[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sticla crapata!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mi-a crapat sticla! A crapat lungimea acvariului de la lipitura inca vreo 5-6 cm. Ce e de facut ? Se mai poate repara sau si altul ? Voi ce ziceti? Si alta problema. Vreau sa imi cumpar niste geamuri termopane, dar numai sticla, de la GEALAN scuzati reclama, sunt bune pentru inca un acvariu de 100 de l ? (geam de 6 mm sau de 8 mm se gasesc pe acolo ?), plus ca nu mi le taie cu diamantul ci cu niste discuri, deci mai profi.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ce anume a crapat? fata laterala (mare, mica) sau fundul?
daca poti sa "o" dezlipesti si sa cureti siliconul, se poate inlocui ... mai multe detalii.
... geam termopan... e "sistemul" nu sticla in sine.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

A crapat fata de lungime. Si vreau sa imi iau sticla de la gealan ce ziceti e buna ?
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:A crapat fata de lungime. Si vreau sa imi iau sticla de la gealan ce ziceti e buna ?


goleste-l!

acvariul e un bun de folosinta indelungata, un acvariu de calitate tine 10-12 ani. De ce sa nu platesti o suma nu cu mult mai mare, si sa-ti faci un acvariu cu o sticla de calitate si cu un silicon pe masura?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

L-am golit bine inteles, ca doar nu vreau sa ma trezesc cu balta in casa. Dar se mai poate repara, macar ca maternitate pentru nou-nascuti. Ce grosime la sticla de termopan imi recomandati pentru un acvariu de 100 de l ?
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

N-are sens sa iei sticla folosita la geamuri termopan, nici nu stiu daca se poate. Cumpara sticla float de 8mm. Probabil cea pe care ai avut-o a fost o sticla de calitate indoielnica.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sticla o pot face rost ca am relatii la fabrica gealan si imi da cata vreau, dar numai sa fie buna de ceva sa nu o iau degeaba. Sticla pe care am avut-o la cel mic sigur a fost de calitate proasta (geam de 4 mm si era pe deasupra si putin mai mult zgariata :trist
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Acvariu de 100 de litri iti poti face si din geam de 6, cu conditia sa nu depaseasca inaltimea de 40 de cm. Nu stiu cum este taiatul cu discul. Cred ca este mai bine sa ti-l taie cu diamantul sa nu risti sa devina suprafetele poroase si sa nu tina lipitura cu silicon.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Float-ul de 8 mm iti va oferi liniste sigur, pentru dimensiuni intre 80-100 cm lungime. daca mai pui si intaritoarele cuvenite, mai ca-l vei putea arata generatiei urmatoare :-) . Totusi, fara zgarieturi . Adu-ti aminte sau mai intreaba de tensiuni, concentratori si alte minuni de genul asta
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com