[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme filtru canistra  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

de 4 zile am instalat filtrul canistra (un echivalent la fluval 4). am renuntat la pompa de aer si la burete. toate bune si frumoase, apa este limpede, nu se mai vad impuritati prin bazin. am observat insa o chestie: pestii si-au schimbat comportamentul sau cel putin asa mi se pare mie, parca sunt un pic mai apatici. jetul de apa este indreptat un pic in sus astfel incat sa faca un pic valuri la suprafata, astel incat sa se faca o oxigenare a apei cat mai buna. ca medii filtrante, in sertarul de sus am bagat burete si vata perlon iar in sertarul de jos am pus cilindri din ceramica inerta.

in aceste conditii, mai este necesar sa repun in functiune pompa de aer cu o piatra? sa nu fie suficienta oxigenarea?
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca trebuiau lasate sa functioneze in paralel cel putin 2 saptamani pana se formau bacteriile in canistra. Asa... mai dureaza. Fa schimbari de apa mici si dese (zilnic).
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

tks Lucian, incerc si metoda asta si in paralel o sa bag si pompa de aer cu buretele.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum ... dupa ce fac pariu ca ai spalat bine buretele care s-a si uscat in cutia unde l-ai depozitat
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

he, he, am fost baiat destept si l-am tinut in punga cu apa din acvariu, asa ca ... sper sa mai fie ceva bacterii pe acolo.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca pestii respira greu, cu miscari ample si rapide de opercule, sau ies la suprafata sa "pipeze" apa, atunci intr-adevar nu au aer destul.
Daca stau nemiscati printre plante, dupa buturugi sau intr-un loc mai adapostit, nu e vorba oxigenare insuficienta ci inseamna ca ai reglat prea puternic jetul de la filtru si ii deranjeaza. Bulele de la piatra de aer fac in apa un curent mult mai slab decat cel suflat de motorul canistrei si de-aia nu se purtau asa inainte. Incearca sa schimbi directia jetului sau sa il "spargi" de un element de decor .

Chestia cu punga nu cred ca o sa tina: teoria spune ca bacteriile din filtru, lasate fara oxigen, mor dupa 30 de minute.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Daca pestii respira greu, cu miscari ample si rapide de opercule, sau ies la suprafata sa "pipeze" apa, atunci intr-adevar nu au aer destul.


Cred ca asta e. am bagat peste noapte pompa de aer cu o piatra si azi dimineata erau voiosi. acum stau si ma intreb, cum dreaq fac astia pe afara sa oxigeneze apa numai prin acele valuri?

uite si o imagine sa vezi cum bate jetul de la filtru
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ia stai putin: cand au pestii probleme cu respiratia? Dimineata sau toata ziua?
In acvariile cu pesti multi si plantate "la greu" scade destul de mult cantitatea de oxigen peste noapte.

In privinta oxigenarii "prin valuri", nu cred ca e vreun secret anume. Eu folosesc metoda asta de vreo 3 ani incoace cu succes. In primii doi ani am avut un Fluval Plus intern, caruia ii deviasem jetul spre suprafata, iar de vara trecuta folosesc un Fluval 304. Niciodata pestii mei n-au urcat la suprafata, iar metoda asta de aerare a apei mi se pare atat de eficienta incat o recomand tuturor.
Sa ma mai intorc la piatra!?!?!? Never!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Dalles wrote:Ia stai putin: cand au pestii probleme cu respiratia? Dimineata sau toata ziua?
In acvariile cu pesti multi si plantate "la greu" scade destul de mult cantitatea de oxigen peste noapte.


pai problema asta am avut-o ieri toata ziua. dupa ce am pus piatra , erau voiosi azi dim. o sa ii tin sub observatie, sa vad cam care este perioada in care devin mai apatici. bazinul are cam 100 litri, este plantat iar ca pesti am 2 scalari, 2 ancistrusi, 10 neoni si un discus.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu disting deloc in poza cum bate jetul de la filtru. Nu ai una mai in detaliu? Cu pozitia suflantei si cu efectul pe care il produce la suprafata?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

jet apa

o sa pun deseara si o poza mai clara (explicita) sa vezi cum sunt formate valurile.

Merci DALLES ca ai rabdare cu mine.
[Email]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

scuzama ca ma bag in vb.. spune mi te rog si mie cum se numeste planta din stanga, cea cu frunzele mari..
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

attilio wrote:scuza-ma ca ma bag in vb.. spune mi te rog si mie cum se numeste planta din stanga, cea cu frunzele mari..


stanga jos fata: echinodorus ozelot
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com