in filtrare ca sa ne usuram munca cu bazinele, se stabilizeaza si ai un colt de natura super. Un 10% recomand la oricine sa aiba filtrarea din volumul bazinului, ii ajuta mult si pe astia mai lenesi .
[ICQ]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

narcis wrote:Toate bune si frumoase, dar o poza cu bazinul nu ne arati? Nici eu n-am talent la pozat, nici aparat, dar mai trag cate o poza cu telefonul .


Arata prost, iar camera de la telefon e vai de ea. A trebuit sa bag lumina mai multa ca sa se vada ceva si a amplificat ceata.

Poza de pe pagina dinainte e la fel, doar mai putina ceata. Si culmea ca analizele arata ca nu am NH3 si NO2.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/08/2017 10:00:45


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

narcis wrote:Tu chiar vorbesti serios ca vrei sa speli lunar cate un litru de material filtrant? Eu nu bag o data pe luna mana in bazine, filtrele la bazinul cu pesti nu le deschid decat daca e ceva nasol, nu mai merg sau altceva. Pana la urma, investim in filtrare ca sa ne usuram munca cu bazinele, se stabilizeaza si ai un colt de natura super. Un 10% recomand la oricine sa aiba filtrarea din volumul bazinului, ii ajuta mult si pe astia mai lenesi .


Ma refeream la Siporaxul din filtrul improvizat (un PET cu fundul gaurit si o piatra de aer) care se colmateaza zdravan ca nu are nici macar un burete ca prefiltru - o sa vad daca pot sa ii montez si un burete care sa il pot spala usor - tot vreau sa mai bag inca 1 litru de Siporax . Nu am clatit materialele din filtru din august anul trecut. Am deschis filtrul de 3 ori de atunci - arata bine - asa ca l-am montat la loc si l-am lasat in pace. Doar in urma cu cca. 4 luni l-am clatit rapid - mai mult ca sa vad ce iesi din el - era curatel Siporaxul. Spre mirarea mea nici nu mai miroasea asa puternic a balta statuta. Nu am curatat furtunele de 6 luni (cred) - in primele 3-5 luni de la punerea apei trebuia sa le curat la cel mult 2 saptamini. Debitul e stabil - mult mai mic fata de cel initial. La o masuratoare cu o cana de 0,5 litri mi-au iesit cam 350l/ora.

E900 mi se pare mic pt. 180litri in momentul de fata (au intrat cam 3litri de Siporax in el). Vreau filtru de substrat si am 9l de JBL ProScape Volcano Mineral plus 15kg de pietris 1-3mm. Cum tot fac pregatiri de un reset am incercat diverse. Uite unul din rezultate mai jos. Initial au fost 20-30 de fire de umbrosum la care nu am aveam loc si le-am pus intr-o plasa. Au crescut cum vezi - piatra are cam 10 cm lungime. Din ce creste acolo am dat deja un pot de cam 10x10cm fara sa se cunoasca prea mult.
[Thumb - umbrosum.jpg]


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din motive independente de mine orice proiect de aici se amina pe termen nedefinit.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com