[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spliter CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu stiu de ce, cred ca am un deja vu, sau chiar am mai discutat si nu mai tin minte cum trebuie? Ca de gasit nu gasesc

Mai oameni buni, spuneti-mi si mie, pardalnica asta de piesa imi poate alimenta mie un reactor si un difuzor?
De ce intreb. Stim ca atunci cand punem un teu pe instalatia de CO2, cu robinete pe cele doua iesiri, ne va fi cred imposibil sa reglam debitul de CO2. Tinand desigur cont de faptul ca lucram intr-o parte cu reactor, dincolo cu difuzor.
E, intrebarea mea este: imi permite aceasta piesa sa reglez presiunile asa cum vreau io? Si sa-mi dea o bula pe secunda in reactor si fara numar in difuzor?

Ce inseamna si oboseala asta. "Searciu" l-am facut scriin splitter cu un "t", nu cu doi. D'aia nu gaseam
Dar parca tot nu sunt lamurit.
Pot regla cu scula asta debitul pe fiecare in parte?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2010 23:19:55


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da , poti. Mie imi pare putin cam scumpa
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Stim ca atunci cand punem un teu pe instalatia de CO2, cu robinete pe cele doua iesiri, ne va fi cred imposibil sa reglam debitul de CO2. Tinand desigur cont de faptul ca lucram intr-o parte cu reactor, dincolo cu difuzor.

Iti garantez si io ca n-o sa poti regla cu robineti ordinari asa cum vrei. Sint aproape convins c-o sa reusesti cu scula pe care ai gasit-o. Iti sugerez sa-ti iei una cu mai multe iesiri din care sa folosesti doar cite ai nevoie, restu' le tii inchise ......... nu stii cind te-apuca chefu' de inca un acvariu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am gasit noi aseara una cu 6 iesiri cam asaarata

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arata bine. Daca iti convine pretul, eu zic sa-l cumperi. Ca si calitate, pare ok
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Avut aceeasi problema. Oarecum.

Poti regla si cu robineti obisnuiti cu o singura conditie: sa nu ai controller cu electrovalva pe niciunul din acvarii (sau... pe amandoua!)

Daca ai controller doar pe unul din acvarii, ai urmatoarele doua posibile probleme:
1. reglezi din robinetul catre acvariul fara controller sa-ti dea o bula pe secunda (de exemplu) cand electrovalva e inchisa ==> atunci cand electrovalva se va deschide, nu vei mai avea nicio bula pe nicio secunda in partea ailalta
2. pe dos: reglezi la o bula pe secunda cand electrovalva lucreaza ==> cand se inchide, in partea ailalta o sa ai sifon

Toate astea pe incercate...

Nu stiu daca am fost destul de clar. Daca nu, revin.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/05/2010 11:54:07


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai fost destul de clar.
Eu sunt curios daca a folosit cineva metoda cu robinetii de reglaj fin(needle valve) si daca in cazul utilizarii de electrovalve apare diferenta de debit pe cele doua cai de CO2.
Eu voi face proba asta dar astept sa vina componentele.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu sunt curios daca a folosit cineva metoda cu robinetii de reglaj fin(needle valve) si daca in cazul utilizarii de electrovalve apare diferenta de debit pe cele doua cai de CO2.


Da.
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce exhaustiv ai fost
Da, apare diferenta de debit? ori Da, ai folosit?

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai needle valve am folosit si eu in felul urmator:
* pus un T la iesirea din reductor
* pe una din ramuri montata electrovalva si dupa electrovalva bagat in reactorul extern
* pe cealalta ramura montat needle valve si dus in difuzor

Efectul a fost exact cel povestit mai sus.
Dupa aia, am facut si calculele pe hartie cu fizica pe care o stiu si... nici teoretic nu merge.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai da. Dar nu ai avut 2 needle valve. Asta vreau eu sa fac si cred ca va merge.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
mihaidinu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 21:00:37
Messages: 96
Location: bucuresti
IP:
Offline

Eu am incercat si cu 2 ... si nu a mers. Eu fiind nebunu' care vrea 2 difuzoare in loc de reactor extern .
Pot spune ca mi-am comandat aceasta piesa, insa de pe ebay uk .. si am ajuns la 31 de lire ( cu tot cu transport ).

Va anunt cand soseste si daca merge .

This message was edited 1 time. Last update was at 12/05/2010 17:03:22

cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai piesa asta e acelasi lucru. Un T cu doua robinete de reglaj fin.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
mihaidinu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 21:00:37
Messages: 96
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sincer ... sper sa nu fie la fel .
Ma gandesc ca in partea din centru exista "ceva" care distribuie in mod egal CO2 in cele 2 parti, iar apoi prin robinetii de reglaj fin introduci CO2 cat vrei prin fiecare.
Nu ?
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma tem ca nu

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
mihaidinu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 21:00:37
Messages: 96
Location: bucuresti
IP:
Offline

Eu am zis sa mai incerc si asa si sper sa am io dreptate ... oricum este ultima incercare in acest sens.
Daca nu merge procedez asa :
Voi avea 2 electrovalve. Ambele puse in priza de la ph contrl.
Dar:
- pe difuzorul cu porozitate mai mare pun doar electrovalva 1
- pe difuzorul cu porozitate mai mica pun si o priza programabila + electrovalva 2. ( din ora in ora )

Astfel o sa am 1 ora co2 in stanga bazinului ... o ora in dreapta . Asta unde se descarca in bazin ... pentru ca CO2 sper sa am in tot bazinul .
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

@mihaidinu, te astept ca pe un pui la rotisor. Sa vedem cum merge treaba.
Problema mea este asa. PE o iesire voi avea Ph controller, pe cealalta, vreau o bula pe secunda non stop.
Si nu vreau sa patesc ce a patit gengiskhan.
cibserg wrote:Ma tem ca nu

De asta imi e si mie frica.
Plus ca, la piesa pe care am vazut-o io, scrie asa: Please note that Co2 splitter is NOT compatible with manual regulator. It can only fit electronic regulators
Ce va sa insemne asta oameni buni? Ca de tradus am tradus, da' nu pricep neam. Care este regulatoru electronic?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ca de tradus am tradus, da' nu pricep neam. Care este regulatoru electronic?


Adica il folosesti cu ansamblul controller+electrovalva+sonda si poti sa ai 10 sau poti sa ai 100 de bule pe secunde. Controller-ele iti vor taia CO2-ul la valoarea prestablita. Adica nu prea te mai intereseaza conceptu' "bule pe secunda".

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2010 08:39:57

gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema mea este asa. PE o iesire voi avea Ph controller, pe cealalta, vreau o bula pe secunda non stop.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu merge. Nu merge decat daca vorbim de ... doua reductoare de presiune pentru fiecare iesire in parte (adica un reductor cu doua reductoare... ). Altfel, chiar si cu robinet de reglaj fin, needle valve, sau orice altceva vrei tu, nu o sa mearga. Nu e o chestie de practica, de experiment, ci e o problema teoretica. Pe hartie daca expui problema iti da cu virgula, nu merge, nu ai debit constant pe ramura fara controller si atunci cand controllerul baga CO2 si atunci cand nu baga pe cealalta.

Daca ai doua controllere... atunci nu mai e nicio problema.
Ce va sa insemne asta oameni buni?

Electronic regulator. Eu sper ca nu e vorba de asta totusi.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2010 09:48:58


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Scuze de intarziere in comunicare.

Ce talent aveti voi oameni buni, sa dezumflati omul. Ca sa fiu mai clar: isi pune omu baza, trage sperante (ca de cica mor unltimele) si veniti voi si-i spuneti...adevaru' gol-golut.
Val wrote:Adica il folosesti cu ansamblul controller+electrovalva+sonda si poti sa ai 10 sau poti sa ai 100 de bule pe secunde. Controller-ele iti vor taia CO2-ul la valoarea prestablita. Adica nu prea te mai intereseaza conceptu' "bule pe secunda".

Nu-mi place varianta asta. Pai asa, mai bine fac...asa cum voi scrie mai jos
gengiskhan wrote:Nu merge decat daca vorbim de ... doua reductoare de presiune pentru fiecare iesire in parte (adica un reductor cu doua reductoare... )

Pai crezi ca daca pun laba pe inca un reductor, ma mai chinui? Cat crezi ca imi ia sa mai fac rost de o butelie? Mica-mica-mica?


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com