[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ax ceramica rotor Tetratec EX700  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

In seara aceasta am curatat un filtru Tetratec EX700 .... Cum l-am spalat eu am reusit sa rup in mai multe bucati tija din ceramica de la rotor ... dupa un search prin magazinele online cu piese de schimb am concluzionat ca as gasi rotorul complet la aproximativ 40 ron ... are cineva idee daca as putea gasi doar tija din ceramica, sau daca as putea improviza cumva sa pun altceva in locul ei ...

orice sfat si sugestie sunt binevenite ... multam' fain ...

Vremurile frumoase au trecut ...
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intr-adevar, axul se vinde doar impreuna cu rotorul. Cu orice ai inlocui acel ax, intr-un final va face zgomot. In cazul in care inlocuitorul nu va avea o suprafata fina sau se va eroda in timp si va face ca rotorul sa aiba joc, va suna ca un tractor. Poti incerca eventual sa comanzi unui strungar sa iti faca unul din inox si ala va fi lifetime, dar nu stiu daca merita efortul. Oricum, dupa o vreme rotorul isi pierde proprietatile magnetice si debitul va scadea. Iti recomand sa iti cumperi un rotor nou si sa fii cu mare bagare de seama data viitoare cand umbli la filtru
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Maniacs wrote:daca as putea improviza cumva sa pun altceva in locul ei ...

Io am facut asa ceva la un Eheim la care am rupt axu': m-am dus cu axu' rupt la amicu' de la petshop si-am cotrobait impreuna in cutia magica. Mai intii trebe sa precizez ce-i cutia magica: e o cutie magica in care omu' baga tot ce s-a stricat: powerhead-uri, rotoare, pompe, axuri, cleme, coturi ....... un fel de lada de vechituri tipic romaneasca ........ acolo am gasit o multitudine de axuri inox de la diverse PowerHead-uri stricate ........ intimplarea e ca unu' din ele avea acelasi diametru si lungime cu originalu' rupt . Cind am gasit ax Eheim mi-am luat doua , sa fie.

Daca n-ai ocazia sa dai de cineva cu o cutie magica, cred ca un strungar te poate ajuta ....... da' e de preferat sa cumperi un ax nou.

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

berberul wrote:Oricum, dupa o vreme rotorul isi pierde proprietatile magnetice si debitul va scadea.


Interesanta idee... asta ar explica de ce filtrul are debitul mai scazut fata de cand era nou chiar daca e curatat bine. Totusi, cam dupa cata vreme incepe sa isi piarda rotorul proprietatile magnetice? 1 an, 2 ... ?
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Principala cauza a scadetii debitului este imbacsirea furtunelor. Revenind la rotor , in functie de calitatea materialeului din care e facut, intre 6 luni si cativa ani
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

intrucat n-am pe nimeni cu o cutiuta magica nu-mi ramane decat sa cumpar un rotor nou ... multam' de sfaturi ..

Vremurile frumoase au trecut ...
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Maniacs wrote:intrucat n-am pe nimeni cu o cutiuta magica nu-mi ramane decat sa cumpar un rotor nou ... ..

Gresit, trebuie sa-ti iei o cutie magica
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com