[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Patanie inexplicabila  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare tuturor!!! Sa vedeti ce am patit (poate ma credeti nebun) De 2 zile la recensamantul din timpul hranirii la numaratoare ieseau tot 9 neoni in loc de 10. Ma uit prin tot acvariu sa vad unde e...nici urma de el. Dupa lungi cautari ma uit in spatele acvariului ce sa vad: neoul intre sticla acvariului si substrat ma tot gandeam a murit ok, dar cum a ajuns acolo??? (am un substrat cam mare e balast din Mures folosit la constructii). Ma spal pe mana si bag mana sa-l scot si cand misc substratul sa-l iau de acolo o ia la "fuga" prin acvariu cam pe 3 carari ametit de cap da in cateva minute si-a revenit si inota normal!!! Si acum inoata, ce am observat la el: inotatoare cam rupte si la "bot" partea de sus parca e mai mica ca cea de jos... Intrebarea mea e a mai patit cineva asa ceva? Cum a putut ajunge acolo nu pot sa imi explic!? Oare sa fie bolnav sa-l scot din acvariu prezinta vre-un pericol?
P.S.: stiu ca poate suna a poveste pescareasca, dar asta am patit si nu imi pot explica cum un peste viu poate ajunge acolo...zici ca la bagat cineva acolo...
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Astazi am gasit explicatia cat de cat plauzibila zic eu pt ceea ce s-a intamplat...in timp ce ma chinuiam sa prind neonii sa-i pun in alt recipient am observat un comportament ciudat zic eu. Am mai avut pesti in copilarie dar asa ceva nu am mai vazut...unii neoni de frica se "infundau" pur si simplu in substrat numai sa nu-i prinzi si stateau acolo nemiscati...e normal acest comportament la neon? Ei dupa cele vazute azi ma gandesc ca acel neon so' fi speriat sau stiu eu ce si cum, si s-a "infundat" in substrat si acolo a ramas...Voi a-ti observat acest comp de ascundere sa-i zic asa la neoni? Practic se pitea printre pietre si stea nemiscat facea pe mortul.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

probabil acvariul tau nu este foarte bine plantat si. sau pestii nu au un refugiu.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu as zice sa schimbi granulatia pietrisului cu unul bob de orez.
[Email]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Eu as zice sa schimbi granulatia pietrisului cu unul bob de orez.


Salutare, pai asta am facut ieri de asta i-am scos ca am schimbat substratul cu unul de marimea bobului de orez 2.3 mm ...locuri de refugiu au ceva plante, 2 nuci de cocos si un ornament artificial ca o piatra cu un copacel pe ea, 2 "grote" sub ea pe unde se mai pitulesc ei, dar am sa o scot dupa ce termin de pregatit buturuga de vita de vie.
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com