[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
asta da intrebare??  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

stand in seara asta in fata calculatorului pac un tantar pe la mana mea si il prind. si ce ma duce pe mine capul?? il iau si il bag in acvariu unde am 3 gupy si un xifo, care sau si repezit si l-au infulecat, acum care din ei nu stiu insa am vazut cazand in apa acvariu ceea ce mie mi se pare oua de tantar ( sau cum le-o zice).

intrebarea: o sa am oare probleme sa se infesteze cu oarece sau ceva de genul ???

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2010 21:57:34


mesaj pentru europa si nu numai
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca iese ceva din ouale alea, adica larve de tantar, se vor ocupa pestii de ele.
Larvele de tantar sunt o hrana preferata de pesti, le gasesti in magazinele specializate la blister, congelate.
Sau ti le poti procura singur, lasand vara afara cateva recipiente cu apa, in care tantarii vor "depune". Apoi culegi larvele si le administrezi pestilor. Grija mare sa nu te napadeasca si pe tine

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2010 22:16:39


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

pe mine nu au cum ca sunt al draq si am sange rau. dar ma gandeam ca pana sa iasa din oua sa nu afecteze cumva. stiu ca sunt mici dar au si putere bolile tantarilor. oricum vine caldura imi iau aparat de omorat tantari sau daca nu cu perna ) si trec pesti pe delicatese

mesaj pentru europa si nu numai
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

sece4u20 wrote:stiu ca sunt mici dar au si putere bolile tantarilor.


Pai si daca tantarul pe care l-au mancat ar fi fost deja bolnav, ce importanta mai are daca ouale sunt sau nu infestate? Sau ai cumva impresia ca boala oualor de tantar nu este transmisibila la tantar?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

deh! acizi din stomac neutralizeaza bolile in larvele/oualele in apa se pot degaja. in fine. bine ca nu e nici o preoblema.
ms.

cred ca se poate inchide.

mesaj pentru europa si nu numai
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com