[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar sfios  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Join
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2005 16:04:45
Messages: 30
Location: Bucuresti - Dristor
IP:
Offline

Salutare,
Sa descriu un pic acvariul:
- acvariu mic - 40 l (rezolv problema in 3 saptamani ) in care am
- 2 scalari, 6 neoni si 2 sanitari (incerc sa dau scalarii dar vreau sa-i dau "la mai bine" si pana acum n-am intalnit decat doritori care vroiau sa-i tina in borcane) si destul de multe plante.
- apa folosita e cea de la chiuveta, tinuta in prealabil 48 de ore in recipiente deschise. Nu folosesc nimic pentru dedurizare etc.. Schimbul de apa il fac saptamanal schimband 30-40 % din volum. Temperatura constanta in general - 26-27 grade C.
- folosesc un filtru AquaEl mini si un neon de 12W
- mancare le dau numai fulgi

Problema a aparut la ultimul schimb de apa. Am observat ca dupa ce am schimbat apa unul dintre scalari sta ascuns dupa plante. Pana acum cei doi scalari erau campioni la mancat (se agitau, "topaiau") si acum cel "sfios" abia mananca. Chestia asta se intampla de 2 zile de cand am schimbat apa.

Daca stau bine sa ma gandesc la un alt schimb de apa (acum cateva luni) mi-a murit un xipho. Pote gresesc ceva? Stiu ca nu trebuie sa fierb apa.

Cu toate ca vreau sa dau scalarii, parca n-as vrea sa ii dau bolnavi.

Va multumesc foarte mult!

_____
Toate ranile dor dar numai ultima ucide!!
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Din experienta proprie spun ca scalarii cind sint mici sint foarte prietenosi si jucausi. Eu am avut 4, 2 erau mai mari, de vreo 1,5ani, si doi mai mici (citeva luni). Nu era nici o problema se intelegeau bine. Cind astia mici au facut 7-8 luni, unul dintre ei tot se ascundea , la fel si masculul mare. In schimb femela mare si celalalt mic erau in prim plan in mijlocul acvariului. Dupa parerea mea, scalarii devin teritoriali daca spatiul e mic. Asa ca problema ta s-ar putea sa aiba o rezolvare cat se poate de banala: ai doi scalari masculi care nu se inteleg prea bine, iar cel dominant il fugareste pe celalalt.
Totusi, cred ca ar trebui sa schimbi apa mai des, la 3-4 zile, 20-25% ajunge, sa schimbi mai des si mai putin, decat rar si mai mult.
Sa nu pui nici un fel de medicament, numai atunci cand se vede boala si reusesti sa identifici cat mai corect. Cu multe chimicale folosite aiurea mai mult rau faci decat bine, crede-ma, experienta proprie smilie
Oricum, daca problema e ca ai doi masculi, atunci va trebui sa dai unu, sau pe amindoi la cineva care are destul loc pt ei, problema asta dispare odata cu cresterea volumului acvariului (sau un caz mai nefericit prin 'stingerea agresivitatii' care insemna ca bagi o gramada de pesti intr-un loc mic, si din lipsa de spatiu nu se mai bat. Chestia asta se regaseste mai ales la pet shopuri, si e o metoda farte urita, dar banii vorbesc si fiecare incearca orice numai sa-si vinda marfa ( )) gata cu offtopic
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com