[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pestele papagal  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
Caramela
Junior member

Joined: 07/01/2010 03:47:16
Messages: 49
Location: Galati
IP:
Offline

Azi la un pet am vazut niste pesti papagali. Ce pot sa spun...superbi, mai ales ca in viata mea nu am mai vazut un peste verde. Normal ca vanzatorul, vazandu-ma ca ii admir atat, a si sarit pe mine ca sunt pesti foarte pasnici, ca pot fi tinuti cu toate celelalte specii de acvariu obisnuite si ca nu sunt deloc pretentiosi. Cu toate astea imi vine cam greu sa cred asta, desi, trebuie sa recunosc faptul ca m-am cam incantat. Avand in vedere pretul insa mi-am pus frana. Sunt destul de scumputi si pariez ca au si nevoi spaciale. Puteti sa imi spuneti cate ceva despre aceasta specie?? Am inteles ca pot atinge dimensiuni impresionante chiar si in acvariu. Cei pe care i-am vazut nu erau mai mari decat carasii de marime medie.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu prea ne-ai nimerit aici.
Pestele papagal-Blood Parrot- este un peste "nenatural", obtinut pe cale artificiala, prin incrucisarea mai multor specii de pesti.
In functie de fiecare individ in parte sau de perioada reproducerii pot fi agresivi (sa nu uitam ca totusi sunt ciclide), pot sapa la nesfarsit prin substrat->fara plante.
Pestele pe care vei tu sa-l cumperi am impresia ca este injectat cu pigment-o metoda mai mult decat barbara de a obtine un produs vandabil dintr-un amarat de animal.
Personal nu incurajez achizitionarea unor asemenea animale, tocmai pentru a descuraja crearea lor.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Caramela
Junior member

Joined: 07/01/2010 03:47:16
Messages: 49
Location: Galati
IP:
Offline

Nu vreau neaparat sa il cumpar pentru ca deocamdata nu am conditii pentru alti pesti. Am vrut insa sa stiu mai multe despre el pentru ca mi s-a parut deosebit, mai ales cand se umfla si face fetele alea ciufulite. Nu am stiut insa ca e obtinut prin metode atat de urate. Mi-am inchipuit ca asa e el de la mama natura.
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com