[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gris in 'ograda' cu tetrazone  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, din pacate vin cu vesti proaste. Am ajuns in punctul in care sa cer niste sfaturi/discutii pe tema asta.

Problema: gris la tetrazonele mele, aparut acum 10 zile.
Acvariul este de 54 litri, plantat 55-60% cu plante usoare-medii: anubias, hygrophila polysperma , cabomba, limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia , ludwigia repens, vallisneria nana si ince vreo doua neidentificate.
In el sunt 8 tetrazone - 3 colorit verde restul colorit uzual. Parametrii apei la momentul descoperirii bolii - acum o sapt - NH4 = 0.05, NO2 = 0.025, NO3 = 30, KH = 5, GH = 11, PH = 7. Temperatura 25 grade, schimburi de apa 25% saptamanal, cu apa pusa la declorinat natural la galeata, fara vreun conditioner. Nu bagam alte substante.
In acea perioada fertilizam plantele cu Ferropol si adaugam si CO2 din "drojdia" de la JBL - 2 bule la 3-4 secunde. Lumina, un neon NARVA 15W 865, cu reflector hand-made. Program lumina 8-14 si 17-22.

Cauza posibila/probabila luata dupa cursul evenimentelor este aducerea celor 3 barbusi verzi. Odata ce i-am adus la cateva zile a aparut si grisul. Insa initial cand am vazut cate un punct pe coditza lor nu aveam ochiul format, deci au stat cam 1 saptamana pana m-am prins.

Ce am facut: citit temeinic forumul si alte surse de pe net, un schimb de apa, am intrerupt CO2, scazut programul de lumina cu 3 ore. Am pus in filtrul intern extensia de aerare ca sa ridic nivelul de oxigen si sa agit apa, am ridicat temperatura in cursul unei zile la 32 de grade. Am lasat-o acolo cam 4 ore si am scazut-o la 30. Am adaugat si sare neiodata, 4 lingurite rase, la indicatia unui amic care are exeperienta. Dupa 3 zile incepusera sa dispara punctele de pe cei verzi, ceilalti nu aveau nimic. In a patra zi au reaparut si mai multe puncte pe cei verzi si pe unul din ceilalti 5 am vazut un punct. Acum tin la 31 de grade de 3 zile. De mancat le dau de 2 ori pe zi: dimineata mancare bogata in proteine si vitamine congelata - Ocean Nutrition Tropical Quintet. Seara o mana-doua de fulgi de la JBL. O data la 3-4 zile le dau seara si spirulina cu vegetale in loc de fulgi pt ca am vazut ca le place. Apa nu mai este cristal, plantele nu s-au ofilit dar se vede ca nu sunt in forma. Ieri am facut un schimb de apa - incalzita la 31 de grade, si cu ocazia asta am sifonat bine si nisipul. Nu am curatat filtrul.

Desi cand am constatat boala aveam un pestic verde apatic, vad ca de cateva zile pestii sunt f vioi, vin toti la mancare si au chef de zbenguiala.

Ce as dori sa fac: mai astept in ca 3-4 zile, si apoi fac un schimb de apa, nu mai bag sare, temperatura o las tot asa si trec pe medicatie serioasa.

Ce medicamente recomandati? Ce nu am facut bine, si ce alte idei mai aveti. Multzam.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/06/2010 12:04:12


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Lasa in continuare temperatura ridicata. Ar trebui ca pestii sa-si revina doar cu atat in cateva zile
Nu stiu ce-ti veni cu lumina, CO2-ul si alte alea. Nu are nici o treaba. Este adevarat ca la o temperatura mai mare trebuie sa ai grija cu oxigenarea, dar nu trebuia oprit CO2-ul. Revino la programul de iluminare si de fertilizare. Daca ai ceva valuri la suprafata apei e perfect, nu-ti trebuie mai mult. Poti pentru a fi sigur, sa urmaresti putin pestii. Daca-i vezi ca-si cauta oxigenul la suprafata apei, cresti oxigenarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2010 22:13:24


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam de sfaturi. Am primit niste sfaturi avizate si am luat o decizie. Am terminat cu prosteala: lumina revine la normal, CO2 sta pe loc, pt ca am pus o piatra de aer ca sa oxigenez si mai mult apa si TRATAMENT.
Nu are rost sa chinui plantele si pestii saptamani in sir, cand stiinta si tehnica in ale acvaristicii au mai evoluat, nu-i asa.
Am inceput tratament cu Easy Life ANTI-SPOT care ar trebui sa rezolve problema in cateva zile, nu saptamani.

PS Am facut un schimb de 40% apa si am curatat bazinul un pic de sare si alte resturi prin sifonare, si am bagat prima doza. Vedem rezultatele in 2-3 zile.

This message was edited 4 times. Last update was at 24/06/2010 22:36:14


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze de faptul ca nu am mai revenit, se pare ca a fost o boala mai persistenta, pe care am rezolvat-o in final cu tratament de la Easy Life - AntiSpot in combinatie cu Multicura, apa tinuta la 30 grade.
Tratamentul a durat aproape 10 zile dar pestisorii sunt bine sanatosi si voinici.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com