[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano reef 70L (low tech)  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

De mult n-am mai activat pe forumul acesta, din lipsa de timp si pentru ca recent activez pe un forum canadian local. Dar acum ca am terminat examenele si am ceva timp liber, am intrat pe aici si am fost uimit sa vad ca pana si in Romania a ajuns "moda" de nano reefuri.
Vreau sa va prezint micul meu acvariul reef, facut pe un buget cam stramt (de student care lucreaza o zi pe saptamana ), prin care vreau sa va arat ca e posibil sa ai un nano reef low tech, adica fara numeroase echipamentele complexe si scumpe.

Lista mea de echipamente (majoritatea le aveam deja asa ca nu am cuparat mare lucru):
- una bucata acvariu sticla 70 litri: 60 X 30 X 40 cm
- un incalzitor oarecare 100W (nu e no name, da e asa plin de alge de nu se mai vede firma )
- 2 filtre AquaClear 30 si 50 (cu Chemi Pure Elite si Seachem Nitrate Sponge), unul avand un Surface Skimmer
- un powerhead AquaClear 50 + Hydor Flo Rotating Water Deflector
- lumina - Current USA 65W PowerCompact (un tub 10K si unul actinic) cu ventilator si LED pt moonlight, care a inlocuit vechea mea Coralife 65W PC.
- 4 LED albastre pt moonlight
- hydrometru Instant Ocean (as dori sa iau un refractometru pe viitor)
- una bucata termometru de forma (din ala sticky)

Am decis sa nu iau protein skimmer vazand succesele multora cu BioCubes si nano-uri mai mici fara skimmere. Initial faceam un schimb de apa saptamanal de vreo 20%, dar cu timpul le-am redus la unul la fiecare 2-3 saptmani. De la bun inceput am folosit apa de la robinet, tratata cu PRIME, si cateodata mai pun un filtru cu carbon cand prepar o galeata de apa sarata. Iar ca sare am folosit Instant Ocean de la bun inceput.

Nu prea ma pricep cum sa pun poze mici care trimit catre linkul cu poza mare, asa ca voi arunca pozele aici direct.
Intai o poza cu acvariul in prima saptamana.
image
Nisipul e din niste acvarii mature (era plin de viermisori, stelute si melcisori), dar pietriele initiale erau "moarte".

In urmatoarele 3 luni am cumparat 2 ocellaris clownfish, 3 melci Astrea, 3 hermit-crabs si o piatra cu ciuperci verzi vargate. Iar apoi am facut rost de alti corali micuti primiti de la alti acvaristi din zona. Am mai adaugat cateva pietroaie, de data asta live-rocks. Asa arata acvariul la 3 luni:
image

Intre timp 4 luni au mai trecut, am mai facut ceva schimburi in special cu cupercile verzi care se inmultesc ca nebunele, am mai adaugat ceva pietroaie si 2 creveti (un cleaner si un fire shrimp) si am incercat sa fac frag-uri cat mai multe din coralii ce-i aveam pt a face schimburi cu altii acvaristi.
image

Ultima poza facuta e de prin Ianuaria-Februarie (nu mai stiu sigur, ca e facuta pe alt aparat si nu apare data). Am mai primit 2 pesti de un prieten si am rearanjat putin bolovanii si coralii. In mijloc se vede ceva alb - este o bubble tip anemone care a pierdut toata culoarea si era prima zi la mine in acvariu.
image

De atunci si pana acuma, anemona s-a marit de cel putin 5-6 ori pe cat era initial, culoarea a inceput sa-i revina (este verde cu mov/roz in varful tentaculelor) si acoparea piatra din mijloc complet. Dar zilele trecute s-a multiplicat in doua si amble anemone au migrat in alte locuri.
Zilele astea vreau sa mai fac un rescaping ca nu sunt multumit de piatra din mijloc care nu mai are nimic pe ea, vreau sa mut anemonele si apoi voi veni cu o poza recenta.

Intre timp, astept comentarii si sugestii (si desigur intrebari).
Si bine v-am regasit.


This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2010 22:38:04


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Bine ai revenit !
Frumos si sanatos acvariul ..
Intrebare : ai flow indeajuns ?
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Mersi. Eu cred ca ar fi deajuns. Cam de 30 X volumu acvariului pe ora suna bine pt corali moi. N-am avut probleme cu cyano sau hair algae.
Iar pe substrat nu pare sa ramana resturi.

Niste close-ups:
Ciupercile rosii
image
Turban Turbinaria Sp.
image
Hammer
image
Green star polyps si un Finger Leather
image
Ciupercile verzi vargate - se inmultesc ca iepurii
image
Melc Astrea
image








This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2010 07:39:58


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Arata bine

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am gasit un powerhead Hydor Koralia nano la reducere cu numai vreo $20, asa ca acum am aproximativ 40-45 X volumu pe ora in acvariu. Efectu imediat e ca polipii greenstar si anemonele isi misca tentaculele mai mult acuma.
image
Am facut un mini refugium din unul din filtre (AC 30). Am pus cateva bucatele de piatra vie pe fund si apoi un ghem de cheato, dar deocamdata lumina este limitata la o mica lampa LED, putina lumina care vine de la acvariu si ceva lumina naturala pentru cateva ore. Sunt in cautare pentru o solutie mai buna in privinta luminii, daca are cineva vreo idee ar fi binevenita...
image
Celalalt filtru e un AC50 care are Chemi-Pure Elite.
O poza cu una din anemonele bubble tip:
image
Si una din partea stanga in foreground, unde am gradina de ciuperci
image
Asa fac eu frags din ciuperci. Le tai cat mai aproape de piatra cu un bisturiu, si apoi le pun pe alta piatra, pe care o acopar cu o plasa cu gauri si o prind cu un elastic. Dupa vreo 7-10 zile, ciupercile sunt atasate de noua piatra.
image
Prin schimburi cu alti acvaristi mi-am procurat majoritatea coralilor. Am cumparat numai ciupercile alea verzi si anemona.

Am incercat sa mut una din anemone pe piatra libera din mijloc. Era lipita de sticla in partea dreapta, sus in colt. Am incercat cu un cub de gheata pe sticla, dar nu parea sa o deranjeze, si apoi am dezlipit-o cu un card de plastic, dar mi-a alunecat printre degete si a disparut in spate dupa niste roci. N-aveam cum sa ajung la ea, asa ca am lasat-o in pace, si cateva zile mai tarziu e inapoi in acelasi loc. Dar desi se zice ca stiu ele unde le prieste cel mai bine, in acel loc nu primeste lumina prea multa.
Aveti vreo sugestie mai buna, ce sa fac, sa incerc sa o mut din nou, sa o las acolo?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2010 20:41:48


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Pana la urma am lasat-o balta cu mutatul anemonelor...oricum misuna prin acvariu, schimbandu-si locatia la fiecare cateva zile...nebunele
Atata timp cat arata sanatoase, si halesc cu pofta de-a dreptul porceasca, eu o sa le las in pace.
In schimb, am testat azi pentru nitrati si m-am speriat un pic cand am vazut ca erau la 30-35 ppm
De dragul experimentarii mi-am zis sa incerc Purigen de la Seachem, in loc sa fac un schimb de apa (ultimul a fost acum 3-4 saptamani).
Cumparasem produsul de mai demult, dar pana acuma il incercasem doar in acvariul cu cichlide africane, unde mi-a scazut nitratii de la 50ppm la 0-5 ppm in aproximativ 3 zile.
Peste cateva zile voi mai face un test si va voi tine la curent cu cum stau treburile

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Tare curios sunt care este afectul acestor solutii artificiale vs solutii naturale de reducere a nitratilor ...
Sincer , eu n-am mai facut un test la acvariu de vreo 2 luni, deja il vad din ochi cand nu e ceva ok .
Ce aditii faci ?
PS : imi place acvariul tau .
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

La ce solutii naturale de reducere a nitratilor te refereai?? ca in afara de refugium cu alge sau ciclul azotului complet (in DSB sau interiorul rocilor) nu cred ca se poate numii nimic altceva ca fiind "natural".
Saptamanal adaug calciu, strontium si molybdenum, iodine, si aproximativ o data la 2 saptamani adaug magneziu (cica e recomandatat sa nu adaugi magneziu si calciu in aceasi zi). toate dupa dozele recomandate de producatori.


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

ozi wrote:La ce solutii naturale de reducere a nitratilor te refereai?? ca in afara de refugium cu alge sau ciclul azotului complet (in DSB sau interiorul rocilor) nu cred ca se poate numii nimic altceva ca fiind "natural".

Pai la astea ma refeream si eu .
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

sa incerc un nano in vreo 20-30 litrii cu o pompa de 400l/h si poate ce mai este nevoie...oricum..low cost.....
chiar m-ar tenta...
(ma adresez celui care a facut topicul)
stima!
(si daca s-ar putea....te-as ruga macar sa-mi spui de ce as avea nevoie......)

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2010 18:28:29

[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

in primul rand, daca nu ai aer conditionat si temperatura depareste 30C poti sa renunti de acum la idea unui nano...
in rest cel mai importanta e lumina; macar 2 T5, unul actinic si unul daylight 10000k sau un powercompact 50/50. apoi daca esti dispus sa faci schimburi mici de apa saptamanal nu-ti trebuie prea mult echipament...
chiar vazusem acu cateva saptamani un post de-al unui "vecin" care facuse un nano dintr-o vaza de vreo 15-20 litri. pur si simplu a umplut-o cu liverock, a adaugat cativa corali simpli, a pus un powerhead si o lumina puternica deasupra. faza dura e ca desi pare ciudat, coralii ii cresteau ok acolo, devenise aglomerat

This message was edited 3 times. Last update was at 26/06/2010 09:09:51


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nitratii au scazut, dar nu asa de mult pe cat ma asteptam eu. azi erau la 20ppm.
in sfarsit am reusit sa prind o poza cu ambele anemone fiind afara, pe fundalul de polistiren una in stanga si una in dreapta.

image

si o poza din livingroom, de la stanga la dreapta: corn snake, nano reef, si cichlide africane.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 29/06/2010 05:07:46


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ieri s-a stricat motorul compresorului de la aerul conditionat pe tot blocul
am noroc mare ca in Canada nu e chiar asa de cald ca in Romania si rar creste peste 35C, dar oricum am avut 30-31C in acvariu timp de aproape 2 zile. am lasat luminile stinse, ca sa nu cumva sa incalzeasca apa si mai mult.
surprinzator pestii si coralii nu pareau sa fie afectati deloc. muuuult mai stresat eram eu
azi s-a rezolvatt problema si temperatura a venit la 25-26C ca de obicei.
stie cineva pana la ce temperatura maxima rezista pestii marini, coralii moi si anemonele?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2010 05:45:19


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Depinde pentru ce perioada de timp . Oricum, bine nu le face ...peste 28 perioade lungi , si peste 30 perioade scurte .
De de nu bagi in ventilator , cand te mai lovesti de genul asta de incidente? Iti scade cu 2-3 grade . Racire evaporativa .

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2010 22:38:28

[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Un mic update cu niste poze, cei drept mai vechi, de prin Iulie, dar nu multe s-au schimbat in acvariu de atunci. de fapt coralii arata aproape identic cu pozele, nu prea au mai crescut de atunci...tocmai am comandat un tub nou. Current USA se lauda ca tuburile lor rezista 12 luni, dar dupa 9-10 mi se pare ca nu mai cresc coralii. nu mor (inca), doar traiesc.
image
image
am gasit o lumina cu 9 LEDuri, de la un acvariu mic de plastic si acum imi lumineaza ghemul de cheato.
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deci.... vrei sa rasucesti cutitul in rana
pai chiar si maine mi-as face un nano ....de a lui MARIN
este super de frumos

Ogar batrin dar.... cu miros fin
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

image
tu alegi marimea
cutitul albastru face un nano de 50L
cel galben unul de 75L
iar cel verde face un nano cube de 100L

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2010 08:14:27


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Sincer ar fi frumos si un filmulet ....
Eu unul sunt curios sa vad dinamica acvariului .
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Chiar e frumos si e asa diferit de acvariile cu care sunt obisnuit eu. Sa te bucuri de el!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am doar un singur video, dar e acu un an de zile...poate zilele astea fac unul mai nou, sau macar niste poze

daca nu merge primu, incercati aici:



fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com