[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un altfel de aquascape  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari!

Am reusit in sfarsit!
Cred ca pentru asta m-am "pregatit" atata vreme pana acum. Greu mi-am dat seama ce vreau cu adevarat de la un acvariu. Da' bine ca am ajuns in punctul asta.

In primul rand, poze:
image

Sa ne cunoastem de mai aproape...
image

image

Un "intrus" (sa-i spunem 'buze-reci' )
image


Si-acuma detaliile.
Acvariul:
* 200 de litri brut
* filtru Jebo 838
* lumina 2 x 39W (momentan, ca e prea multa si asta )
* substrat pietris 1 - 2mm + pietre de rau ("apa Moldovei, Maria Ta")
* niste crengi

Pesti:
* 6 pigeon
* 2 SAE
* 1 Otto
* 1 ancistrus

@marian4232: multumesc mult mult de tot pentru discusi, pentru ca ai asteptat dupa mine sa-mi amenajez acvariu.

In primul rand, stiu - discusii nu se cresc in orice altceva decat steril. Greu de intretinut, mizerie, greu de curatat, posibile boli. Le stiu pe toate si-mi asum riscurile. Eu sper sa fie totul in regula.
Papa bun si mult, sa se sature toti si sa creasca mari si frumosi, schimb de apa zilnic cu aspirarea mizeriei de pe substrat si in rest... hope for the best.

Mai am de lucrat la el, poate sa mai adaug niste crengi, sa pun niste turba in filtru, sa pun niste frunze uscate pe substrat, sa fac apa putin tulbure, sa... mai multe.
As fi vrut bazin mai mare, macar de 300 de litri, dar din pacate nu s-a putut.
As fi vrut sa fie cat mai aproape de natura. Din cauza asta, as fi preferat si pestii sa fie cat mai naturali, dar pe de alta parte nu am vrut brown, iar alte varietati mai apropiate de cele din natura eu cel putin nu prea am gasit. Oricum, sunt anuntati inca 4 bucati (de alt soi). Vor convietui impreuna pana vor mai creste, dupa care cativa o sa-si ia ramas bun. Inca nu m-am hotarat la numarul final.

Despre discusi
Ma asteptam la cu totul altceva in ceea ce priveste comportamentul lor. Practic, ma urmaresc pe unde ma duc, limitati de acvariu, bineinteles Stau in coltul cel mai apropiat de mine, mananca din mana, daca umblu in acvariu ma "impiedic" de ei, trebuie sa-i "imping" de-o parte. Diferenta de marime intre ei este foarte mica, sper sa si ramana asa.
Trebuie sa mai precizez ca tot ce vreau e un acvariu cu discusi pe cat posibil mai natural, nu vreau nici sa-i inmultesc si nici nu-mi doresc exemplare de concurs.

Acestea fiind spuse, o noapte frumoasa in continuare.

PS: Sunt constient ca nu prea are ce cauta la sectiunea Aquascaping acvariul asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 14:43:21


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul, discusul e pestele meu preferat, nu cred ca e chiar atat de dificil sa-i ti in acvariu, atata timp cat apa este in parametri ..
puiutu
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 16:57:38
Messages: 63
Location: Bucuresti, Brancoveanu
IP:
Offline

Felicitari pentru acvariu!
Pigeonii au putin "piper", dar daca au conditii bune, o sa-l "ascunda".
Este superb, asa ceva am si eu in plan.
Dar eu o sa mai tin acvariul steril pana ajung pestii la 8-9 cm, ca sunt patit.
Sa fie totul bine si sa te bucuri de "biotop"!
Bafta!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 09:03:14

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, foarte frumos setupul. Este ceva deosebit, de obicei vedem ori vreo jungla de plante ori niste superbi africani printre pietre (evident, frumos aranjate).
Vroiam sa va intreb ceva, ca sa-mi clarific si eu conceptul asta, respectiv ce vreti sa spuneti prin acvariul steril? Bagati ceva medii de filtrare speciale in filtru, gen carbon rasini etc? Conceptul de ciclare mai exista in contextul asta?
Multzam fain si bravo inca odata, chiar imi place

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 09:55:47


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

A inceput lumea sa se dea pe brazda. Felicitari gengiskhan. Poata mai invata si "juniorii" ceva din treburi ca acestea. Ca ne-am cam saturat in era wifi-ului si internetului pe varf de munte sa nu stii sa cauti o informatie simpla si avand ca rezultat acvarii cu valisneria si cabomba iar ca fauna un scalar, 30 xifori si 3 carasi.

In partea dreapta aranjamentul este extraordinar, pana si pietrele sunt unde trebuie sa fie, in partea stanga mai trebuie lucrat putin la partea lemnoasa sau tu ai facut asta intentionat sa ne tii in suspans.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

foarte misto, iti urez succes.
pana la urma se pare ca multa lume ajunge la discus )
adica, asa mi s-a intamplat si mie )



beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

doar partea stanga e putin mai deplasata,aseaza lemnele altfel,sau incearca sa faci rost de niste buturugi mai groase.
in rest e foarte ok,felicitari
incearca sa bagi niste microsorum si vallisernia gigantea pe acolo
cat despre numarul lor,cred ca ai destui deja pentru 200l l,unui adult o sa ii trebuiasca minum 37 litri....si esti undeva la minimul necesar la inaltime daca ai 50cm inaltime la bazin,discus prefera bazine adanci.
oricum apreciez efortul care a dat roade bune
la mai mare!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 10:48:04

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow! Superb!

Discusii sunt niste pesti aparte, iar un acvariu in care ei se simt bine si inoata relaxat este un spectacol foarte misto. Bravo, atat pentru alegere, cat si pentru set-up!

Observatii generale, ia-le ca atare si retine doar ceea ce vrei din ele:

- cat sunt mici, discusii se comporta ca niste catelusi si "vin sa manance din palma"... pe masura ce cresc, caracterul lor se transforma iar pestii devin mai sfiosi/speriosi si mai linistiti...
- daca le oferi locuri unde sa se ascunda, atunci sa stii ca vor sta bagati acolo, unul in altul, ca niste carti in biblioteca
- schimburile frecvente de apa iti vor permite sa ii tii in acvariul acela fara probleme, mitul cu discusii care nu cresc decat intre 4 pereti "sterili", de sticla, este demolat de mult... mancare buna si apa schimbata des, asta e reteta succesului!
- nu le pune alte plante decat cele de suprafata!.. daca ceea ce vad eu acolo (plutind pe suprafata apei) sunt Pistia sp., atunci nu iti mai trebuie altceva, pentru ca planta aia are "darul" de a suge complet nutrientii din apa si de a impiedica explozia algelor...
- pune o hartie colorata pe capacul acvariului, ca sa mai "filtreze" din lumina care intra in apa
- sunt de aceeasi parere cu scificuss, coltul din stanga nu se apropie, vizual vorbind, de cel din dreapta... poate mai umbli acolo, eu as lua crengile acelea si le-as aranja in asa fel incat ele sa intre in apa de sus in jos.. sa arate ca niste ramuri de copac ce patrund in acvariu.
- "mancatorii de alge" sunt prea multi pentru cata materie vegetala o sa fie in bazinul acela, tinand cont de schimburile frecvente de apa si de lumina relativ slaba... cred ca cei doi SAE, sau un singur ancistrus, erau suficienti...


Oricum, succes si bafta multa, e un acvariu foarte reusit!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Imi place mult acest acvariu, daca se innegreste apa parca e rup din amazon, adica seamana foarte mult cu ce am vazut intr-un documentar despre Amzaon...
Si inca ceva, setupul acesta e facut in locul acvariului plantat?
[WWW] [Yahoo!]
puiutu
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 16:57:38
Messages: 63
Location: Bucuresti, Brancoveanu
IP:
Offline

bobesque wrote:ce vreti sa spuneti prin acvariul steril? Bagati ceva medii de filtrare speciale in filtru, gen carbon rasini etc? Conceptul de ciclare mai exista in contextul asta?

Steril se refera la faptul ca nu exista plante si substrat.
Mediile filtrante sunt aceleasi, ciclarea exista.
Dar trebuie avaut grija in cazul tratamentelor si al schimburilor de apa, deoarece un acvariu steril se decicleaza mai usor decat un plantat.
Motivul este faptul ca bacteriile denitrificatoare nu au alt suport decat mediile din filtrul extern(si/sau intern).
De aceea se recomanda un filtru extern mare, plin cu siporax sau echivalente.
vio.guitar
Junior member

Joined: 17/01/2009 19:09:53
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

frumos, felicitari
totusi mergeau crengi mai groase si de ce nu si ceva plante pe ele. (microsorum, anubias, moss)
ai grija totusi ca e cam mic pentru cand se vor face mari "dihaniile"

Viata-i grea..dar se termina repede... - Boogie Woogie
[Email]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru aprecieri, sfaturi si critici. Mai ales ultimele doua sunt oricand binevenite.

puiutu wrote:Pigeonii au putin "piper", dar daca au conditii bune, o sa-l "ascunda".

Nu-i problema, mie-mi plac asa cum sunt.
beez wrote:incearca sa bagi niste microsorum si vallisernia gigantea pe acolo

Nu mai bag nimic. Microsorum si valisneria nu prea au legatura cu Amazonul.
beez wrote:cat despre numarul lor,cred ca ai destui deja pentru 200l l,unui adult o sa ii trebuiasca minum 37 litri

Stiu. Dar trebuie sa creasca. Si cresc bine in numar mai mare. Am spus mai sus ca vor ramane mai putini. Pe moment insa, se simt de minune, au loc destul.
koala wrote:schimburile frecvente de apa iti vor permite sa ii tii in acvariul acela fara probleme, mitul cu discusii care nu cresc decat intre 4 pereti "sterili", de sticla, este demolat de mult... mancare buna si apa schimbata des, asta e reteta succesului!

Multumesc de incurajare.
koala wrote:nu le pune alte plante decat cele de suprafata!.. daca ceea ce vad eu acolo (plutind pe suprafata apei) sunt Pistia sp., atunci nu iti mai trebuie altceva, pentru ca planta aia are "darul" de a suge complet nutrientii din apa si de a impiedica explozia algelor...

Da, aia e Pistia si alte plante nici nu mai aveam de gand sa bag. Astept sa se mai indeseasca astea, sa mai filtreze lumina.
koala wrote:pune o hartie colorata pe capacul acvariului, ca sa mai "filtreze" din lumina care intra in apa

Din pacate (sau din fericire, treaba e relativa), acvariul nu e cu capac si nici capac de sticla nu are. Are o lampa Blau de 4 x 39W, sprijinita pe laturile acvariului prin picioruse de-alea speciale. Momentan, sunt aprinse numai doua tuburi, care mi se par cam prea mult. Eu avem in plan sa o dau jos si sa pun doua lampi de-alea mici de la Aquatic Nature, de 26 de W (parca). Dar asta ar insemna sa imi ramana acvariul total descoperit ceea ce mie personal imi surade, dar mi-e frica sa nu ma trezesc cu pestii uscati pe jos.
koala wrote:sunt de aceeasi parere cu scificuss, coltul din stanga nu se apropie, vizual vorbind, de cel din dreapta... poate mai umbli acolo, eu as lua crengile acelea si le-as aranja in asa fel incat ele sa intre in apa de sus in jos.. sa arate ca niste ramuri de copac ce patrund in acvariu.

Corect! Mai am de lucru la el. Mie nu prea-mi place nici coltul din dreapta. As fi vrut niste crengi mai groase si mai mari, care sa se duca pana foarte aproape de suprafata apei. E foarte buna ideea de a face crengile sa para ca intra in apa de deasupra, dar trebuie sa gasesc o modalitate sa le fixez cumva...
koala wrote:"mancatorii de alge" sunt prea multi pentru cata materie vegetala o sa fie in bazinul acela, tinand cont de schimburile frecvente de apa si de lumina relativ slaba... cred ca cei doi SAE, sau un singur ancistrus, erau suficienti

SAE nu sunt deloc din peisaj. Dar ... sincer, mi-s dragi. Sunt convins ca o sa trebuiasca sa renunt la ei in curand. Eu zic ca o sa ramana ancistrus-ul (care are 2 ani si ceva, e veteran) si otto pentru ca... e mic si nu incurca pe nimeni, rar il vad.
bogdan94 wrote:daca se innegreste apa parca e rup din amazon [..] Si inca ceva, setupul acesta e facut in locul acvariului plantat?

100% se va innegri apa. Gasesc eu o solutie. Si da, este fostul "plantat".

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

chiar asa,ce filtrare folosesti ?
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 x Jebo 838, 1200l/h (cred). Am spus si in primul post, dar am gresit, spusesem 828. Am corectat.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

ce chior sunt .... ai carbune activ in el ?e foarte ok sa ai si filtrare chimica pe langa mecanica si biologica ,daca nu ai carbune activ pune si nu ai ce sa regreti
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Nu ti-a fost greu sa renunti la plante?
[WWW] [Yahoo!]
puiutu
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 16:57:38
Messages: 63
Location: Bucuresti, Brancoveanu
IP:
Offline

gengiskhan wrote:Din pacate (sau din fericire, treaba e relativa), acvariul nu e cu capac si nici capac de sticla nu are.

Asta nu e bine, discusii sunt sunt speriosi cateodata, sau daca au vreun parazit, mai tasnesc prin acvariu...
Pune un capac, sa n-ai surprize!
gengiskhan wrote:100% se va innegri apa. Gasesc eu o solutie.

Taninul de la lemne, Tetra Black Water, frunze de Cattapa, etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 14:50:47

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gengiskhan wrote:
koala wrote:sunt de aceeasi parere cu scificuss, coltul din stanga nu se apropie, vizual vorbind, de cel din dreapta... poate mai umbli acolo, eu as lua crengile acelea si le-as aranja in asa fel incat ele sa intre in apa de sus in jos.. sa arate ca niste ramuri de copac ce patrund in acvariu.

Corect! Mai am de lucru la el. Mie nu prea-mi place nici coltul din dreapta. As fi vrut niste crengi mai groase si mai mari, care sa se duca pana foarte aproape de suprafata apei. E foarte buna ideea de a face crengile sa para ca intra in apa de deasupra, dar trebuie sa gasesc o modalitate sa le fixez cumva...


Legi fiecare creanga, separat (capatul), de o bucata de sarma din care faci un "carlig"... apoi le agati de marginea bazinului, deasupra apei... sarma iti ofera avantajul de a putea experimenta pozitii diferite ale crengilor pana cand obtii efectul scontat.




Sugestie: Nu lasa acvariul descoperit!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Despre filtrare:
Nu am carbune in el. Filtrul nu a fost desfacut, l-am lasat sa mearga in apa dintr-o galeata cat timp am schimbat acvariul. Dupa o zi l-am conectat inapoi la acvariu, pana acum fara nicio problema.
Vreau sa iau niste turba sa pun in el. Eventual, o sa pun atunci si carbune. Oricum, e si un UV care merge non-stop pe instalatie.
Ca si filtrare, as putea sa mai adaug si un Tetratec EX700 (cred ca sunt unul din putinii norocosi care au un filtru de-asta care merge impecabil). Momentan, nu simt nevoia de filtrare in plus, dar... cine stie?

Momentan, acvariul nu este descoperit. Lampa respectiva (Blau Aquaristic) imi lasa pe fiecare latura - si pe lungime si pe latime - maxim 2-3cm liberi. Daca sunteti de parere ca nici asa nu e ok, atunci ma conformez si o sa produc un capac.

koala wrote:Legi fiecare creanga, separat (capatul), de o bucata de sarma din care faci un "carlig"... apoi le agati de marginea bazinului, deasupra apei... sarma iti ofera avantajul de a putea experimenta pozitii diferite ale crengilor pana cand obtii efectul scontat.

Multumesc de sugestie, ma apuc de studiat o aranjare a crengilor in felul asta. Sper sa iasa ok.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

apropo de plante... http://www.youtube.com/watch?v=nd8nmi-5Iek vezi ce scrie la descriere..ce ti-am zis eu am vazut in zeci de acvarii cu tema de amazon.daca vrei neaparat plante de amazon nu te opresc

cat despre capac e un must have..

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 15:11:11

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com