[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Decoratiuni HomeMade  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Am incercat eu ceva cu niste globuri de pom de craciun de plastic dar Nu prea a iesit..A incercat cineva cu altceva ce aveti prin casa decoratiuni si "ascunzisuri pt pesti" daca se poate ideii...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2010 22:01:44

Auratus
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 12:06:08
Messages: 6
Location: Satul cu ministri
IP:
Offline

Incearca cu nuci de cocos. Atentie : inainte trebuie sa le fierbi f. bine. Le cureti de miez(il papi tu ca este foarte bun) , le tai pe jumatate si le bagi la fiert. Le schimbi apa de vreo 4-5 ori. Dupa ce le-ai fiert , le tii in apa rece intr-un vas , cel putin 3 zile , cu schimburi de apa in fiecare zi.
Asta daca vrei sa mesteresti tu , dar poti cumpara buturugi de la magazinele de profil. Nu recomand castele , scafandri , epave , etc, din plastic.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Si pe deasupra nuca de cocos poate fi imbracata in/cu plante ...

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Am o nuca de cocos uscata pe interior a stat "pe bara" timp de 1 an) deci cu ce as putea sa o tai? cu un fierastrau..Si o tai dar pe jumatate si fac o gaura cu ce?Sau trebuie doua?
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Se taie foarte greu...Nici jumatate nu am taiat..
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

i-a drujba
[Yahoo!]
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

MoDy wrote:Se taie foarte greu...Nici jumatate nu am taiat..

cel mai usor o tai cu flexul si ii dai si forma pe care o vrei. sa ai grija la maini. eu am taiat anul trecut una cu un Dremel dar a mers cam greu si am scos-o dupa putin timp din acvariu. nu mi se pare cea mai buna solutie pentru ornament. ai putea sa cauti niste buturugi mai ciudate cu scorburi etc. e mult mai estetic si aduce mai mult cu peisajul subacvatic..
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

In realitate nu cad nuci de cocos dar cad cumva cu scorbura gata facuta?? Oricum am facut si a intrat in ea decati femela de molly...Hoplo tot o miroase dar nu vrea sa intre...
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

ai reusit sa o tai?
[Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

MoDy wrote:In realitate nu cad nuci de cocos dar cad cumva cu scorbura gata facuta?? Oricum am facut si a intrat in ea decati femela de molly...Hoplo tot o miroase dar nu vrea sa intre...


unii chiar se plictisesc pe aici ... e asa greu sa incerci cu un cutit cu zimti, un fierastrau, un flex, o bormasina ?!?

eu unul toate nucile de cocos care le-am bagat prin acvarii le-am taiat cu un cutit cu zimti, e chinuiala dar daca nu vrei sa le cumperi direct "dimensionate" merita efortul ...


Vremurile frumoase au trecut ...
Auratus
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 12:06:08
Messages: 6
Location: Satul cu ministri
IP:
Offline

Mai simplu. Le asezi pe un fund de lemn , iei un cutit cu lama groasa , un ciocan , tii bine cutitul la jumatatea ei , ii dai una zdravan cu ciocanul si se sparge imediat. Atentie la maini sa nu fie nuca mai iute si sa te fenteze.
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Mda a mers) multumesc si mai am in minte cateva proiecte dar nu le zic...Iar la nuca de cocos jhoplo nu ii da voi la nimeni sa intre in ea..zici ca lea inchiriat pe amandoua)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com