[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
caras-nu se mai ridica de pe fund....  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

care ma poate ajuta cu aceasta problema....am un caras care a stat in tratament si nu mai poate sa pluteasca, nu se ridica de pe fudul acvariului. Da mancat mananca dar sta pe o parte si nu poate sa se ridice...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alecspv wrote: am un caras care a stat in tratament si nu mai poate sa pluteasca, nu se ridica de pe fudul acvariului. ...

Cel fel de tratament? De ce nu dai toate detaliile? Din ce spui tu rezulta ca din cauza tratamentului nu mai poate inota...

alecspv wrote: Da mancat mananca dar sta pe o parte si nu poate sa se ridice...

Cit si ce ii dai de mincare? Mazare fiarta si decojita ii dai?
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

Este foarte posibil ca in monentul in care vei administra mazare fiarta si decojita sa nu mai astfel de probleme.
Dar mai bine inainte de mazare spune-ne despre "meniu-ul"actual
aim icon
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

deci.....
carasul a fost in tratament pentru Eritrodermatita, dupa simptome( avea in jurul ochilor ca un fel de buba alba si carnoasa) si lam tinut in acvariu separat cu Baktopur timp de vreo 15 zile. Acum nu mai are nimic la ochi sau pe corp , are pofta de mancare, chiar mananca bine.....dar sta pe fundul acvariului pe o parte si tor incearca sa inoate sa se ridice...inoata in cercuri....hrana goldy royal
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alecspv wrote:
....hrana goldy royal

Hrana - mazare fiarta.
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi dolly....
chiar am pus la fiert niste mazare.....
sper sa mearga ca sa chinuit destul saracu..
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

preferabil ar fi fost mazarea congelata si "decorticata" la administrare.
aia fiarta nu stiu daca nu se terciuieste la despielitzare.
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Dolly wrote:
alecspv wrote:
....hrana goldy royal

Hrana - mazare fiarta.


Gold Royal e super! Nu renunta. Atentie, mazarea fiarte se da de cateva ori pe saptamina, dar in nici un caz nu trebuie sa devina principala macare. Altfel dati in alte probleme.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

razvan wrote:preferabil ar fi fost mazarea congelata si "decorticata" la administrare.
aia fiarta nu stiu daca nu se terciuieste la despielitzare.

Nu se terciueste. Daca vreti sa tratati sau preveni problema carasilor "plutitori", mazarea trebuie sa fie neaparat fiarta.
Acuma, din cate stiu eu (dar nu sunt sigur 100%) si mazarea concelata este in prealabil semi-fiarta, asa ca....
Ce nu este de loc indicat, este mazarea aceea care se gaseste la borcan, gata fiarta, are conservanti in ea.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am fiert mazare daia naturala "de la tara" si nu sa terciuit....de mancat o mananca foarte bine carasul meu. I-am dat ieri o boaba si azi o boaba....cum sa ii dau in continuare?
repet ...problema la caras e ca nu se ridica de pe fundul acvariului....
mersi pentru sfaturi...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ii dau mazare congelata fiarta si decojita de 2 ori pe saptamina. Pielita se scoate foarte usor. Nu stiu daca mazarea congelata este semi-fiarta. Cred ca mai degraba cea din conserve, dar din aceea nu i-am dat niciodata.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alecspv wrote: am fiert mazare daia naturala "de la tara" si nu sa terciuit....de mancat o mananca foarte bine carasul meu. I-am dat ieri o boaba si azi o boaba....

Poti sa ii dai treptat mai multe boabe (3-4) mai ales daca zici ca le maninca cu placere. Acum depinde si de cit de mare este caraselul.
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

caraselul are cam 4cm fara coada....
[Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

alecspv wrote:problema la caras e ca nu se ridica de pe fundul acvariului....
mersi pentru sfaturi...


Problema ta nu se va rezolva cu mazare fiarta.... din pacate. Eu suspectez aici o intoxicatie datorata tratamentului (ori ai pus prea mult medicament in apa, ori l-ai tinut prea mult in apa cu medicament, .....) dar asta este doar o banuiala a mea.
Dar e bine sa ii dai in continuare de 2 ori pe sapt mazare fiarta: o masa, adica cat mananca in 1-2 minute. La mine un caras mare mananca o data si 10-12 boabe.... dar asta depinde de caras. Asta este pentru a preveni problemele cu plutirea.....

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

problema e ca inainte de tratament carasul deja statea pe fundul acvariului mare si de atunci nu a mai reusit sa se ridice ......sta la tratament de vreo 2 sapt.....pot sa incep sa nu ii mai pun solutie in apa si sa ii schimb apa?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alecspv wrote:problema e ca inainte de tratament carasul deja statea pe fundul acvariului mare si de atunci nu a mai reusit sa se ridice ......sta la tratament de vreo 2 sapt.....pot sa incep sa nu ii mai pun solutie in apa si sa ii schimb apa?

Pai in doua saptamini nu ai schimbat apa deloc? :o Asa zice pe prospectul de la Baktopur? Nu prea imi vine sa cred...Carasii au nevoie de apa curata, aerata, bine filtrata. Mare atentie la asta.
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nuuuuu..........ai inteles gresit ...am schimbat apa la 3 zile (o parte) dar de fiecare data mai puneam si solutie. Acum interb daca la schimb de apa mai pun solutie...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com