[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Pacu  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

nino2715 wrote:am trei red belly pacu ,la doi dintre ei au pe tot corpul puncte albe si nu mai mananca deloc Ma poate ajuta cineva ce sa fac



In primul rand trebuie sa ne dai cateva detalii legate de acvariul tau, volum, filtrare, substrat, ceva teste la apa daca ai si altele.
O poza ar fi de mare ajutor.

Te rog sa nu postezi in n topicuri acelasi lucru. Ti-am deschis eu un topic nou, unde putem vorbi despre problemele tale

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nino2715
Junior member

Joined: 24/05/2010 14:08:06
Messages: 5
IP:
Offline

acvariul e de 100L cu 2 filtre Unul exterior cu burete si celalt interior Plante si pietre Recent am schimbat apa si am curatat total acvariul Am folosit ceva solutie pentru clor {start plus}In acvariu am trei red belly pacu[10-11cm],2 oscari[5cm],2 gurami[6cm],un scalar,si un sanitar negru.2 dintre red belly pacu si sanitar au pe tot corpul puncte albe
[Thumb - DSC01088.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2010 16:01:37

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Se pare ca la tine este vorba de gris. Uita-te aici si identifica boala daca poti. Tratamentul il gasesti dand click pe poza.
Oricum, la tine vad dezastru si esec total. Pestii pe care ii ai sunt total incompatibili.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nino2715
Junior member

Joined: 24/05/2010 14:08:06
Messages: 5
IP:
Offline

exact asa ii si la ai mei cu puncte albe peste tot Vreau sa te intreb daca si ceilalti pesti din acvariu sunt in pericol daca ii las acolo cu pesti bolnavi I-am pus albastru de metil si verde de malachit in tot acvariul si am crescut temperatura la 28 de grade
nino2715
Junior member

Joined: 24/05/2010 14:08:06
Messages: 5
IP:
Offline

Sau ar fi mai bine sa ii scot afara si sa ii pun separat si sa la fac un tratament cu verde de malachit ?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Habar n-am daca albastrul de metil va face cat de cat bine. Dar ma rog, daca faci de capul tau....
Toti pestii sunt in pericol in acvariul ala. Ti-am spus ca sunt incompatibili. In final supravietuitorii vor fi Pacu. Sau Oscarii. Sau nici unii. Intelege ca astia sunt pesti care mananca pesti. Aaaa, ca inca nu o fac a altceva. Dar deocamdata doar se streseaza. Din cauza asta si boala lor.
De ciclul azotului ai auzit? Ce inseamna schimbat apa si curatat total acvariul?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nino2715
Junior member

Joined: 24/05/2010 14:08:06
Messages: 5
IP:
Offline

nu Explica-mi sa stiu si eu Si iti multumesc pentru sfaturi
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cam asta ar fi Ciclul azotului
In stanga sus, la link-uri utile, vei gasi cateva articole care te vor ajuta. Citeste-le, apoi ne reauzim.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nino2715
Junior member

Joined: 24/05/2010 14:08:06
Messages: 5
IP:
Offline

in mare parte am inteles EU acuma am scos toti pesti din acvariu am lasat doar oscarii pe care vreau sa ii pastrez Da mi un sfat cum sa procedez mai departe cu ei
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si ar trebui sa ne mutam la Ciclidae. Dar sa vedem ce-o mai fi.
Sfaturi multe nu-ti pot da, dar iti pot recomanda doua lecturi pe cinste: Astronotus ocellatus si... Astronotus ocellatus

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

alber wrote:In final supravietuitorii vor fi Pacu. Sau Oscarii. Sau nici unii. Intelege ca astia sunt pesti care mananca pesti.

Voi adauga ceva aici chiar daca e un topic mai vechi, si anume Astronotus intr-adevar sunt pesti cu un comportament extrem de agresiv fiind rapitori, Pacu in schimb sunt mancatori de vegetale/seminte. Ceea ce nu s-a spus aici este la ce dimensiuni ajung acesti pesti, oscarii (Astronotus) depasesc 30 cm (iti dai seama ce bazin le trebuie ca sa-i tii in captivitate?), faptul ca tu ii tii in 100 litri este ca ai o mare placere sa-i chinui nicidecum sa ii admiri, iar Pacu... deja aici vorbim de pesti care depasesc 1 metru, ce rost mai are sa vorbim cam ce acvariu ar fi bun pentru ei?
PS: La oscari nu poti baga plante/pietre/buturugi numai daca nu iti place sa le vezi in fiecare zi in alt loc decat erau cu o zi in urma... adevarati aquascaperi

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2011 16:09:45

[Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com