[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bine v-am gasit  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Salutare "dragi tovarasi si pretini"

Sunt nou pe aici, adica si in acvaristica si pe forum. Cu acvariile am mai avut experiente in copilarie, apoi mai tarziu in adolescenta, insa nu asa cum sunt acum : pompe, filtre, jebeleuri etc Totul a evoluat.
Booon, deci sa purcedem. Prin bunavointa unui acvarist vechi si cu experienta m-am procopsit nu cu un acvariu ci cu 4 din care 2 maternitati mititele.
Tankul principal de 80L, un al doilea de 20L. Problema intervine ca este suprapopulat tank-ul mare asa ca va trebui sa tin 2 acvarii functionale tot timpul. O sa pun si poza.
La ora actuala, in timp ce pregatesc al doilea acvariu, ii tin pe toti in cel mare. Cam peste o saptamana o sa-i impart ca sa nu se mai calce pe bombeuri.

Pot sa va spun sincer ca de-abia de-acum incepe greul... A, si am pregatit si o maternitate pt Black Molly care sper sa dea randament peste vre-o saptamana

Sper sa ne intelegem bine si sa-mi scuzati entuziasmul si avalansa de intrebari cu care va voi asalta

Va pupa allan
[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Si pestii mei :
1 pereche scalari adulti, 1 scalar mascul adult argintiu cu dungi negre, 8 cory albino adulti, 1 mascul
lerri adult, 1 femela adulta gurami, 2 femele adulte black moly, 1 mascul adult black moly, 1 mascul platy grena adult
dar micut ca si dimensiuni, vreo 20 pui xipho cu dimensiuni de cca 3cm (rosu, rosu cu aripioare negre, tuxedo), 1
ancistrus de 7-8cm, 1 mascul tetrazona adult.

Substratul este nisip de rau
[Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Si e bine ca ai realizat ca e mare inghesuiala acolo.Mai bine ar fi sa te orientezi la un acvariu mai mare decat multe mici
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Deocamdata ramanem asa cu ce-am achizitionat de le nenea Eugen.... poate cand voi mai face rost de niscai lovele o sa bag un tank de 200 (eu cel putin asa as vrea da mai ramane sa conving consoarta).

In alta ordine de idei, vreau sa mut in tankul de 20L asa : 2 black molly, 1 mascul platy grena, 3 albino si vreo 10 xifi... Intrebarea mea este : vor fi ok toti astia acolo? si temperatura sa o tin tot la 27-28 ca si in tankul mare?

Merci
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut allan si eu iti urez bun venit si spor la treaba cu proiectele tale

cat despre bazinul de 20l sunt cam multi locatari, iar temperatura da , cam la 27-28

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

ok, mersi de raspuns.... Mai am intrebari dar o sa le postez in domeniile lor (molly la vivipari, scalarii la scalari, etc)

Aici o sa revin cu poze dupa ce montez tot ce am de montat, fiindca pozele respective sunt de la Eugen de cand am luat acvariul si plantele si pestii
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com