[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sinerdol si cloramfenicol ca tratament  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

am aflat de la cineva ca sinerdolul si cloramfenicolul pot fi folosite in tratametul grishului si al aripioarelor zdrentuite.din nefericire nu mai stia dozajul.

aveti idee cum se folosesc?

multam
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... in tineretile mele zbuciumate , Sinerdolul era un medicament care se folosea in tratamentul blenoragiei ... pentru "gris" se foloseste cu succes verdele de malachit asociat cu cresterea temperaturii ...
... citeste AICI si AICI pentru mai multe amanunte despre substantele folosite in acvaristica si despre bolile pestilor ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

koala wrote:... in tineretile mele zbuciumate , Sinerdolul era un medicament care se folosea in tratamentul blenoragiei ... pentru "gris" se foloseste cu succes verdele de malachit asociat cu cresterea temperaturii ...
... citeste AICI si AICI pentru mai multe amanunte despre substantele folosite in acvaristica si despre bolile pestilor ...



sunt incepator si dicate am inteles malachitul este pericilos.nu as vrea sa risc
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai bine folosesti sare neiodata sau sare de muraturi, asociate cu albastru de metil. Din pacate, sarea o sa-ti distruga plantele, dar din doua rele, o alegi pe cea mai putin "rea"...Ramine la alegerea ta. Si citeste link-urile recomandate de Koala, te vor ajuta.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

giostana wrote:am inteles malachitul este pericilos
Si Cloramfenicolu' se pare ca e periculos. Spunea cineva pe forum ca prin alte parti ale lumii e interzis. Si nu cred ca ajuta la gris.


Cloramfenicolu' da uneori rezultate la infectii bacteriene cind se umfla burta pestelui si i se bulbuca ochii (hidropizie). Daca tratamentu' e inceput la timp, uneori merge. Se pune 80 mg/litru. Dupa carti mai vechi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

interzis.........
la noi se gaseste in farmacii 3 Ron -20 pastile
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pentru gris nu ai de ce sa folosesti cloramfenicol, e inutil. Tratament pentru gris: sare+cresterea temperaturii la 28 grade sau verde de malachit+cresterea temperaturii la 28 de grade. Cloramfenicolul e folosit pentru fecale albe filamentoase sau hidropizie(umflarea burtii).

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com