[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Platy cu xifo?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am citit pe undeva ca xifo se poate incrucisa cu platy.... De ce intreb? Pentru ca puii mei pe care ii credeam de platy au inceput sa cam semne cu xifo. Nu sunt ai perechii de xifo pe care am avut-o inainte, pentru ca aceia erau rosii cu alb, iar astia au coditele negre. Sa inteleg ca m-am categorisit cu ceva metisi? :o
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Din cate stiu eu masculii de xifo se pot imperechia cu femele de platy dar nu si invers. Deocamdata puiutii tai sunt prea mici sa-ti dai seama dar, coditele negre de care spui tu pot provenii din gene mai vechi de la xifo adica de la "bunici" !
Sa-ti traiasca !

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Pai, avusei o femela de platy si o pereche de xifo, de aceea m-a batut gandul ca tipu' a vut o aventura. Mai ales ca unul dintre puiuti are aripioara dorsala ca cea a masculilor de platy si sub abdomen un soi de aripioara lunga subtite si ascutita.... Din cate stiam eu, xifosii au aripioara aia ascutita la coada. Arata cam ciudat - nici a xifo, nici a platy - dupa parerea mea, desi el ca specimen e tare frumos. Ailalti aduc a xifo.....Nu mai inteleg nimic
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da, sigur masculul de xifo a avut o aventura extraconjugala. Asteapta sa se faca mai mari si vezi dupa aceea cum sunt.

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com