[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dezastru in acvariu !  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
laviniu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 23:30:56
Messages: 21
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Am un acvariu de 70 litri ciclat de 9 luni, cu multe plante in care totul merge perfect pana acum cateva zile. Am plecat din oras pentru o sapatamana si am lasat ca de obicei hranitorul automat sa le dea fulgi (facusem schimb de apa 20% chiar inainte sa plec, fac asta la 2 saptamani). Din pacate au fost zile de caninula groaznica in Bucuresti si un a mai dat nimeni drumu la aer conditionat, porbabil apa a atins temperaturi imense, am apartamentul cu fata spre soare. Mi-au murit multi neoni si un corry. Mai traiesc doar 2 neoni care din cand in cand inoata haotic si stau vertical cu capul in sus, par "dezechilibrati" si un corry care sta numai pe fund nemiscat. Pestii au fost tratati in afara acvariului intai cu sare pentru gris si apoi cu Verde de Malachit si Metronidazol pentru viermi. Acesti viermi i-am observat in acvariu, sunt destul de multi, au aproximativ 0.5 cm lungime si mai sunt subtiri ca un fir de par. Cand se prind de geam se misca ca o rama dar in principiu plutesc in deriva si au un stil ciudat de propagare in apa, ca un tirbuson care se roteste energic. Verdele de Malachit pus in acvariu nu le-a facut nimic. In acvariu mai sunt plantele care par ok, 20-25 pui pomaceea (1-1.5 cm), un adult pomaceea, si 15-25 melci rosi.
Daca are cineva idee ce viermi am in acvariu si cum sa scap de ei v-as fi foarte recunoscator pt ca vreau sa intorc pestii in acvariu dar mi-e frica sa nu se infesteze. Melcii oare sunt infestati (vreau sa donez din ei si nu vreau sa distrug alte acvarii) ?

Va multumesc anticipat pentru ajutor, distrugerea din acvariul meu este groaznica si pana acum am avut noroc sa nu se imbolnaveasca nici un peste, sunt depasit de situatie.

JUWEL RIO 300
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

cel mai bun lucru era o schimbare de apa.
nu stiu cine babau a bagat lumii in cap chestia cu verdele de malachit?????????
ala este pentru GRIS, iar grisul nu se manifesta, propaga, dezvolta, la tempereturi mai mari de 28 grade, deci pe "vremurile" astea, chiar nu-si avea rostul,
pestii sufereau ori de slaba oxigenare a apei ( concentratia de oxigen dizolvat in apa, scade cu cresterea temperaturii), ori din cauza apei "stricate" de prea multa mancare, ramasa nemancata in acvariu si care a stricat apa, fapt intarit si de prezenta "viermilor" pe care ii mentionezi.
laviniu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 23:30:56
Messages: 21
Location: Bragadiru
IP:
Offline

razvan wrote:cel mai bun lucru era o schimbare de apa.
nu stiu cine babau a bagat lumii in cap chestia cu verdele de malachit?????????
ala este pentru GRIS, iar grisul nu se manifesta, propaga, dezvolta, la tempereturi mai mari de 28 grade, deci pe "vremurile" astea, chiar nu-si avea rostul,
pestii sufereau ori de slaba oxigenare a apei ( concentratia de oxigen dizolvat in apa, scade cu cresterea temperaturii), ori din cauza apei "stricate" de prea multa mancare, ramasa nemancata in acvariu si care a stricat apa, fapt intarit si de prezenta "viermilor" pe care ii mentionezi.

Multumesc mult pentru ca ai avut rabdare sa-mi citesti postul imens. Greseli au fost multe, una din ele fiind ca nu sunt asa bine documentat cum ar trebuie si destui pesti au suferit, dar astia 3 de au supravietuit par sa-si revina. Sa-i bag la loc in acvariu cel mare, unde au conditii mult mai bune ? Frica mea cea mare e sa nu fie infestati de viermii aceia ciudati. Acum am apa suficienta pentru schimburi dese, temperatura e buna si cred ca ar avea conditii mai bune in acvariu.
Mersi.

JUWEL RIO 300
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

laviniu wrote:Frica mea cea mare e sa nu fie infestati de viermii aceia ciudati.
Nu-ti face griji din cauza viermisorilor respectivi. Mai apar si iin acvariile mele. Dispar asa cum apar - fara vreun moriv aparent.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa un schimb de apa de 50% din acvariul mare, poti pune pestanii la loc. Mareste-le doza de oxigen, asa cum ti-a sugerat si Razvan.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com