[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Doresc sa cumpar ciclide africane!  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

Salutare la toata lumea!
Am un acvariu de 300l si as dori sa-l amenajez pentru ciclide africane.
Imi poate spune cineva de unde pot sa cumpar in Bucuresti! (are cineva de vanzare?)
Am deja (pui) 4xMaylandia Lombardoi (Selari)
3xMelanochromis Auratus
[Email]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

sal. Pot sa-ti dau esthere, zebre, socolofi, aulonocare rosii, Hemichromis elongatus.
Puii mai mici (marimea care se vinde la piata) 30mii/buc.
Adultii 100 mii/buc.
Preturile sunt de crescator. Poti sa vii sa te uiti si sa alegi
tel 0723.187.486

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

Salut Titronix,

In Bucuresti ar trebui sa gasesti ciclide africane de calitate la Piata Amzei (magazin Relu Iosif) si la Selari. La Amzei este un acvariu cu africane instalat chiar in vitrina magazinului, bine decorat si populat cu specii reprezentative de mbuna si piscivori de Malawi. La Selari ai fost deja, deci ai vazut oferta lor. Mai gasesti africane si la Piata Muncii (magazin ing. Mircea Oprea). Acum nu stiu cat de bogata este oferta lor curenta pentru ca pe timpul verii este sezon mort, magazinele nu cumpara pesti pana in septembrie, deci ar fi bine sa mai astepti.

Am observat ca folosesti numele complet pentru pesti (gen + specie) si ma bucura acest lucru. Nu face compromisuri nici de aici incolo !! Piata este plina de hibrizi si numai un vanzator serios si sigur pe ce vinde iti ofera numele complet si informatii generale despre specie! Ca exemplu, in complexul generic Pseudotropheus "zebra" intra cateva zeci de specii care arata total diferit, ba unele chiar au fost reclasificate in genuri diferite pentru rigorozitate stiintifica !! la fel si in complexul Aulonocara, pentru o aceeasi specie dar din locatii diferite din lac, culorile difera substantial !

La 300L iti recomand mai multi auratusi (5-6 bucati) pentru ca pe masura ce cresc devin mai agresivi si vei pierde 1-2 exemplare, deci e bine sa ai mai multe ca sa ramana un numar decent cand ajung adulti.
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Titronix wrote:Salutare la toata lumea!
Am un acvariu de 300l si as dori sa-l amenajez pentru ciclide africane.
Imi poate spune cineva de unde pot sa cumpar in Bucuresti! (are cineva de vanzare?)
Am deja (pui) 4xMaylandia Lombardoi (Selari)
3xMelanochromis Auratus


Informatii utile poti gasi si la VANZARI.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com