[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras foarte bolnav !!!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Am 2 carasi aurii (bob) de aprox 4 ani, intr-un acvariu de 200 litri filtrat f bine si plantat. nu folosesc Co2 si nu am pus alte substante in apa.
- Problema este ca de 3 zile unul din carasi nu a mai putut sa-si tina echilibrul si sta culcat pe partea dreapta, am incercat sa-l tin drept sau sa-l pun in alta pozitie dar se intoarce la loc pe partea dreapta. Pana azi statea culcat jos , pe substrat dar de dimineata sta la fel pe partea dreapta dar sus , la 2-3 cm de luciul apei si vad ca a inceput sa se ''dezintegreze'' coada si aripioarele, (de axemplu la aripioara de sus mai are doar partea 'scheletica' ) Pana ieri, cand statea pe fundul acvariului peste a incercat sa manance din granulele cazute pe langa el.
Va rog daca aveti idee ce ar putea avea sa imi spuneti cum sa procedez. Va multumesc
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mazare fiarta si decojita i-ai dat?
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Nu i-am dat, o sa-i pregatesc chiar acum. pestisorul e tot in starea aceea, am pus in palma cateva granule de mancare si a mancat 4-5.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pirania wrote:Nu i-am dat, o sa-i pregatesc chiar acum. pestisorul e tot in starea aceea, am pus in palma cateva granule de mancare si a mancat 4-5.

Nu ii mai da granule!!! Incearca sa il faci sa manince 1-2 zile mazare fiarta - e foarte buna pentru digestia carasilor. Aceata nu trebuie sa lipseasca din meniul lor - de 2-3 ori pe saptamana, citvea boabe. Iar in zilele respective nu le mai dai si altceva de mancare.
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Asa am sa fac, o sa le dau doar mazare cateva zile. Apoi o sa o pastrez in meniu. Multumesc mult pt sfaturi, sper sa scape caraselul.
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

..din pacate carasul a murit in dimineata asta
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

AL ddoilea caras, femela (careia intre timp i-am luat alta pereche) a facut de 2 zile gris, e prima oara cand am aceasta boala la pesti, am facut tratamentul gasit aici pe forum cu verde de malachit, sare si temperatura crescuta si de azi am observat ca i-au disparut din punctele albe dar in schimb i-au aparut pe coada niste firicele gen 'varice'si pe ochi un fel de albeata. Problema care ma sperie mai tare este albeata si nu stiu daca o sa treaca sau ce sa fac sa i-o tratez! Va rog daca stiti ce ar putea fi sa ma sfatuiti ce sa fac.
[Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

este posibil sa fie fungus . inearca sa depistezi boala de aici :http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2

mesaj pentru europa si nu numai
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Am intrat pe site-ul respectiv si din pozele vazute acolo pot spune ca la inceput boala arata ca fiind Ichthyophthirius iar acum dupa 2 zile (in care am facut tratamentul cu sare, malacchit si temp peste 30 grade) boala arata ca Finrot-ul , coada dinn spate a pestelui a inceput sa se ''toceasca'' , iar ochiul este ca in pozele de la ''bacterial infection''. Pestele deja de azi pare mai afectat, abia acum pe seara a mancat f putin si nu mai are echilibru. Din ce am vazut pe site la JbL ar trebui sa cumpar medicamentele JBL Punktol si JBL Ektol. Sper ca dupa tratament pestele sa-si revina.
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Pana la urma am cumparat (a 3 zi de Paste) Gold Medica de la Tetra , carasul a fost izolat in alt acvariu de 30 litri unde am tratat apa cu solutia repectiva, pana seara pestela a murit. Astazi la o saptamana dupa ce a murit acel caras, in acvariul de 200l unde mai ramasesera un carasel aparent perfect sanatos si 2 ancistrusi m-am trezit de dimineata cu cei doi ancistrusi morti si carasul cu o pojghita alba pe piele si pe ochi. Am pus tratament Golmedica in apa (50ml la 200litri de apa, dupa instructiuni) . Caraselul care cu toate ca nu ajunsese in stare avansata a boli a murit la cateva ore. Ce am observat si la amandoi caraseii este faptul ca imediat dupa ce am pus in apa tratamentul respectiv au pierdut stabilitatea ajungand sa stea cu burta in sus.(nu am spus ca apa era f bine oxigenata si filtrata)

Acum intrebarea mea este cum sa deparazitez acvariul de 200 litri inainte de repopulare? asta fara sa afectez plantele (este relativ bine plantat si mai am si 5 melci pomaceea)
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

P.S ... referitor la Gold Medica de la Tetra.... smilie cred ca mai mult rau le-a facut pestilor, smilie
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com