[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scoici sa pun sau sa nu pun in acvariu???  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
2good4u
Junior member

Joined: 26/02/2005 00:44:40
Messages: 20
IP:
Offline

am fo' la mare shi am adunat cateva scoici, mai bine zis bucati de scoici...ce ma sfatuiti sa fac sa pun in acvariu sau nu pun???...ma gandesc ca sunt din calcar shi le dauneaza pestilor...(le'am fiert ca sa nu (zic eu) mai fie vreo urma de bacterii)...
PLOAIE84
Junior member

Joined: 15/07/2005 04:24:32
Messages: 46
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

as zice sa le pui intr-un acvariu fara apa dak tii mortis sa ai scoici in acvariu sa intr-unul cu apa da fara pesti
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

depinde de ce pesti ai. sunt "unii" (ciclidele africane in spacial) care nu numa ca agreaza apa dura, dar chiar au nevoie de o asemenea apa. din alt punct de vedere, nu prea au ce cauta scoicile din mare, intr-un acvariu de apa dulce.
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Gusturile nu se discuta, poti sa pui ce vrei tu. Insa din proprie experienta iti zic ca o scoica in apa va duce la o crestere a duritatii apei din acvariu.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Categoric, nu! Atat din cauza "de calcar", cat si din cauza de estetica. Daca pui scoici in acvariu, poti sa le asortezi si cu niste bile de sticla colorata, scafandri cu bule si moristi-caleidoscop pe care le gasesti de cumparat in piata.
Ideea e sa amenajezi acvariul cat mai asemanator cu habitatul natural al pestilor dinauntru.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca esti din Baia Mare e chiar indicat sa le pui in acvariu. Da' in filtru sa nu se vada ca arata kitsch-os smilie .
Motivu': apa are duritate aproape 0 si pH-u' poate avea caderi criminale.

P.S. Ca sa nu mai primesti raspunsuri contradictorii completeaza-ti locatia si spune ce pesti ai acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com