[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
riccia  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

sunt incepator in ale plantelor si ma scuz in ca o data. ce sa fac daca pana acum mi-a placut plasticul?? ( adica nu stiam ce rol au plantele ca daca stiam pana acum eram si eu ca voi)

o mica intrebare: am riciia pe suprafata apei aproximativ jumatate din lungimea acvariului care este de aproximativ 40 cm. este bine sa fie asa multa??

am gasit topicul unde se vorbeste despre ea numai ca acolo este despre amenajarea ei care este destul de dificila. mai bine java moss dupa cate am inteles eu.

mesaj pentru europa si nu numai
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Iti cam ia din lumina, fa un covor din ea, arata bine, nue foarte greu si mai eliberezi din suprafata.

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

daca este numai lumina nu este problema. lumina este in spatele acvariu jos la baza !!! stiu ca suna aiurea dar e cam lung tubul si pe post de capac am un geam, insa exremitatiile tubului aproximativ 10 cm lumineaza acvariu din laterale. treaba este ca am si un autocolant pe spatele acvariului deci lumina este un pic difuza ( precizez ca autocolantul este albastru si lumina razbate suficient zic eu )

Nu aruncati cu pietre in mine eu m-am luat dupa unul si dupa altul ca si oaia dupa berbec,dar niciodata nu e prea tarziu sa incepi sa indrepti greselile. deja este pe drum proiectul de 70 de litri astept sa merg sa imi cumpar plantele alea odata ca ma dispera ca ceea ce gasesc sunt pe jumatate terminate si on-line nu sunt sigur de ceea ce comand.


mesaj pentru europa si nu numai
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cum sa ai lumina jos in spatele acvariului si mai trece si prin colant? Pacat de curentul consumat.
Cand faci acvariul ala nou de 70L ai grija sa ii faci capac si sa ai destul loc de neoane calumea in capac, altfel plantele alea de vor duce pe... apa sambetei .

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

poi de ce crezi ca inca nu m-am apucat de treaba. cand o sa am tot o sa incep pana atunci cumpar ,adun, cer si cersesc de pe unde apuc. neoane o sa iau 2 buc. philips 863 daca nu ma insel am vazut undeva ca sunt bune tare. acum nu stiu daca o sa fie pe 2 spectre sau pe unul. mai lecturez pana imi fac o idee sau pana ma hotarasc.

mesaj pentru europa si nu numai
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

daca tot dai un ban ia osram, personal inca nu le pot lauda(le am de prea putin) dar toata lumea le tzuca-n talpa si le ridica-n slavi.

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Mai bine pui un 830 si un 865(Osram sau Philips, ce gasesti); astea sunt low cost.
P.S. Mi-a zis si mie cineva nu spun cine.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com