[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquatic Nature CO2 Junior Kit - butelie reincarcabila  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, desi am mai vazut acest subiect pe aici nu am vazut un raspuns concludent.
Respectiv, ma intereseaza daca se poate atasa ulterior o butelie la acest sistem, cu ce componenta si daca a mai facut cineva asa ceva.
Sau sfaturi pro/contra unei eventuale achizitii a kitului respectiv.

Multumesc mult

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2010 10:04:22


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Pentru un nano e foarte buna soluita. Se poate upgrada in sensul in care se cumpara o piulita ce merge pe urma la butelie mare.

fost cesrobis
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doar ca eu as vrea sa-l folosesc la acvariul de 54L. La nano nu ma bag momentan, am plante mai rezistente si incerc sa-l tin cat mai natural.
Deci cam cat tine butelia aia de 80-95gr la un acvariu de 50 litri, portia fiind sa zicem de 1 bula la 2-3 secunde?
Piulita aia unde as putea sa o gasesc? Si cam cam cat costa? Multam

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2010 10:44:11


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Schtutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/04/2009 13:57:19
Messages: 52
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adaptorul si pretul se gasesc aici: http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/sisteme_injectie_CO2/Aquatic_Nature_CO2_Bottle_Adaptor
[Email] [Yahoo!]
dan_i
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/12/2009 23:16:26
Messages: 39
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bobesque wrote:Doar ca eu as vrea sa-l folosesc la acvariul de 54L. La nano nu ma bag momentan, am plante mai rezistente si incerc sa-l tin cat mai natural.
Deci cam cat tine butelia aia de 80-95gr la un acvariu de 50 litri, portia fiind sa zicem de 1 bula la 2-3 secunde?


Pe mine m-a tinut aproape 1 luna cu 1 bula/sec la 125l. Pe tine de poate tine 2-3 luni.

vezi postul meu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/11761.page

eu mi-am luat butelie 4l + adaptor la kit professional dar junior kit e mai bun, vezi detalii in post.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salve, multam de sfaturi. Citisem postul tau dar nu erau precizarile care ma interesau.
Oricum sunt chitit pe kitul asta Junior mai ales dupa ce am vazut in postul tau faza cu presiunea de lucru versus cea din butelie
Intrebare: ai luat acel adaptor sau altul? Si butelia de care ai luat? Si de ce nu, niste preturi orientative

This message was edited 3 times. Last update was at 28/06/2010 23:28:27


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
dan_i
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/12/2009 23:16:26
Messages: 39
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bobesque wrote:Salve, multam de sfaturi. Citisem postul tau dar nu erau precizarile care ma interesau.
Oricum sunt chitit pe kitul asta Junior.
Intrebare: ai luat acel adaptor sau altul? Si butelia de care ai luat? Si de ce nu, niste preturi orientative


ca sa treci la butelie reincarcabila iti tb obligatoriu adaptorul pt aquatic nature, nu te risca cu altceva pt ca nu o sa ai decit probleme.
eu am acum reductor aquatic nature din kitul professional + adaptor + butelie stingo somet 4l luate toate de la reef. preturi: butelie: 416, adaptor: 102. eu am luat butelia plina, verifica la magazin daca mai au butelii incarcate.
despre cum se monteaza si alte amanunte iti explica la magazin, eu m-am dus cu reductorul si l-am montat acolo ca sa fiu sigur.

butelia se poate atasa cu acelasi adaptor si la junior kit si am explicat de ce junior e mai bun decit professional. junior insa nu are electrovalva dar se poate cumpara separat. despre cum se asambleaza electrovalva la junior tb sa intrebi insa la magazin sau pe forum.



 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com