[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am si eu o problema cu cei trei scalari ai mei. De cateva zile se bat ca chiorii si nu prea inteleg de ce. Se musca unul pe celalat, unul dintre ei arata de paraca l-a zgariat cineva cu un cui, unul s-a ales cu buza praf, aripioare zdrentuite..... Nu stiu ce e nu e in regula, nu ma pricep la scalari, pe cei trei i-am "mostenit" odata cu acvariul. Acvariul are 250 l, mai am 9 gurami acolo: cinci pitici, doi albastri si doi perlati, doi bocatia si trei ancistrus. Temperatura e de 27 de grade, e destul de bine plantat. Ce pot face?
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Cati scalari ai??? Ce varsta au?? Poate au ajuns la "pubertate" si au inceput bataliile pentru teritoriu. Scalarii sunt teritoriali si cand ajung la maturitate se bat pentru a-si aparea teritoriul. Posibil sa se fi ales si o pereche, care nu va suporta sub nici o forma prezenta altor scalari prin preajma. Ar trebui sa vezi daca ai o pereche aleasa (daca sunt 2 scalari care stau foarte mult timp impreuna fara sa se bata sau se bat mai rar, si ei 2 sunt cei care ii alunga pe ceilalti. Daca ai asemenea 2 scalari pe acestia ii pastrezi iar pe restul incearca sa-i dai ca nu le vad un viitor dulce.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am scris mai sus ca sunt trei. Cat despre varsta, nu prea am habar, pentru ca nu au fost ai mei de la inceput, dar nici mici nu mai sunt pentru ca au vreo 10 cm in inaltime cu aripioare cu tot, unul dintre ei este chiar mai mare decat ceilalti doi. De altfel, cel mai mare pare cel mai atacat dintre toti. Din pacate nu prea am unde sa il separ, mai am un singur acvariu de 16l, iar ala e MULT prea mic pentru bietul de el.
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Iepurica wrote:Am scris mai sus ca sunt trei.


AAA, scuze, mi-a scapat.
Daca sunt numai 3 e nasoala treaba. Probabilitatea sa ai o pereche este destul de mica, dar nu inexistenta. Potae cilalti 2 de acea il ataca pe al 3-lea ca ei o "relatie" proaspata si nu doresc intrusi . Acvariul de 16 l chiar este foartre mic pentru el. Incearca sa dai un anunt sa-l donezi sau daca cunosti pe cineva interesat da-l ca e pentru binele lui.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Presupun ca doi sint pereche si al treilea vrea sa se bage in seama. Urmareste-i si vezi care-s cei doi. Al treilea e in plus. Cred ca va trebui sa renunti la el. Daca vor depune icre ma tem ca vor fi luati in vizor gurami :hammer: .


P.S. Ce bine ar arata in acvariul ala de 250 litri doar o pereche de scalari si eventual Ancistrusii .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

E relativ usor sa-ti dai seama daca au ajuns la maturitate. Albul ochilor devine rosu. Asa ca daca au ochii rosii nu inseamna ca au tras sprituri noaptea trecuta ci au cam ajuns la maturitate

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... s-a ales o pereche [ sau e pe cale sa se aleaga ] si de aia se pocnesc ... incearca sa-si stabileasca teritoriul ... studiaza cu atentie pestii si da-l "de suflet" pe al treilea scalar ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Multumesc, asa am sa fac. Mai trebuie sa il lamuresc pe al meu sot, el e tare atasat de ei. Pacat, erau tare simpatici.
Join
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2005 16:04:45
Messages: 30
Location: Bucuresti - Dristor
IP:
Offline

Eu am aceeasi problema de vreo 2 saptamani. Am doi scalari luati in acelasi timp si de aceeasi varsta. Unul a crescut mai mult (vrei 8 cm) si celalalt e mai micut (4,5-5 cm). Dupa cum spuneam de vreo 2 saptamani cel mare il alearga pe cel mic prin tot acvariul . Nu stiu ce sa le fac. I-as da pe amandoi dar nu cunosc pe nimeni atins de microbul asta.

_____
Toate ranile dor dar numai ultima ucide!!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Join wrote: I-as da pe amandoi dar nu cunosc pe nimeni atins de microbul asta.

Un pet shop, piata de la Obor... daca tot vrei sa scapi de ei se gasesc solutii. Si daca ii mai dai si moca, ai sa reusesti in mod sigur. :sic:
Join
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2005 16:04:45
Messages: 30
Location: Bucuresti - Dristor
IP:
Offline

Sigur ii dau gratis. N-as vrea la Pet Shop. Poate gasesc pe cineva prin Dristor sau Titan....
Dar de ce se bat? Or fi baietei amandoi? Diferentele de marime sunt normale?

_____
Toate ranile dor dar numai ultima ucide!!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Join wrote:...Dar de ce se bat? Or fi baietei amandoi?...

N-are importanta sexul combatantilor. La scalari sare la bataie atat masculul cat si femela, asa ca pot fi si doua fetite. Am avut acum ceva ani o pereche la care masculul manca o bataie zdravana de la femela in perioadele lor de imperechere. O data i-a rupt buza de sus atat de rau incat m-am gandit ca masculul o sa moara de inanitie. Dar s-a regenerat.

Join wrote:...Diferentele de marime sunt normale?

Da. Ca si la oameni, unii cresc mai inalti, alti raman mai pirpirii.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com