[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Beta:inotatoare fragmentate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

De circa 1 zi exemplarul de beta splendis are capetele inotatoarelor ca niste franjuri (parca ar fi arse).Comportamentul pestelui e normal ,inoata vioi,raspunde la stimuli (inclusiv cel cu oglinda),mananca odata cu ceilalti locatari ai bazinului.Ce-am gasit ,la repezeala intr-o carte s-ar asemana cu boala hidropizia (dar numai la aspectul fragmentat al inotatoarelor),celelalte simptome nefiind prezente.In carte da si un tratament cu un amestec cloram-fenicol administrat in hrana (cum naiba sa fac asta).Mentionez ca in rest bazinul e administrat cum trebuie ,ceilalti pesti in 50 l fiind 8 neoni si 2 cory.Multumesc anticipat de ajutor,n-as vrea sa-l pierd ca l-am gasit greu si e atractia acvariului.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Hidropizia se caracterizeaza in primul rand prin aspectul umflat al pestelui datorat retentiei de lichid in organism. Se poate observa privind de sus exemplarul la care, in acest caz, solzii sunt departati de corp.
Deci, deocamdata, din descrierea ta, nu cred ca e vorba de asa ceva...
Oricum, atentie mare la utilizarea cloramfenicolului!!!
Mentionez ca in rest bazinul e administrat cum trebuie

Spune-ne si de filtrare si de schimburile de apa, de cantitatea si felul hranei administrate, de temperatura, felul substratului, vechimea amenajarii!
S-ar putea sa fie o micoza si nu neaparat ceva bacterian (oricum, la hidropizie e vorba de o infectie in primul rand interna si nu de una externa ca in acest caz!)
Daca este asa, ar fi bine sa izolezi exemplarul de Betta splendens si sa aplici un tratament cu sare (Betta s. e mult mai tolerant la sare decat Cory si neonii) sau albastru de metil. In functie de evolutie poate tripaflavina si/sau antibiotic.
Grija mare la calitatea apei in acvariu... s-ar putea ca de acolo sa provina toata treaba. In plus, nu ai precizat daca este vorba de un exemplar nou achizitionat sau e locatar vechi al bazinului.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Inotatoarele franjurate nu sunt semn de hidropizie. Daca extremitatile franjurilor nu sunt albe, acoperite parca de un puf atunci probabil ca s-a batut cu cineva in acvariu. Cat despre administrarea cloramfenicolului in hrana, desi la tine nu e cazul momentan, se face cam asa: dizolvi pastila de cloramfenicol in putina apa apoi pui o portie de larve de chironomus, cat mananca pestii o data, in acea apa. Le tii acolo la murat vreo juma' de ceas apoi le dai pestilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Multumesc ,acum se pare ca e ok ,l-am "desfacut cu oglinda" ,l-am analizat ,coama e uniforma - nu-mi dau seama ce sa fi fost - probabil ca s-o fi batut (dar nu stiu cu cine - neonii,cory ?!) sau si-o fi tarat coada prin substrat - se mai ascunde sub filtru .Cu apa ,hrana si celelalte e ok - m-am instruit puternic de pe acest forum si multumesc mult pe treaba asta.
Daca tot postez - mai e ceva - si beta ca si cory mananca doar de la fundul bazinului - basca incep si neonii chestia asta - nu stiu cum sa-l fac sa vina la suprafata dupa hrana ,mai ales ca parte din ea acolo se duce - trebuie sa ma chinui printr-o pilnie in care torn putina apa peste hrana ca sa mearga spre fundul bazinului - altfel nu vine nimeni la suprafata .Ca hrana produsele Sera (artemia,larve libelula,tubifex) si Tetra.Ma gandesc sa fac un fel de clopot transparent in care sa le pun hrana si sa-l scufund usor - poate i-mi dati vreo idee .
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Cand ma refeream la riscurile utilizarii cloramfenicolului vroiam sa spun asta: http://oldforum.acvariu.ro/viewtopic.php?t=4642&start=15
adica:

HUMANS MAY DEVELOP FATAL APLASTIC ANEMIA (anemie cu afectarea celulelor maduvei spinarii???)
IF EXPOSED ORALLY TO CHLORAMPHENICOL
(RISK IS APPROXIMATELY ONE PERSON IN 25,000).
THIS CONDITION IS IRREVERSIBLE
AND IS NOT DEPENDENT UPON DOSAGES.
FOR THIS REASON, CHLORAMPHENICOL
HAS BEEN BANNED FROM FOOD ANIMAL USE
IN THE UNITED STATES AS WELL AS FROM HUMAN USE.
IT IS RECOMMENDED THAT ONE WASH ONE'S HANDS
AFTER HANDLING THIS MEDICATION.

fapt descoperit aici: www.marvistavet.com/html/body_chloramphenicol.html

In ceea ce priveste hrana... nu te agita... totul se supunde atractiei gravitationale si mai mult... "foamea e cel mai bun bucatar" palnia e buna pentru tzuica si alte lichide .

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Filtare : Hagen Trio2000 (la doua saptamani i-l desfac si curat totul - in apa pe care o scot din acvariu pentru inlocuire)
Pompa de aerare : o las cam tot timpul in functiune
Plante : nucus si echinodorus - au crescut frumos si au imbracat bazinul - deci oxigenare buna banuiesc.
Schimbul de apa : 10 litrii saptamanal cu sifonarea substratului ,la capacitatea de 50 l.
Nu au oare pestii motiv sa se ridice la suprafata sa mai ia o gura de aer ?
Numai cand pregatesc hrana in palnie in fata lor si toti locatarii din bazin se si aduna deasupra substratului in locul unde stiu ei ca le pica faina.Inainte mai veneau neonii sus - dar acum parca sunt toti sanitari.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Tine-o tot asa!

Plante : nucus si echinodorus - au crescut frumos si au imbracat bazinul - deci oxigenare buna banuiesc.


Nu, nu banuiesti bine... Plantele, pentru o dezvoltare armonioasa au nevoie de: lumina, nutrienti, dioxid de carbon. Probabil ca au tot ce le trebuie... oxigenul il lasa pestilor . Cory si Betta mai pot sa vina din cand in cand sus dupa o gura de aer... cand or veni neonii insa e de rau...

Atata timp cat le dai o cantitaste rezonabila, pe care s-o consume suficient de repede ce mai conteaza unde se hranesc?
Ia da-le tu hrana sus sa vezi cum or sa invete si locul ala ;).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com