[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am o buturuga beton. cum o ...faq?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

da, chiar asa. am mai citit io chestii din alea cu fiertu si alea, alea. dar la asta nu prea mere
ca acvariu are vreo 1,10 metri si radacina mea vrei90 cm asa ca nu am in ce sa o fierb
ce pot face? in cazu asta
si apoi alta si mai si:

-sa o decojesc sau sa o las asa
-daca vreau sa ii dau niste gauri pt inplementat plante sau i le dau inainte sau dupa tratamentul pe care o sa mi-l recomandati?
cam multe intrebari.....? si astea nu-s toate!!!!!!!!!11 :-)

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Totusi, din ce soi de lemn este radacina?
Cred ca buturuga/radacina de 90 cm intr-un acvariu de 1,10 m nu va arata prea estetic...poate ma insel...depinde de natura acvariul...
Pe nevazute, eu as taia din radacina aia sa incapa intr-o oala mai mare, macar jumatate, si fierbi cele doua capete pe rand...
Trebuie decojita, ca altfel va putrezi coaja...

believer...
[Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

chiar asta am facut: am mers pe marginea canalului la noi in Cumpana, am taiat cu o drujba un copac cu radacini aeriene, ff intortocheate si k lumea pt un acvariu. apoi am ciopartit partea de jos care intra in pamant si a iesit o ff frumoasa driftwood!"
cum sa astept acuma sa se usuce?
trebuie neaparat?
altfel nu merge
nu prea am de unde sa iau o buturuga asa de mare cu conditiile voastre
ce sa faq?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Ce ai facut, nu prea ai facut bine. Ideea e ca buturuga aia a ta poate contine in ea de la substante chimice daunatoare unui acvariu, pana la bacterii si tot soiu de paraziti care numai bine nu vor face acvariului tau. O alta chestie este daca ea este mai grea ca apa sau nu -altfel iti va pluti. Mai este si problema tainului pe care l-ar putea contine si care ti-ar putea modifica si apa...
Daca, daca totusi vrei s-o tii iti recomand neaparat sa o fierbi in apa cu sare - si cred ca va fii nevoie sa faci asta destul de mult, apoi sa o tii in apa cat mai mult posibil (eu zic 2 sapt. macar) ... asta ca sa fii sigur ca buturuga ta nu iti va aduce in acvariu niscaiva ciuperci sau bacterii!

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

furnici wrote:..... radacina mea vrei90 cm asa ca nu am in ce sa o fierb
ce pot face? in cazu asta


se pare ca ASTA e marea problema a omului.... ca trebuie sa o fiarba, stie;)
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

multam pt sfaturile....sumare totusi
maine o sa postez si niste poze ca sa va faceti o idee mai completa.
daca e cineva din constanta poate chiar imi da un sfat unde as putea gasi o radacina asa mai k lumea pt acvariu si.uscata pe deasupra. ceilalti poate va faceti pomana si imi trimite-ti si mie o buturuga mai mare pt dimensiunile pe care le-am dat platesc io transportul. tks 2 all

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Uite, ca sa vezi ca lucrurile nu stau totdeuna asa cum vrem noi, o sa-ti spun ce am patit eu. Chiar in acest week-end. Am luat vineri o buturuga de la un pet-shop. Mopan. Repet, mopan. Teoretic ar fi fost doar nevoie s-o spal si s-o pun in acvariu. Asa am si facut, ba chiar am si lasat apa sa curga peste ea vreo 2-3 ore. Am pus-o in acvariu (abia setat) si am zis ca e ok. Ei bine, nu. Cand m-am trezit dimineata apa arata ca eu eram iar acvariul meu - pus la ciclat de o zi arata ca - daca mai tineti minte sticlele de Cico. Adica galben. Dracia de mopan nu fusese tratata asa cum trebuie...
Asa ca am scos toata apa ~ 120L si am pus alta, plus buturuga pe care vreau sa o fierb, apoi sa o tin in apa pana nu mai are in ea si apoi sa o pun iar in acvariu...
Sper ca postu meu te-a lamurit destul. Daca un mopan luat de la magazin are nevoie de tratamentul asta, cu atat mai mult o cioata din padure - sau de unde vrei tu...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:daca e cineva din constanta poate chiar imi da un sfat unde as putea gasi o radacina asa mai k lumea pentru acvariu si.uscata pe deasupra.
Da' de ce vrei sa fie uscata? Oricum se uda in acvariu.

In legatura cu buturuga ta: daca-ti place si ai loc pune-o intr-o covata cu apa sa intre apa in ea si sa nu mai coloreze apa. Procedura e de lunga durata. Da' poti ocoli fierberea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:...... Am luat vineri o buturuga de la un pet-shop. Mopan. Repet, mopan. Teoretic ar fi fost doar nevoie s-o spal si s-o pun in acvariu. ..... Dracia de mopan nu fusese tratata asa cum trebuie...
Asa ca am scos toata apa ~ 120L si am pus alta, plus buturuga pe care vreau sa o fierb, apoi sa o tin in apa pana nu mai are in ea si apoi sa o pun iar in acvariu...
......


Depinde foarte mult ce pesti ai... unii dau bani frumosi pe extracte de turba si tanini naturali pentru a obtine efectul de "Dark Water" sin Amazon.

Personal am o experienta extrem de placuta cu o buturuga de stejar, super misto ca forma, pe care am fiert-o o ora in apa cu sare si am pus-o in acvariu. In 2 saptamani mi-au depus ancistrusii... Deci nu este intotdeauna rau! Oricum, alegerea va apartine

http://www.seachem.ro
[Email]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Sunt de acord cu marele alb. Nici eu nu am putut fierbe buturugile, asa ca le-am pus intr-un vas mai mare si am adaugat doar apa fiarta peste ele, cu sare, timp de 7 zile. Dupa care le-am mai tinut inca 3 saptamani in apa, schimbata o data la o zi sau doua zile.

Cam o luna de zile de murat si buturuga devine apta pentru acvariu.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

pentru ca dupa Încurajările pe care mi le-ati dat o sa încerc sa merg pe mana voastra si sa scot ceva din buturuga asta.
a, by da way, am postat si niste poze cu ea http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?pid=2038&fullsize=1 ca sa va faceti o idee mai ampla si sa imi ziceti daca am io un fx degeaba sau daca pot gasi ceva si mai k lumea.
apropo, faraonu', ia povesteste-mi si mie - si nu numai - care ar fi calea sa scap de fierberea si mai ales de uscarea aia. io asa am tot citi prin forum ca lemnele astea tre sa fie uscate, altfel plutesc, ingalbenesc apa, elimina. pe ma-sa si cate si mai cate.
ia zi-i si mie cum stau lucrurile de fapt. ce sa fac ca sa nu pluteasca, ingalbeneasca apa.etc,etc
tks anticipat (NU E BÂZĂ!!!) :p

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

craca e de belea.... daca poti sa o dai in functiune..... amano scrie pe tine
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... lemnul arata foarte bine si e pacat sa nu-l folosesti ... trebuie sa-l lasi scufundat o buna bucata de vreme, pana cand se imbiba cu apa si se "spala" ... daca lemnul a fost viu atunci cand l-ai taiat, atunci, catva timp iti va secreta in apa niste "substante mucilaginoase" ... gaseste un bazin in care sa-l tii scufundat cateva luni [ doua - trei ] ... uite ce scriam eu referitor la lemnul pe care-l am acum in bazin :

16 Jul 2004
... am facut rost si de o buturuga noua, imensa [ e lemn de par, pare-mi-se ] ... e "in lucru" inca [ trebuie decojita si fasonata putin deoarece are 1,5 m lungime !! ] si sper sa apuc sa refac decorul bazinului ...


... am curatat-o bine de tot de coaja si i-am dat cateva gauri ... apoi am bagat-o intr-un bazin de decantare [ undeva intr-un subsol industrial ] bine ancorata cu pietroaie - ca sa stea scufundata total ...

04 Oct 2004
Buturuga ... dupa 3 luni in care a stat scufundata in apa [ are 1,5 metri lungime, asa ca mi-a fost imposibil sa o fierb ! ] inca mai are o vaga tendinta de a pluti ... am ancorat-o cu niste pietroaie ...


... de abia dupa fro' 3 luni am luat-o acasa si am bagat-o in bazin ... a fost totul in regula desi, "in prima luna de acvariu" , tot s-a incapatanat sa mai faca niste "muci" albi pe ea ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

e belea rau buturuga. ce lemn este?
[Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

sincer sa fiu nici nu stiu ce lemn este dar in zona mea se gasesc o groaza din astea
daca stiam cat de mult dureaza pregatirea ei o faceam de la inceputul anului ca sa fie gata acum ca imi vine maine acvariul. dar asta e
o sa fac acvariul aşa, provizoriu şi o să implementez radacina asta aeriană - căci asta e de fapt - ceva mai târliu. ok
tks 2 all pt sfaturi o să încerc până la urmă varianta asta cu scufundatu' cu piertroaie cateva luni - sper nu multe

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gaseste o solutie sa o tii scufundata. Dupa citeva zile se va inmuia coaja si o vei da jos destul de usor. Apoi las-o scufundata si schimba apa des. Pina nu se mai coloreaza. Cit o sa dureze ....... vei afla singur . Probabil destul de mult. Lemnu' ala arata prea bine sa nu-l folosesti .
Fa ceva cu capetele alea. Sa nu se vada taieturile . "Tortureaza-le" un pic cu un fierastrau sau un topor sau o pila pentru lemn.

P.S. Nu stiu de unde e faza cu uscarea lemnului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faza cu uscarea lemnului

... se refera mai mult la faptul ca e preferabil ca lemnul, pe care dorim sa-l introducem in acvariu, sa provina de la un copac uscat [ adicatelea mort ] ... astfel, capacitatea lui [ a lemnului ] de a lasa in apa acvariului diverse substante este mult diminuata ... deci, in ceea ce priveste utilizarea diverselor craci, radacini, buturugi in acvariu, sintagma lemn uscat trebuie citita ca lemn mort ...

... insa, cu putina rabdare si cu ceva mai mult efort , se poate utiliza la fel de bine orice bucata de lemn viu ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

ok bro
am cam inteles io multe din posturile de pe aci si va multam pt incurajari
ce-i drept nici nevasta-mea nu ma lăsa să o arunc, deşi io o tot pistonez să băgăm ceva din comerţ că e mai "repede" metoda. am mai găsit ceva uscat, întortocheat, dar nu e ca aia nici pe departe. asta o să fac: o să încropesc acvariul aşa deocamdată şi apoi, când o fi gata buturuga mea, o voi "introbăga" şi voi reamenaja acvariul, cu riscul de a strica ecosistemul, căci peste vreo 2 luni.......eheheeeeeeee
tks faraonul că m-ai luminat. io ţineam neapărat să fie mort dar dacă zici că nu e nevoie.o las aşa
-şi cam cum să "aranjez" tăieturile? nu îţi place că sunt prea uniforme, sau ce?
să le meşteresc mai "artistic" merci băieţi!

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:nu îţi place că sunt prea uniforme, sau ce?
Exact. Arata nenatural. Prelucreaza-le un pic sa nu mai fie asa drepte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

oka
asa am sa fac am vazut ceva pe net facut asa, cam lovit cu toporu' în primă fază, dar în acvariu cu moss pe ea arată super
a, dar staţi aşa că am mai luat una, mult mai subţire, am curăţat-o în seara asta şi o să vă arăt o poză mâine să îmi zceţi care rămâne
gata, alta nu mai caut: facem un tele voting - cine votează cu prima cine cu a II-a şi vedem care câştigă. iar cea care pierde o voi ceda gratuit cui o cva cere. ok?
e bine aşa?
vă pupici

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com