[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
marimea acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

e adevarat ce se spune despre faptul ca pestii cresc in funtzie de marimea acvariului? adiq, daca tzin un pui de betta intr-un acvariu de (stiu shi eu...) 5 litri, at el nu va ajunge la maturitate, sau va ramene pitic?
in aceasta discutzie nu luam in considerare si sentimntele pestilor
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

NU

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

in exemplu tau, o sa moara inainte de a ajunge la maturitate.

daca vrei sa o discutie pe tema da un exemplu de un oscar intr-un acvariu de 50 de l de ex, unde cu ceva noroc ar putea sa traiasca dar nu se va dezvolta bine niciodata.

image
[Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

eu unul spun din ceea ce am citit. un peste se dezvolta mai bine si mai repede intr-un acvariu mai mare, si este foarte posibil sa nu creasca la marimi normale intr-un acvariu mult prea mic ca in exemplu tau.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ashavodaz wrote:e adevarat ce se spune despre faptul ca pestii cresc in funtzie de marimea acvariului?...

Da, e adevarat. Si durata de viata pateste acelasi lucru.
Mai mult: o diferenta de talie se observa si intre pestii dominanti si ceilalti locatari ai acvariului. Exemplarele "alfa", care inoata in largul acvariului, se dezvolta frumos si deplin. Pestii secundari, alungati mereu printre plante sau pe sub buturugi, raman vizibil mai piperniciti si traiesc mai putin. Daca acvariul e aglomerat sau e prea mic pentru specia respectiva, tuturor pestilor li se scurteaza durata de viata!

ashavodaz wrote:...daca tzin un pui de betta intr-un acvariu de (stiu shi eu...) 5 litri, at el nu va ajunge la maturitate, sau va ramene pitic?...

E, aici e schepsisul: in acvarii mici pestii raman pitici. Dar ajung la maturitate!
Iar puii lor, pusi in acvarii normale, vor avea dimensiuni normale.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

soare wrote:am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile


:paperbag:
O sa se simta minunat. Era bine daca neonii erau rosii, iar carasul voalat. Mult mai gustosi si deliciosi.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

soare wrote:am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile

Si vrei sa vezi care din ei va rezista mai mult...Cistigatorul va primi o diploma neaparat....

Acum serios vorbind, nu vreau sa stiu cum ai ajuns sa ii inghesui acolo pe toti, dar sper ca nu ai de gind sa ii mai tii multa vreme asa. Ca nu ti-au gresit cu nimic, amaritii.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am intzeles, este clar. 10x
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

g.g wrote:
soare wrote:am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile


:paperbag:
:paperbag:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
g.g wrote:
soare wrote:am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile


:paperbag:
:paperbag:

Nu pot sa nu remarc cita expresivitate aveti in exprimare. Semnul asta :paperbag: spune totul. Dar tare as fi vrut sa va vad fetele cind ati citit aberatia asta...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:
MARELE ALB wrote:
g.g wrote:
soare wrote:am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile


:paperbag:
:paperbag:

Nu pot sa nu remarc cita expresivitate aveti in exprimare. Semnul asta :paperbag: spune totul. Dar tare as fi vrut sa va vad fetele cind ati citit aberatia asta...
Lasa ca mi-au vazut fata colegele de birou :paperbag: . Nu pricepeau saracele de ce rid de unu' singur ;) .

Poze: smilie ... Poze cu plante
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

baieti de baieti si voi ca toate fetele....

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

soare wrote:baieti de baieti si voi ca toate fetele....

Vrei sa fi putin mai explicit? In locul tau as avea mare grija ce postez si m-as abtine sa debitez numai ineptii. Un pic de bun simt n-ar strica.
RedRooster
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2004 21:40:45
Messages: 113
Location: Brasov si, ocazional, Bucuresti - Taberei
IP:
Offline

Nu pot sa ma abtin...Oare Koala a citit postul ?

Din putul gandirii : decat sarac si bolnav..mai bine bogat si sanatos
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

hehe
tot am vrut sa zic si eu cate ceva de cei 2 oscari + ce mai e pe langa, notabil ar fi de pomenit carasul, in 100 de l, dar ma abtin

image
[Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

Editat de leo2003...

Amice, daca nu-ti controlezi limbajul pe acest forum RTF scrie pe tine !!!

Oricum suntem mult mai putini penibili decit "celebra" ta semnatura: SUNT PESTE !!! Te-ai gindit mult...

:ycard:

Considra ca fiind un prim si ultim avertisment !!!


Topic inchis.

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

noi suntem penibil, sau tu ? ai 60 de posturi, deci se persupune ca ai citit macar dorumul. si cu toate astea te trezesti si arunci ca ai in 100 de litri, banuiesc ca si aia brut, 2 oscari si 1 caras. cine e penibil ? nu sunt pesti despre care sa nu gasesti informatii, ba chiar sunt destul de discutati pe forum.

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com