[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa... la suprafata  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Dupa cum am mai zis pe aici pe undeva, acvariul meu e la ciclat. Toate OK, apa s-a limpezit dupa o spatamana (imediat dupa ce am scos prostia aia de carbune activ - merci Faroane ), concentratia de amoniac creste incet dar sigur, pH-ul e Ok, etc. etc.
Insa (de ce tre' sa-si bage coada?) am la suprafata apei ceva... nici nu stiu cum sa o descriu... La inceput arata ca niste firisoare de praf... acum s-au adunat in mici grupuri ceva mai compacte care plutesc de colo-colo. Nu au tenta uleioasa, deci nu sunt proteine, ci arata mai curand ca un fel de fulgi... Cum se poate scapa de asa ceva!?
L-am mai adunat eu cat am putut, da ioc. Are cineva ceva idei - sau probleme asemanatoare (recent sau in trecut) si cum a rezolvat problema?

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote: Cum se poate scapa de asa ceva!?
L-am mai adunat eu cat am putut, da ioc. Are cineva ceva idei ?

Fenomenul acesta apare de obicei in timpul ciclarii si nu trebuie sa te sperie. Mareste aerarea cit se poate de mult. Sau poti sa pui servetele pe suprafata apei, care vor indeparta firisoarele de praf. Cu timpul vor disparea definitiv.

PS Acvariul are capac? Daca nu, poate fi si asta o cauza, dar se remediaza.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:Are cineva ceva idei - sau probleme asemanatoare (recent sau in trecut) si cum a rezolvat problema?
Am patit si eu treaba asta de multe ori. Trece asa cum apare: fara sa faci ceva. Se pare ca-s ceva bacterii care se inmultesc p-acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Aha. Deci inca o doza de rabdare + ceva servetele... OK, s-a facut.

Cat despre capacul la acvariu, ala e la locul lui...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Revin... cu insistenta. Am inteles ca ceea ce o fi la suprafata apei o sa treaca cu ceva efort (servetele, etc) + ceva timp. OK
Insa, studiind ceva mai atent acvariul azi am vazut ca ceva de genul "pulberii" care o am la suprafata apei este si pe plante. Lucrul asta este mai vizibil mai ales pe frunzele de Echinodorusi... Daca le scutur, "pulberea" sa duce la fundul apei...
Este ceva de facut sau sa stau tot linistit? Ma gandesc ca "faina" aia impiedica plantele sa primesca lumina suficienta, cel putin...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

normal ca ce aveai tu la suprafata nu sa evaporat cand ,acvariul tau a inceput sa se maturizeze ,.aceste impuritati se depun pe plante scuturi frunzele de aceasta pudra ",sa-zicem asa "faci schimburi de apa si gata, Iar daca i-ti mai apare iei o bucata de hartie de dimensiunea acvariului ,nu din bucati o pui la suprafata apei si colectezi acesta "pudra" Daca e nevoie repeti operatiunea . Iar daca cu filtrul nu ai inteles mare lucru din ce-am scris mai de mult , :o ai sa intelegi cand vei avea probleme ?? cand eu proiectam filtre tu papai laptic ca erai mic

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

lazarginel wrote: normal ca ce aveai tu la suprafata nu sa evaporat cand ,acvariul tau a inceput sa se maturizeze ,.aceste impuritati se depun pe plante scuturi frunzele de aceasta pudra ",sa-zicem asa "faci schimburi de apa si gata, Iar daca i-ti mai apare iei o bucata de hartie de dimensiunea acvariului ,nu din bucati o pui la suprafata apei si colectezi acesta "pudra" Daca e nevoie repeti operatiunea . Iar daca cu filtrul nu ai inteles mare lucru din ce-am scris mai de mult , :o ai sa intelegi cand vei avea probleme ?? cand eu proiectam filtre tu papai laptic ca erai mic


Mda... cu toata sinceritatea, din postul tau nu am inteles nimic. Iar. Ce ai scris tu acolo NU e in romaneste. No offence!

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline


Poze: smilie ... Poze cu plante
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Baga si tu in acvariu cativa pestisori din speciile super super rezistente si o sa se cicleze mai bine acvariul si mai repede si o sa mai scapi si de probleme cu aerare si filtrare buna (filtre cu ceramica = excelente)...

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com