[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
galbeneala din apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

s-ar putea ca acest topic sa trebuiasca bagat in alta parte, ceva cu apa, dar aci vad mai multi.
cei care vad acest topic va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru ca apa din acvariu s-a ingalbenit. sursa e sigura: o buturuga proaspata, vie cand am cules-o. nu stiu ce sa fac:
- sa pun ceva în filtru (exterior, Jibao);
-sa o scot definitiv din apa desi.......arata prea bine LINK
ce pot face???????
URGENT SOLUTII!
pls

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Interesanta forma. Dupa cum arata inainte sa o "culegi", mi se pare ca e un trunchi de iedera.

Daca lemnul nu era mort cand l-ai taiat, a ramas in el seva care poate fi nociva pentru pesti. E posibil ca din cauza asta sa ti se ingalbeneasca apa. In loc sa tii lemnul in saramura, mai bine il opareai cu apa multa in cada (da, carai cu oala de pe aragaz pana acopereai lemnul). Mai iesea din seva si din aer si intra apa in fibre. Incearca si asa.

PS: nu mai folosi diacritice pe acest forum! Nu sunt compatibile cu aceasta versiune de phpBB si textele tale ies presarate cu bazaconii. Ti-am editat eu postul de mai sus ca sa-l fac citet.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

tks

o să ncerc chiar maine sa faq opareala de care ziceai
nu e iedera, ci un copac de pe malul bratului Dunarii de care am mai vb pe aci, dar... http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?p=10673&highlight=#10673
acu problema asta cu galbeneala care, s-ar puea dpa cum ziceau unii sa nu fie nocia
dar mi strica culoarala sicla si nu o mai scot decat cu cillit ceea ce nu prea e cptibil cu pestii s plantee

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Iti zic eu ca nu culoarea apei e o problema, ci tot nocivitatea. Ziceai pe undeva ca vrei sa tii discusi. Pai, la ei acasa, discusii stau in apa bruna, cu multi acizi humici. Asa ca... o apa de culoarea ceaiului e chiar recomandata pentru discusi.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@furnici :
... nu pricep de ce te grabesti asa de tare ... toata lumea ti-a spus ca lemnul trebuie sa stea o buna bucata de vreme la "fezandat" inainte sa-l poti baga linistit in acvariu ...

PS : arata bine si e pacat sa nu-l folosesti ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

iaca ca ma grabish shi io şi acushik apa mea e tocmai buna de.........privit la ea, ca prin ea nici nu se mai pune problema. e galbena....ca ceara, ce sa mai vb!
nu ca m-ar deranja prea mult, ca am auzit ca p t discusi etocmai buna, ca in mediul lor, dar........se ingalbenesc peretii si nici algele nu se prea sinchisesc sa plece, din contra.
OARE AJUTA GALBENEALA ASTA ALGELOR???
ca se intnind de nu ai tr5eaba, in cateva ziel........sunt mai mari ca plantele

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:apa mea e tocmai buna de.........privit la ea, ca prin ea nici nu se mai pune problema. e galbena....ca ceara
.......
ca am auzit ca p t discusi etocmai buna, ca in mediul lor
Le-or fi placind la discusi chestiile alea ce ies din buturuga - le amintesc de casa , da' nu in asemenea cantitati incit sa nu se mai vada prin apa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:...da' nu in asemenea cantitati incit sa nu se mai vada prin apa .

Acu' vin si eu ca la poker si plusez: ia aruncati o privire la pozele facute de Amano cand a fost pe Amazon --> LINK !
Precum vedeti, culoarea apei Amazonului intrece orice inchipuire.
Am descoperit pozele astea mai demult, asa ca eu m-am linistit in ce priveste adevarata apa maronie. Niciodata n-am avut in acvariu o nuanta asa de pronuntata.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acolo profunzimea e practic nelimitata. Pe cind in acvariile noastre rar depaseste 50-60 cm. Cred ca din motivu' asta apa aia din Amazon pare foarte maro - sint citiva metri de apa prin care se vede. Daca ai umple un acvariu cu apa de acolo, nu stiu cum ar parea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Acolo profunzimea e practic nelimitata.

Corect!

Cum am mai spus pe aici, eu am in acvariu trei buturugi de mopani si, suplimentar, pun la fiecare schimb de apa o cantitate proportionala de ToruMin. Apa e mereu usor roscata si imi depun scalarii ca apucatii! Ma uit acum in Carnetul acvariului si vad ca anul asta am notat asa:

25 mai - prima depunere a tinerei perechi
11 iunie - depunere
24 iunie - depunere
17 iulie - depunere
9 august - depunere
1 septembrie - depunere

De-aia zic: lasa apa sa fie bruna. Dar ai grija sa nu fie otravitoare!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

super, Dalles. si nu cred ca e vorba de profunzime pe acolo, pt ca e un prim plan.in fine, e mai multe!
de galbeneala ce sa zic: a ramas asa. am facut schimburi de apa in fiecare zi cate 20 l si s-a mai purificat
se vede bine prin ea, doar ca a ramas galbena
acu e alta problema : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1201
poate reusiti si o solutie la asta.
apropos parca si pe pietris se depune ceva, ca o mazga.............ce o fi? solutii?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

Dalles, cum aflu daca e otravitoare?
pun pesti si......astept sa.....se duca

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

furnici wrote:...se depune ceva, ca o mazga.............ce o fi? solutii?
furnici wrote:Dalles, cum aflu daca e otravitoare?...

Solutiile in ambele cazuri sunt... melcii.
Cumpara vreo 10-20 de melci Helisoma nigricans (aia mici, maronii). Intr-o saptamana o sa ai lemnul... bec!
Iar daca mor in numar mare, e clar! Toxicitate! Lemnul si pestii nu pot sta in aceeasi apa.

PS: iar ai dat cu degetu' in diacritice.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com