[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras koi boli  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
mimmi
Unripe member

Joined: 18/04/2010 15:15:05
Messages: 3
IP:
Offline

Am un iaz in care tin 6 caras koi si un crap koi.Au iernat cu brio iar acum de 2 saptamani au inceput sa moara din ei.Precizez ca le-am dat rame taiate in bucati ,stand la casa.Ar putea fi aceasta cauza mortii?Am observat ca erau foarte umflati.Iazul are aproximativ 3 mp si adancimea de 70 cm,si este aerat cu 2 aeratoare de iaz.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ramele trebuie lasate intr-o cutie citeva zile sa elimine sustantele toxice pe care le inghit odata cu hrana luata din pamint, substante care sunt extrem de nocive pt pesti. Nu merge sa le iei din gradina si sa le dai direct carasilor.

Nu este nevoie sa postezi acelasi lucru de mai multe ori.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2010 16:07:52

gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai avut 6 la inceput si ti-au murit din ei? Sau mai ai 6 acum?

Te asteptam si pe la sectiunea "Despre noi" sa ne spui doua vorbe despre tine, sa ne cunoastem.

PS: Am sters celalalt topic, era identic. Ramane asta de aici.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
mimmi
Unripe member

Joined: 18/04/2010 15:15:05
Messages: 3
IP:
Offline

Fara intentie am postat de 2 ori.
Am avut 6 carasi si un crap iar acum mai am 2 carasi.
Multumesc de raspuns adevarul este ca le-am dat ramale direct dupa ce le-am scos din pamant.
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Acum am citit de problema ta. Imi pare rau de pestisorii tai,dar cred ca pot sa te ajut pe viitor cu sfaturi.Pestisorii nu au murit de la hranirea cu rame(eu le dau curent rame "proaspat culese" si nu am avut nici o problema, dar daca ai rabdare poti sa le lesi la "curatat" cum zicea Dolly)ci ,cel mai probabil,s-au imbolnavit de hidropizie(abdomen f umflat ,solzii in raspar,ochii umflati). Este o boala tipic ciprinidelor care apare mai ales primavara(si/cu viremia de primavara ori pojarul crapului), boala ce apare datorita faptului ca apa in care traiesc este foarte incarcata cu substante organice(murdara,chiar daca ea este translucida) ori pestii au fost hraniti cu o mancare de f proasta calitate(nu e cazul ramelor)
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

se puteau trata cu antibiotice ,cu bune rezultate daca boala era in stadiu incipient,dar acum e tardiv...
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com