[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras blocat in ulcica  XML
Forum Index » General info
Author Message
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Tocmai mi-am salvat carasul de la moarte! Cat de prost poate sa fie (si lacom). Am o ulcica mica, care este sparta intr-o parte.
Spartura este orientata in jos putin. Carasul a vazut pe acolo pietricele si a zis sa caute si pe acolo mancare (sau poate a ajuns acolo in timp ce fugarea un neon...). De intrat a reusit sa intre, dar de iesit nu (din cauza aripioarelor din fata care actionau ca niste carlige. Acum vreo 5 minute nu aveam ce face si am zis sa ma uit la acvariu...si ce sa vezi?! (m-am cam speriat: credeam ca e de ja mort) Am bagat repede mana in acvariu, si m-am chinuit sa`l scot destul timp, si pan` la urma am reusit (am fost cam violent ptrca nu iesea). L-am tinut putin in maini (in apa), m-am uitat sa vad daca are aripioarele rupte...si era in regula. L-am fugarit putin prin acvariu sa vad daca are putere... Oricum, ideea e ca imediat cum i-am dat drumul s-a si pus pe cautat mancare ). Acum trage de o frunza . Phiu, bine ca l-am vazut. Sper sa nu aiba nimic grav. Am pus acum ulcica cu spartura in pietris.
Oricum, sunt tare dezamagit de colegii de acvariu. N-a pus nici unu` umaru' sa`l scoata de acolo.

Concluzie: posesorilor de astfel de ulcele care au pesti ce pot ramane blocati acolo, sa faca ceva...

image
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Bine ca nu s-a blocat in vreun castel de plastic din cauza ca nu mai putea sa deschida usa!

Ma bucur ca tu ai luat masuri cu ulcica - ai repozitionat-o in acvariu!!! E bine ca ii anunti si pe altii de traba asta...

Acvariul meu
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

pai daca bagi neonii cu carasu ca sa aiba ce sa fugareasca normal ca se mai blocheaza si prin ulcele mai ales ca neonii se simt bine pe la 25 grade, iar carasu pe la maxim 19

ride free
[WWW] [Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Fara suparare, au fost multe discutii pe tema temperaturii la carasi si eu zic ca s-au adaptat saracii. Cat despre fugaritul neonilor a fost o presupunere. Mai degaraba a vrut sa caute prin pietrisul din ulcica. Daca fugarea un neon, inseamna ca avea viteza mare si nu cred ca nimerea spartura... ma rog...

Nu sunt adeptul castelelor din acvarii, dar o ulcea (sparta pe deasupra) mi se pare un element de decor destul de placut...

image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

aris wrote:...o ulcea (sparta pe deasupra) mi se pare un element de decor destul de placut...

He-he...
Mie - sincer vorbind - ulcelele sparte imi evoca fundul unui lac in care s-au aruncat vechituri. Eu as mai pune si niste imitatii de anvelope uzate, niste bocanci mici (de argila) cu botul dezlipit, galetuse modelate la scara si pictate cu alge verzi, eventual si o roaba micuta, cu roata rupta... A, la fel de bine ar mai merge si niste scheletzele de caini sau pisici din alea batrane, pe care de obicei le arunca in lac gospodarii locului.

Acum... sunt pareri si pareri despre cum trebuie sa arate un acvariu si, in final, fiecare si-l aranjeaza dupa gustul lui.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

aris wrote:Am o ulcica mica...Cat de prost poate sa fie (si lacom). , care este sparta intr-o parte.

Look Who's Talking smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aris wrote: Fara suparare, au fost multe discutii pe tema temperaturii la carasi si eu zic ca s-au adaptat saracii.

De unde stii? Ai facut un sondaj de opinie in rindul lor?
aris wrote:Nu sunt adeptul castelelor din acvarii, dar o ulcea (sparta pe deasupra) mi se pare un element de decor destul de placut...

Intr-adevar, decit un castel, mai bine o ulcica. Problema este insa alta - carasii se pare ca nu prea apreciaza...Ulcelele sau vasele sparte se folosesc in general pentru pestii care au nevoie de ascunzatori, ceea ce nu e cazul carasilor. La cit de mult se foiesc si scurma, chiar ma mir ca mai rezista, biata ulcica...
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Dolly wrote:
aris wrote: Fara suparare, au fost multe discutii pe tema temperaturii la carasi si eu zic ca s-au adaptat saracii.

De unde stii? Ai facut un sondaj de opinie in rindul lor?
aris wrote:Nu sunt adeptul castelelor din acvarii, dar o ulcea (sparta pe deasupra) mi se pare un element de decor destul de placut...

Intr-adevar, decit un castel, mai bine o ulcica. Problema este insa alta - carasii se pare ca nu prea apreciaza...Ulcelele sau vasele sparte se folosesc in general pentru pestii care au nevoie de ascunzatori, ceea ce nu e cazul carasilor. La cit de mult se foiesc si scurma, chiar ma mir ca mai rezista, biata ulcica...


Dolly, ai avut carasi? Tu personal? Stiu ca pe acest forum carasii nu sunt vazuti prea bine, dar..... gandeste-te un pic... sunt probabil f. multe acvarii in Romania (si nu numai) cu acvarii cu carasi care nu sunt desfiintate vara, si toate au temperaturi peste 25 grade, si.... culmea ca acesti carasi nu se imbolnavesc si nu mor. Si traiesc ani buni.... mai mult timp decat multi dintre guppy sau neonii crescuti la temperaturi "conform statului".
Cauzele probelemelor cu carasii sunt altele.... dar nu este subiectul acestui topic....

PS: Cu toate astea idneea de a avea neoni si carasi nu este una buna, chiar si pentru faptul ca acesti carasi prin dimensiunea si vivacitatea lor vor stresa f. tare neonii.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

aris wrote:Tocmai mi-am salvat carasul de la moarte!

Si ca sa raspund si la subiect: ornamentele cu gauri si spatii interioare.... precum si orice loc stramt sunt chestii care nu trebuie sa fie prezente in acvariile cu carasi (regula mult mai importanta decat cea cu temperatura). Chiar daca pentru moment carasul poate intra si poate iesi, el creste.... si intr-o zi va ramane intepenit. Eu am vazut si carasei intepeniti in scoici, am vazut si unul burtos care s-a intepenit sub filtrul intern (intre filtru si substrat)....

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GeorgeT wrote:
Dolly, ai avut carasi? Tu personal? Stiu ca pe acest forum carasii nu sunt vazuti prea bine, dar..... gandeste-te un pic... sunt probabil f. multe acvarii in Romania (si nu numai) cu acvarii cu carasi care nu sunt desfiintate vara, si toate au temperaturi peste 25 grade, si.... culmea ca acesti carasi nu se imbolnavesc si nu mor. Si traiesc ani buni.... mai mult timp decat multi dintre guppy sau neonii crescuti la temperaturi "conform statului".

Da, am avut carasi si inca mai am. Si pot sa spun ca saptaminile in care a fost goaznic de cald in Bucuresti, ii schimbam partial apa la 2 zile. Nu stiu daca am gresit sau nu, dar imi amintesc de un post de pe forumul vechi in care zicea cam asa:

"Carasul este un peste de apa rece: 10-20 grade Celsius. Daca il tineti la 25 de grade sa nu va mirati ca se imbolnaveste usor, ca mananca ca un spart, ca pluteste la suprafata sau sta tot timpul nemiscat...Intr-adevar este un peste foarte rezistent dar acest lucru nu ne da dreptul sa-l torturam ca sa vedem cat rezista. Nu foloseste la nimic daca il imbolnavim si apoi pompam in el o tona de medicamente."
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Dolly wrote:
Da, am avut carasi si inca mai am.

Merci, ma bucur sincer. E pacat doar atunci cand cei carora nu le palc carasii dau sfaturi, si sperie oamenii, that's it.
Ce pot sa iti spun, estec a intr-un apartament mai racoros, sau in unul cu aer conditionat, char daca temperatura se ridica pana aproape de 27-28 grade, carasii nu se imbolnavesc chiar asa repede. Daca se reduce un pic si cantitatea de mancare, nu au nimic.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

faptul ca rezista peste vara la temperaturi mai ridicate e ok da sa-i tii tot timpul anului la temperaturi de 25 grade si peste asta e tortura

ride free
[WWW] [Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Carasul meu traieste de cand se stie el la peste 25 de grade. Chiar si iarna, temperatura apei nu scade sub 25 pentru ca in camera e cald non-stop. Mai stiu cativa crescatori prin oras care au carasi ffffff frumosi si bine crescuti si nu au absolut nimic, si se simt f bine (se vede dupa comportament). Al meu nu a avut nici o boala de cand se stie, si nici balonat nu a fost (fapt care ma ingrijoreaza) si se comporta ca un caras normal (cauta toata ziua mancare prin acvariu <- adik nu sta ca un mort). Eu cred in adaptarea pestilor la conditiile de mediu!

image
[Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

aris wrote:Carasul meu traieste de cand se stie el la peste 25 de grade.

Bineinteles ca toate acvariile cu carasi care stau in camere locuite, vor avea o temperatura peste 22/23 grade (e o chestie logica - doar pentru cineva care isi si foloseste logica).... si cu toate astea, toate aceste sute de acvarii sunt mai mult decat OK. Din pacate asta este o libertate a oricarui forum: oricine poate veni si sa-si exprime parerea. Si chiar sunt de acord cu acest lucru. Ramane la latitudinea fiecaruia dintre noi sa judecam afirmatiile altora.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Un pic off-topic:

GeorgeT wrote:Stiu ca pe acest forum carasii nu sunt vazuti prea bine
Nu cred ca ai dreptate. Nu-i face nimeni vinovati pe carasi de nimic. Ei nu pot fi vinovati, sint doar niste pesti. Pe forum nu este bine vazuta torturarea carasilor in acvarii aglomerate, prea mici sau cu apa neschimbata. Ceea ce se cam intimpla .
Tendinta e de a incerca sa tinem pestii in conditii pe cit posibil apropiate de cele din mediul lor de origine, nu sa-i fortam sa se adapteze la ce putem noi sa le oferim. Uneori reusim, alteori nu.

Trebuie sa recunosti ca sint destul de multe topicuri despre carasi la sectiunea "Boli/Tratamente".

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Pe forum nu este bine vazuta torturarea carasilor in acvarii aglomerate, prea mici sau cu apa neschimbata.

La ce ai scris in aceasta fraza, sunt de acord 100% cu tine. Nu la asta ma refeream, dar.... nu vreau sa stric topicul omului. Pana una alta eu ma mentin la parerea mea, si ... atunci cand cred ca pot ajuta, am sa-mi spun puncutul de vedere legat de carasi, din experienta proprie (si sper ca nimeni nu se supara).

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GeorgeT wrote:
MARELE ALB wrote:Pe forum nu este bine vazuta torturarea carasilor in acvarii aglomerate, prea mici sau cu apa neschimbata.

La ce ai scris in aceasta fraza, sunt de acord 100% cu tine. Nu la asta ma refeream, dar.... nu vreau sa stric topicul omului. Pana una alta eu ma mentin la parerea mea, si ... atunci cand cred ca pot ajuta, am sa-mi spun punctul de vedere legat de carasi, din experienta proprie (si sper ca nimeni nu se supara).

... nimeni nu se supara, ba dimpotriva, te rugam sa intervii cu sfaturi si pareri ori de cate ori crezi ca poti ajuta pe cineva ...
... discutiile in contradictoriu sunt chiar benefice atata vreme cat "combatantii" se dueleaza in argumente valide si nu-si "iau familiile la intors" ...
... de multe ori parem a fi mai catolici decat Sfantul Parinte din cetatea Vaticanului , insa cu totii urmarim acelasi rezultat final : pesti frumosi, veseli si sanatosi ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com