[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
imi mor pestii  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
supernrg
Unripe member

Joined: 27/05/2010 15:55:13
Messages: 4
IP:
Offline

salut!

am un bazin in curte de aprox 7 ,8 metri cubi de apa. am diferite specii de pesti(crap,caras,platica,clean etc) e destul de vechi helesteul(cam 4 ani). in iarna au murit cei mai mari pesti din toate speciile. apa a facut f multa matasea broastei si am zis sa schimb folia. am schimbat folia dar matasea a reaparut dar dupa 2,3 saptamani "ecosistemul" s-a echilibrat. acum apa e limpede insa carasul e afectat de...nu stiu ce. se inroseste la bot si pe piept f tare si sunt extrem de lenti(ii poti prinde cu mana) si inoata doar la suprafata. in cateva ore mor! e al patrulea caras mort in luna mai.

va rog sa ma ajutati!

multumesc anticipat
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da-ne mai multe detalii ...au aerare pestii aia ? Au filtrare ? etc.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Trebuiesc examene serioase la pestii tai. Roselile astea par a avea cauze bacteriene, dar nu se exclud cele bacteriene, fenomenul de inflorire a apei (matasea aceea a broastei care a trecut)...nu se poate spune, fa aia, sau fa cealalta pana nu-ti examineaza cineva pestii.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
supernrg
Unripe member

Joined: 27/05/2010 15:55:13
Messages: 4
IP:
Offline

bazinul nu este aerat!
totusi trag apa din el pt gradina iar apa este inlocuita cu apa de fantana! a

m fost la veterinar si nu a stiut ce sa imi zica! mi-a dat totusi o pulbere de tetracilcilna sa o amenstec cu mancarea. sper sa nu le fac mai mult rau decat bine. ieri cand a murit un caras l-am taiat pe burta si era plin de icre! oare nu poate depune? bazinul are si bolovani si pietris pe fund!
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pai, daca nu ne scrii locatia ta....un vet fara analize nu poate spune...si eu sunt vet si nu-ti pot spune ce are. Dar as sti ce trebuie facut ca sa afli ce are. Bolnavi fiind, nu cred ca vor depune.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
supernrg
Unripe member

Joined: 27/05/2010 15:55:13
Messages: 4
IP:
Offline

minnardy wrote:Pai, daca nu ne scrii locatia ta....un vet fara analize nu poate spune...si eu sunt vet si nu-ti pot spune ce are. Dar as sti ce trebuie facut ca sa afli ce are. Bolnavi fiind, nu cred ca vor depune.


am inteles! sunt din ploiesti
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Tarziu am citit postul tau,asa ca nu stiu cum mai pot ajuta. Cu privire la moartea celor mai mari pesti ,din toate speciile,se stie ca lipsa O2 solvit in apa duce la acest lucru! Cei mai mari mor primii...dar prin asta ii ajuta pe cei mai mici si mai multi sa supravietuiasca... La 7-8 mc de apa ar trebui sa ai 7-8 crapi(sau pesti de talia lor). Este ca erau mult mai multi?
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cu filtrarea cum ramane? Nu ai dat detalii. Degeaba iei apa sa uzi gradina daca nu ai flux constant de apa sa elimini din amoniac si dejectii sau o minima filtrare cu retur tip cascada sa aerezi apa. Vezi ca e plin netul de informatii. Prea plin. Zici ca ai reusit sa elimini din matasea broastei, vezi ca aia nu creste din apa chioara, este buna, nu in cantitati mari, ca mai papa din substantele rezultate din descompunerea dejectiilor. Eventual cauta si tu sa pui niste plante in niste cosulete sau suporti pe marginea pondului, cumva ferit sa nu le haleasca pestii. Mai ajuta si alea catusi de putin.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2010 14:40:15


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Este f bine ca primenesti apa mereu, numai ca apa din fantana,fiind la adancime, are o mica concentratie de aer solvit in ea. O solutie ar fi aerarea ei cu o piatra cuplata la o pompa de aer sau o fantana arteziana realizata cu ajutorul unei pompe de apa.
Cat priveste boala carasilor, erau ornamentali(cometa)sau din cei obisnuiti,argintii,de balta?

L-am mai strans putin. Alber

This message was edited 2 times. Last update was at 09/07/2010 21:23:12

supernrg
Unripe member

Joined: 27/05/2010 15:55:13
Messages: 4
IP:
Offline

carasii sunt argintii de balta.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2010 22:56:43

 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com