[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
verde de malachit otrava pt sanitari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

Am si eu o intrebare...
Am pus 6 ml de verede de malachit si a doua zi am gasit 2 hoplo morti la mn in acvariu
Am inteles de la cineva ca trebuie sa scoti sanitari inainte sa pui verde de malachit?

bucuresti-cart 23
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Fi coerent cu intrebarea ,una e sa pui 6ml la un acvariu de 10 l,alta la un acvariu de 260l
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Verdele malachit e intr-adevar foarte toxic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

app...am pus 6 ml la un acvariu de 70l

bucuresti-cart 23
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am vaga impresie ca ai turnat o cantitate enorma. Depinde desigur si de concentratia solutiei pe care ai folosit-o
O solutie folosita de mine este cea de la Esha, Exit. Aia parca spun de 20 de picaturi (adica 1ml) la 100 litri
Tu ai sarit cu mult doza

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

faela19 wrote:app...am pus 6 ml la un acvariu de 70l


apoi ai pus acolo pt 3-4 acvarii de 7o L. verifica concentratia solutiei si citeste cat si la ce cantitate se foloseste. verdele de malachit se foloseste in general cand speli acvariul pe post de dezinfectant, cel putin asa fac eu.

mesaj pentru europa si nu numai
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

poi pe solutie scrie 1ml la 10 litri de apa io am folosit ce scriea pe solutie...;

bucuresti-cart 23
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Pentru ce fel de boala ai folosit verde de malachit? Ciuperci, gris? Ca orice medicament in cantitati mai mari este toxic. Conteaza si durata baii. Nu se trateaza mai mult de 2 ore, nici pe "lunga durata". Este bine sa tratezi pestii individual intr-un separeu.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

L-am folosit mai mult ca dezinfectant....

bucuresti-cart 23
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

appp am 2 SAE si au inceput sa li se rupa cozile....HELP!!!

bucuresti-cart 23
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca il confunzi cu albastrul de metil. Acesta este dezinfectant. Verdele de malachit este antiseptic si se foloseste la vindecarea bolilor cauzate de paraziti.

sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

Dolly wrote:Probabil ca il confunzi cu albastrul de metil. Acesta este dezinfectant. Verdele de malachit este antiseptic si se foloseste la vindecarea bolilor cauzate de paraziti.



eu il folosesc ca dezinfectant. si merge. si albastru de metil este bun decat ca nu este asa concentrat ca verdele de malachit.

mesaj pentru europa si nu numai
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sece4u20 wrote:
eu il folosesc ca dezinfectant. si merge...

Serios? Asta conform studiilor facute de tine pentru articolul acela laborios in care iti demonstrezi vasta experienta acvaristica?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

sece4u20 wrote:eu il folosesc ca dezinfectant. si merge. si albastru de metil este bun decat ca nu este asa concentrat ca verdele de malachit.

Abtine-te te rog de la astfel de afirmatii ca poate le crede cineva si le pune in aplicare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

bine domnilor. nu mai zic nimic. spor

mesaj pentru europa si nu numai
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Un bazin echilibrat din toate punctele de vedere nu are nevoie de astfel de tratamente, fie ele verde de malachit, albastru de metilen (care apropo nu e tot una) sau altele. Astfel de tratamente se aplica in cazul unor boli.

Mai pe inteles: tu iei paracetamol in fiecare zi, preventiv, sa nu racesti? Sau doar in cazul in care esti racit, sa te tratezi?
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

eu am zis asa: folosesc verde de malachit cand dezinfectez acvariul. adica cand nu mai este nimic doar sticla si il spal cu solutie de apa+ verde de malachit dupa ce in prealabil am facut acelas lucru cu albastru de metil. in fine nu mai conteaza e bine ca voi sunteti mai experimentati si stiti totul mai bine ca mine, dar eu tot asa o sa imi spal acvariul cand este. si pt ca eu daca asa fac si asa am experimentat si merge bine de ce sa nu spun si eu ce am facut ?? repede aruncati cu bolovani in mine,cand imi spun opinia. stiu foarte bine diferenta dintre cele doua substante si sunt constient cu una este dezinfectatnt si una antiseptic dar prin combinarea celor doua la aspalarea acvariului mie intotdeuna mi-a iesit treaba buna.


si referitor la '' Mai pe inteles: tu iei paracetamol in fiecare zi, preventiv, sa nu racesti? Sau doar in cazul in care esti racit, sa te tratezi?'' eu intotdeuna pun la o perioada de timp 3-4 luni 2-3 picaturi din ambele substante. da preventiv. mai bine previi decat sa tratezi. parerea mea

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2010 10:14:07


mesaj pentru europa si nu numai
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sece4u20 wrote: dar eu tot asa o sa imi spal acvariul cand este. si pt ca eu daca asa fac si asa am experimentat si merge bine de ce sa nu spun si eu ce am facut ??

Poti sa spui ce vrei, dar asta nu inseamna ca e si corect. Un acvariu gol, din care ai inlaturat pesti, plante si echipamente se poate dezinfecta cu permanganat de potasiu si apoi se spala bine cu apa. Verdele de malachit este foarte toxic si nu se foloseste pentru asa ceva.
sece4u20 wrote: eu intotdeuna pun la o perioada de timp 3-4 luni 2-3 picaturi din ambele substante. da preventiv. mai bine previi decat sa tratezi. parerea mea

Sa previi ce? Albastrul de metil pus in bazin afecteaza plantele - daca acestea exista. Verdele de malachit...nu o mai iau de la capat...

Pentru a inlatura clorul cind faci un schimb de apa sunt alte substante.

Si tine cont de ce a zis Faraonul - poate ia cineva de bun ce ai scris si face ca tine.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2010 10:34:59

sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

fie cum ziceti voi. rog un admin sa imi sterga posturile. multumesc.

mesaj pentru europa si nu numai
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Eu zic inainte sa rogi pe cineva sa ti stearga posturile sa te abti in a te da mare in apa mica. Cenzureaza-te nu pune pe altii sa ti faca curat.

fost cesrobis
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com