[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Angels in heaven  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un paradis al scalarilor, asa as dori sa fie acest nou set-up pe care-l planuiesc de ceva vreme:


- bazin: 200x55x50 (cm) ... geam de 12mm, fund dublu, intarituri (detalii tehnice: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5503.page)
- iluminare: 4 x T5 (45W)
- filtrare: 2 x Eheim2028
- backgound: homemade
- nisip, pietre, buturuga de rau

Plante:

- Cyperus helferi
- Althernatera sp.
- Ludwigia repens

Pesti:

- 10 Corydoras sp.
- 5 Ancistrus sp.
- 3 SAE
- 100 neoni

Vor urma 8-10 scalari... insa vreau varietatea clasica, asa ca sunt in cautari inca.





PS: Vreau sa va spun un lucru: Pretuiti prietenii pe care ii aveti!... merci, Sandu & Lofty!




[Thumb - Iunie_02.JPG]

[Thumb - Iunie_03.JPG]

[Thumb - Iunie_01.JPG]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alte 3 poze...
[Thumb - Iunie_06.JPG]

[Thumb - Iunie_05.JPG]

[Thumb - Iunie_04.JPG]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultimele poze de astazi...


PS: Poate ca locul acestui topic nu e aici, la aceasta sectiune a cichlidaelor (desi va avea ceva scalari in el)... da' n-am stiut un' sa-l incadrez
[Thumb - Iunie_09.JPG]

[Thumb - Iunie_07.JPG]

[Thumb - Iunie_08.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2010 01:19:22


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aurel
Junior member

Joined: 14/06/2010 21:49:57
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata intr-un mare fel, felicitari.
Zi-ne si noua ce le faci neoniilor sa stea grupati, ai mei sunt de capul lor desi sunt 11 insi rar daca vad 3-4 inotand impreuna iar bazinul este mult mai mic.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

11 exemplare sunt totusi putine pentru ca neonii sa se simta "card" si sa se comporte ca atare... cred (e o parere doar) ca de pe la 25-30 bucati "incolo" vor sta grupati.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

frumos ce sa zic, parca mai fain era cu africani dar deh mai schimba omu' una alta, ai mei africani n-au facut nici 1 an deci nu m-a ajuns inca plictiseala plus ca mai am acvariile mici cu alte varietati de pesti ... f faine pozele, marca marius sigur ;) ... asteptam si scalarii si cat mai multe ierburi ...

Vremurile frumoase au trecut ...
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Asa da. Un adevarat paradis vizual. Felicitari !!!

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Ma incearca sentimente contradictorii Pe de o parte, imi pare nespus de rau ca vremurile ,,Marelui African"au apus , iar pe de alta parte, nu pot sa nu ma minunez in fata unui biotop amazonian care, desi e in fata de inceput, promite mult
Una peste alta, felicitari pentru alegere!

Imi permit sa ti dau un sfat cu privire la "Ingerii" ce vor poposi in peisaj..Scalarul e un peste de efect dar este totusi comun..pentru a da o nota aparte proiectului, ar fi super daca ai gasi un grup de Altum..probabil efortul de achizitionare , financiar si ca timp, este cu mult mai mare dar eu zic ca merita.

Asteptam cu interes "evolutiile"!

Bafta Koala!


PS. ..iar locul topicului, cred ca este doar aici ..in memoria "Marelui African"..

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2010 12:22:24


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

pacat ar fii sa nu bagi altum ...
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

salut!eu zic sa nici nu te gandesti la altumi.......deocamdata......da'ntrebarea mea e alta.Care a fost mecanismul care a stat la baza schimbarii(m'buna vs scalari)?Scalarul a devenit un peste ''uitat''( pe nedrept).Intreb pt ca dupa 8 ani de discusi am trecut la tanganyikani(set up-ul are 10 luni deja)dar ochii tot dupa dicusi se'nvart...boala grea....iar eu fug de ei.....si ei tot dupa mine.....

.....
[Email] aim icon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Maniacs & cibserg: Merci pentru aprecieri!

@malawi_crys & beez:
Ma tem ca altumii sunt prea pretentiosi pentru cat timp vreau eu sa aloc acestui acvariu... nu ma vad deloc "suflandu-le in fund", prefer totusi niste scalari clasici care sunt mult mai usor de intretinut... daca gasesc pe undeva, poate ma bag la niste peruvieni ca cei pe care ii are Slavita Fiinta a Luminii in sarcofagul dumnelui ...

@scubu: E simplu de explicat... am ajuns la etapa aceea in care acvaristica a depasit nivelul de hobby si a ajuns sa faca parte efectiv din viata mea... cresc pesti din '79 si am trecut prin aproape toate speciile... acum doresc doar sa am un "colt vesel de lumina" in casa... de aceea, dupa 2-3-4 ani simt nevoia sa schimb pestii si sa trec la altceva... am avut la un moment dat 200 de xifo rosii + 200 de black molly ... am avut discusi ani de zile (in '96 am fost primul care a scos pui de pidgeon blood)... am avut toate neamurile de cichlidae americane... am crescut "africani" de 3 ori pana acum, cate 2-3 ani fiecare tura... astronotusi, etc.



PS: Am adus acasa niste melci galbeni, Ampularia (Pomacea)...


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

succes la gasit ce cauti .ori altum,ori clasici tot scalari sunt ),si tot frumosi raman ,si bazinul tot super o-sa fie
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

ok!''Ceva''lipseste din casa...cunosc...bafta cu noul set up.

.....
[Email] aim icon
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Pot sa iti ofer 10-12 exemplare de scalari tineri, maturi deja, varsta aproximativ 8 luni. Toti frumosi, selectionati de mine dintr-o ponta de 450 exemplare. Doar transportul este o mica problema....preferabil ar fi sa ii ridice cineva care are drum prin zona.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Frumos, koala, felicitari. Iar cand vor veni si scalari...cred ca va fi ceva din cale-afara


koala wrote:11 exemplare sunt totusi putine pentru ca neonii sa se simta "card" si sa se comporte ca atare... cred (e o parere doar) ca de pe la 25-30 bucati "incolo" vor sta grupati.

Plus ca intr-un bazin mic se vor simti relativ in siguranta. Intr-un bazin de mari dimensiuni se vor schimba datele problemei.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

harry-ab wrote:Pot sa iti ofer 10-12 exemplare de scalari tineri, maturi deja, varsta aproximativ 8 luni. Toti frumosi, selectionati de mine dintr-o ponta de 450 exemplare. Doar transportul este o mica problema....preferabil ar fi sa ii ridice cineva care are drum prin zona.


Lasa-mi te rog un numar de telefon (prin PM) si o rezolvam cu transportul... sper ca ai inteles ca doresc scalari clasici... merci!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Cei mai clasici!
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote:PS: Vreau sa va spun un lucru: Pretuiti prietenii pe care ii aveti!... merci, Sandu & Lofty!

E valabila si reciproca...adica si prietenii pe care ii ai, te apreciaza ...si cel putin vorbind in numele meu ma bucur ca dupa o munca subtila si de persevernta...dublata firesc si de sentimentul de plictis care se declansaza dupa o perioada de timp in a vedea aceiasi imagine , te-ai decis la o schimbare care sa includa si ceva "verdeata".
Abia acum pot sa recunosc mesajele subliminale pe care ti le bagam cand stateam la un pahar cu vorba in fata acvariului meu
Ma bucur ca au dat rezultat
Eu stiu ca iti place...mai mult, imi aduceam aminte de un acvariu superb, un soi de parinte al nanourilor pe aici pe la noi ...acvariul veioza pe care l-ai avut cu ceva ani in urma.
Deci realizari ai avut, potential ai avea, ochi ai...mai ramane sa te pises ceva la cap...si sa vedeti ce aquascaper iese din don Koala...
Cate injuraturi mi-oi lua de la astia cu cichlidae...

Abia astept scalarii clasici...ti-am zis eu ca tot pe forum te rezolvi???

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2010 16:25:24


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Asta e corupere de oameni batrani si obositi ce se intampla aici.
Pacat ca s-a pierdut un ciclidar, mai ales unul de africani, in tabara cealalta , a "jamaicanilor" (weed lovers).
Fain acvariu insa.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline


Inca nu-s hotarat ce reactie sa am...am trecut si eu prin asiatic plantat cu gurami si plante din Asia, sud-american cu apistograme, echinodorusi, buturugi si frunze pe jos, nano-scape ADA...dar linia directoare a fost, este si vor ramane africanii. Nu ma bucur ca a "plecat" din grupul nostru, si asa restrans, in "malawist". E pacat, mai ales ca ramura aceasta e atat de slab dezvoltata la noi, fata de tarile vecine...nu zic de altii mai indepartati. Dar nici trist nu sunt avand in vedere convingerea mea ca (virgula) Koala se va plictisi curand de scalari si va regreta africanii...am eu un feeling, cred ca nu ma voi insela. Un pas firesc si o provocare mai adevarata ar fi fost ceva de Tanganyika, dar na...aura lui Sandu e greu de evitat.
Ce pot spune insa cu certitudine este ca, daca nu esti foarte grabit, iti pot eu aduce eu scalarii aceia. Eu i-am vazut...sunt, intr-adevar superbi. Nu stiu cum va reusi Harry sa-i impacheteze ca-s si cam maricei pentru clasicele pungi de transport. Iar prin foarte grabit, inteleg ca, pana la sfarsitul lunii, in mod obligatoriu am un drum la Bucuresti. Este cert acest drum ptr ca voi participa intr-o comisie la FMV Bucuresti, iar evenimentul, am fost asigurat ca va avea loc in a 3-a decada a lunii acesteia. O pot lua catre valea Oltului, intru prin Alba, iau pestii (vin cu masina), la Sibiu virez catre Brasov si intru in Bucuresti dinspre Ploiesti. Daca te intereseaza discutam prin pm.
Altfel, multa bafta cu noul "marele amazonian" !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com