[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Anentome Helena  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

a vazut cineva , pe undeva, pe la cineva, vinde cineva, doneaza cineva, schimba cineva, sau poate pe la petshopuri.. VREAU SI EU!

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca ii vrei doar pentru felul cum arata, cauta in continuare, daca ii iei pentru a tine sub control populatia de melci maidanezi eu zic sa recurgi la celelalte metode care s-au discutat. Am introdus 4 destul de maricei intr-un nano de 11 litri, dupa mai bine de o luna si nu se vad efectele scontate. Cand mai pierd putinul timp liber in fata acvariului stau si ii urmaresc cum trec cu o gratie de nedescris, un adevarat zbor peste multimea de melci spiralati, fara sa se atinga de vreunul. Poate, acuma, sunt nevertebrate care se hranesc nocturn, dar la fel din ce am observat ( cu ajutorul lanternei ) noaptea sunt pusi pe pauza cred, ca stau in acelasi loc pana dimineata.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Ii vreau pentru kilarit melci maidanezi cum le zici tu, din aia maronii. Dar daca tu zici ca sunt impasibili la vederea lor, atunci de ce mama lu`proces verbal se mai numesc astia melci ucigasi? Ce ucid? pe ei intre ei? Mersi oricum de informatie. Din ce am vazut , inmultirea acestor melci se datoreaza excesului de hrana. La mine nu e cazul, am un cosulet de plastic lipit cu o ventuza de geam si mancare le dau in el, nu ramane nimic in el, nu cade nimic din el sa aiba ce manca taratoarele astea .
Sa inerc cu Botia Macracanthus?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2010 13:57:26


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acesti melci asasini se spune ca mananca un melc din ala mic comunitar pe zi, astfel consumand multa energie, se vor ingropa in substrat pentru restul zilei, nu dau randament daca ai invazie de melci comunitari, poate daca bagi acolo sute de Anetome.
Eu am doar 2 in acvariul mic, insa disparitia melcilor comunitari tind sa cred ca se datoreaza stabilizarii acvariului si nu killaritului din partea melcilor asasini
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com