[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema astronotus (posibila constipatie)  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihai_alex
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2008 16:04:28
Messages: 107
Location: Campulung-Muscel
IP:
Offline

De aproximativ 2 sapt am observat ca oscarul meu are abdomenul cat mai umflat,si de cateva zile am vazut ca respira destul de greoi.Probleme cu filtrarea la apa nu am,deci asta este exclus de la problema cu respiratia.Am incercat tratamentul cu sulfat de magneziu (sare amare)dar nici un rezultat.Ce altceva pot folosi care sa aiba efect de laxativ?Mi-e frica sa nu patesc acelasi lucru pe care la patit si @koala cand a avut oscari,si sa aiba o ocluzie intestinala.
Ce imi recomandati?
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Buna

Sper sa te pot ajuta desi probabil iti raspund cu intarziere.
Astronotusii sunt pesti lacomi punandu-se in pericolul de a nu mai digera corespunzator mancarea existand un risc mare de ocluzie intestinala.
Este posibil ca asta sa aiba oscarul tau. Am avut si eu problema aceasta la femela mea albino cand era mica, si userul Koala cu al lui Samson care din pacate nu a mai putut f salvat.
Te sfatuiesc sa te interesezi de problema si daca este ocluzie sa incepi tratamentul cu laxative.

Succes!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Scuze de dublu post, acum am vazut ca ai aplicat deja tratamentul cu sare amara. Cred ca trebuie sa continui combinand cu cresterea temperaturii, al meu asa a scapat cam in 2 saptamani de tratament, efectele nu se vad peste noapte. Salutari!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate, se pare ca este ocluzie intestinala si alt tratament eficace, in afara celui cu sare amara (nici acela nu are rata de succes 100%), eu nu stiu. Sorry!
Astronotusii sunt pesti foarte lacomi, inghit "nemestecat" asa ca in permanenta exista o suprasolicitare a sistemului lor digestiv... e posibil ca pestele sa-si rezolve problema, ai grija si continua tratamentul... insa, la un moment dat, "ulciorul nu va mai merge la apa!"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai_alex
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2008 16:04:28
Messages: 107
Location: Campulung-Muscel
IP:
Offline

Din pacate tot nu si-a revenit.Sare amara nu mai am ca sa mai continui tratamentul (am intrebat pe la farmacie si se pare ca nu se mai face) . Am mai avut odata probleme cu el dar se rezolvase cu sarea amara dupa cateva zile.Acum a trecut destul de mult timp si nici un rezultat.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Sare amara nu mai am


Sare amara gasesti la orice farmacie care are laborator. Garantat. E posibil sa ca farmacista sa nu vrea sa iti dea, pentru ca se fac multe glume proaste cu sare amara.

Incearca sa ceri sulfat de magneziu heptahidrat (si sa pui "sare amara" intre paranteze) si eventual sa explici in doua vorbe ca vrei pentru acvariu. Alege ce motiv vrei: ocluzia intestinala a oscarului sau aditia de magneziu pentru plante.
Daca gasesti o farmacista mai batrana iti cresti sansele de a avea succes. Multe dintre astea mai tinere nu prea au nici o treaba. Una a incercat sa imi vanda sare fara sodiu... n-a inteles nimic.

Toate cele bune.
mihai_alex
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2008 16:04:28
Messages: 107
Location: Campulung-Muscel
IP:
Offline

Crede-ma @val ca am incercat la mai multe farmacii si am primit acelasi raspuns (farmacistele erau destul de in varsta) si au zis ca nu se mai face asa ceva.Am intrebat si cu sulfat de magneziu cum ai zis tu si acelasi raspuns l-am primit.Mai sunt 2 farmacii la care nu m-am dus.Am sa incerc saptamana asta sa vad daca gasesc.
mihai_alex
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2008 16:04:28
Messages: 107
Location: Campulung-Muscel
IP:
Offline

Se poate inchide.Din pacate l-am gasit mort azi de dimineata .Multumesc celor care au raspuns.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com