[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neoni. Sfaturi pt acvariul meu  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare tuturor si bine v-am gasit!
Sa incep cu inceputul: ieri in timp ce eram la cumparaturi am vazut un acvariu care m-a pus pe ganduri si m-a cucerit din secunda 2. L-am cumparat fara sa imi pese unde o sa-l pun ca imi placea prea tare. Am scos o parte din mobila aseara sa-i fac loc, am fost la o balastiera dupa ceva pietris sa pun pe fund si azi-noapte la 2 era gata instalat cu apa si substrat. Azi am achizitionat 2 incalzitoare cu termostat un filtru si 10 neoni. Tin sa precizez ca sunt incepator adica de ieri, am mai avut pesti in copilarie si detin ceva informatii de baza. Am niste intrebari pt voi si anume:
- ce temperatura trebuie sa aiba apa pt acesti neoni?
- ce duritate si ph si unde gasesc ceva sa masoare aceste proprietati?
- acvariul este destul de mare cati litri nu stiu ca l-am umplut cu furtunul as vrea sa mai pun inca vre-o 20 de neoni si inca o specie de pesti dar nu stiu ce anume si sa aiba aceleasi nevoi de temperatura ph etc
Inca ceva fara sa citesc pe cutie am cumparat o hrana TetraPrimaDiscus care doar acum am vazut ca e adresata altor pesti, se pot hranii neonii cu ea macar pana luni cand pot sa cumpar alta?
Cam atat deocam data, o sa va mai strezez eu cu intrebari , o sa atasez o poza cu acvariul (este 100% identic cu cel din poza) sa imi spuneti ce pesti se potrivesc plante, cum sa-l decorez etc. Orice sugestie este bine venita!
Cele bune tuturor!
[Thumb - acvarii_07_1227213569.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2010 16:46:54

ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

temperatura ar fi cam 26 de grade.... dar eu o tin la 28 - 29 pentru ca la temperatura asta mai mor unele bacterii.
un acvariu super ce pot sa zic sa il stapanesti sanatos si sa ai grija de el e ceva deosebit.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Bine ai venit!
Sa inteleg ca nu are nici un fel de filtru?
Pentru masurarea parametrilor apei se gasesc teste(ph, gh, kh,etc.)
"am cumparat o hrana TetraPrimaDiscus "
Daca o mananca e ok pana luni, desi cred ca e cam mare granulatia. E posibil sa ma insel.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2010 19:48:44

[Email] [Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc pt informatie si pt aprecieri!
Am facut niste poze la acvariu dar claritatea cam lasa de dorti ca sunt cu telefonul mobil, asemenea si la acea hrana de care v-am spus ca sunt cam ingrijorat ca le-am faramitat putin si numai o cipesc si pleaca, iar la partile din hrana ce au ramas la suprafata plutind nu se ridica nicunul, de cand i-am pus in acvariu stau tot pe fund sub filtru si mai dau cate o tura din cand in cand si de asemenea acolo e cea mai intunecata zona a acvariului. E normal ac comportament? Tin sa precizez ca termostaele ambele sunt pe 25.5 iar pe termometru (cu mercur) am 22 de grade ceea ce e ok din zisele voastre. Daca stie cineva "dipa ochi" cam cati litri ar avea acvariul meu ca aseara nu mi-a trecut prin cap sa-l umplu cu galeata, am ales furtunul fiind mai comod sa-l umplu, as fi recunoscator sa stiu cati pesti sa pun ca am citit aici pe forum ce si cum .
[Thumb - Image238.jpg]

[Thumb - Image235.jpg]

[Thumb - Image236.jpg]

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

nu au mers toate pozele in acel post
Adrian tin sa precizez ca am faramitat hrana, ca sunt si pui neonii mei. Legat de filtru am filtru, l-am luat pe cel mai mare care-l avea azi la petshop care cica face fata la 120 l de apa, dar trebuie sa mai pun unul ca doar jumatate din apa o curata nu face fata.
[Thumb - Image238.jpg]

[Thumb - Image239.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2010 20:09:42

bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

e aproximativ rotund deci....volumul l-ai putea afla dupa formula pi or Rpatrat ori inaltimea.

Acvariul meu
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

bilti wrote: e aproximativ rotund deci....volumul l-ai putea afla dupa formula pi or Rpatrat ori inaltimea.


"ezact" masori diametru, imparti la 2, aflii raza si "pi"=3,14
Si pe urma ne zici si noua
[Email] [Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Aveti perfecta dreptate, am pozat putin penibil la intrebarea asta nu m-am gandit inainte sa o "pun". Poate ca sunt cam ingrijorat ca nu mananca pestii si cum sa le amenajez e o scuza? O sa va spun dar nu am o ruleta in casa si o sa-l masor decat maine
Legat de substrat e cam mare compozitia (cred) in comparatie cu ce am vazut la voi in acvarii, si nu am gasit ceva mai marunt la petshop. Defapt e balast (cred ca asta ii denumirea coecta) l-am luat de la o balastiera se foloseste in constructii. Oare se pot dezvolta plantele in el?
Si legat de pesti o sa mai adaug neoni o sa caut ceva mai matur si as mai adauga o specia si aici va trebui sa ma ajutati voi . As prefera tot un peste de card... Ce parere aveti si ce imi recomandati. Sau daca aveti alta idee eu sunt "deschis" dar sa luati in calcul ca sunt incepator si ca din cauza timpului am nevoie de un acvariu cu o intretinere la un interval mai mare de timp pe cat posibil.

Va multumesc pt interesul acordat si pt raspunsurile prompte!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2010 21:12:21

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Saluatre.
In primul rand, citeste urmatoarele: Ciclul azotului si Ghidul incepatorului. Le gasesti la "Link-uri utile" sub sigla "Acvariu" in stanga sus.
In alta ordine de idei, incepe prin a face schimburi mici de apa. Cam 10-15% in fiecare zi. Vei intelege de ce dupa ce citesti Ciclul azotului. Altfel nu-ti vad deloc bine neonii. PE langa teste de Gh, Kh mai cumpara si de NH3/NH4 si NO3. Te vor ajuta sa urmaresti etapele ciclarii si sa afli momentul in care ciclul azotului s-a parnit asa cum trebuie.
Ai spus ca ai luat neoni? Daca da, am impresia ca hrana pentru Discus nu le incape in gura, mai ales ca sunt si pui. Motiv pentru cere doar o ciupesc de la suprafata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Merge si hrana aia der trebuie lasata la inmuiat in prealabil.Neonii sunt pestisori destul de sensibili ,greu sa treci de "ciclare" fara pierderi.Sunt multe de invatat,eu zic sa iei la rand tot ce tine de "incepatori",si mai ales ciclul azotului.
Se pot creste cateva plante nepretentioase si asa,incearca echinodorusi,criptocorine si pune ceva fertilizant solid la radacini.
Pesti de card mai sunt destui,de ex:rasbora,rodhostomus,etc, dar cred ca ar trebui sa astepti ciclarea mai intai...intre timp documenteazate,acvaristca se face cu muuulta rabdare
Ochiometric cred ca ai 130-150 litri

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 11:56:45

[Email]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

alber wrote:Saluatre.
In primul rand, citeste urmatoarele: Ciclul azotului si Ghidul incepatorului. Le gasesti la "Link-uri utile" sub sigla "Acvariu" in stanga sus.
In alta ordine de idei, incepe prin a face schimburi mici de apa. Cam 10-15% in fiecare zi. Vei intelege de ce dupa ce citesti Ciclul azotului. Altfel nu-ti vad deloc bine neonii. PE langa teste de Gh, Kh mai cumpara si de NH3/NH4 si NO3. Te vor ajuta sa urmaresti etapele ciclarii si sa afli momentul in care ciclul azotului s-a parnit asa cum trebuie.
Ai spus ca ai luat neoni? Daca da, am impresia ca hrana pentru Discus nu le incape in gura, mai ales ca sunt si pui. Motiv pentru cere doar o ciupesc de la suprafata.

Pot folosi alta apa in afara celei de la robinet statuta? Apa plata fara gaz de la marrket nu e buna pt aceste schimburi de apa? Sau cea de izvor la temp care trebuie?
P.S.: pana acum nu mi-a murit nici un neon din cei 10 acum am facut rcensamantul , stiu ca timpul e inainte...in schimb fata de ieri cand stateau doar sub filtru in partea cea mai intunecata a cvariului si tot pe fund azi au inceput sa dea ture dar pana la suprafata tot nu se ridica decat pana la jumatatea acvariului. Chiar acesti pesti consuma hrana plutitoare de la suprafata sau de pe fundul acvariului? Ca nu i-am vazut sa se ridice la suprafata...Astazi o sa incep dupa ce imi spuneti ce apa as putea folosii (ca nu am apa statuta de la robinet, am nevoie de alta varianta) si am sa scot si carbunii din filtru, si intr-un final maine o sa cumpar si mancare potrivita pt pestisorii mei.
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!

Nu te grabii cu pestii, altfel o sa ai pierderi masive. Pestii nu mananaca ca nu-i plac mancarea ta, ci ca nu se simt bine. Citeste ciclul azotului , este esential. Apa plata si de izvor NU sunt potrivite pentru acvaristica. Daca nu ai apa statuta, poti sa prepari apa de la robinet cu diferite solutii care scot clorul din apa cum ar fii Tetra Aqua Safe. Dar poti grabii declorizarea apei cu o piatra bolborositoare, sau sa treci de mai multe ori apa dintr-un recipient in altul ca sa se aereasca si sa se evapore clorul din apa.
Ca sa arate acvariul tau, plantat, ca in prima poza care ai prezentat-o, sunt necesare multe echipamente si nu vad unde ai putea sa ascunzi... (Filtru extern, Instalatie CO2, pompa aer). La ce volum ai tu acolo ar trebui si o lumina buna.
La prima poza cred ca sunt plante artificiale.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/02/2010 13:51:22


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salut si bine v-am gasit!
Avand in vedere ca nu am de unde cumpara azi acea solutie o sa pun apa intr-o galeata si o las sa stea, cam cat timp e nevoie sa seta? Sau daca o trec dintr-un recipient in altul de cate ori trebuie repetata aceasta procedura? De ieri pana azi apa e putin tullbure nu e clara decat in zona filtrului...o sa mai montez unul luni. Acum am un filtru de la aquapro cu carbune M700 care cica filtreaza 700l/h (asa scrie pe cutie)...imi recomndati altceva? Sau e posibil nu fie apa clara din cauza carbunelui? Legat de pesti am inteles cum sta treaca o sa ma ocup de ciclare o sa caut acele testere (sper sa le gasesc ) si nu o sa mai adaug sper sa scap cu ei toti, oricum nu as vrea foarte multi pesti in acvariu.
Multumesc inca o data pt interesul aciordat, pt sfaturi si pt primirea calduroasa din partea voastra!!!
Cele bune tuturor!
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Un search pe google nu strica, ca sa aflii mai multe depre pestisorii tai.

This message was edited 3 times. Last update was at 07/02/2010 14:39:00


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Normal apa ar trebui sa stea cel putin 24 de ore. Insa daca pui intr-un recipient cu gura mare de ex. intr-un lighean, treci de vre-o 5-6 ori intr-un lighean in altul, apoi pui o pompa de aer cu o piatra si lasi sa aereze, eu zic ca poti folosi apa astfel pregatita deja in seara asta, pentru schimburi partiale de apa. Daca nu ai vibrator, faci operatiunea cu ligheanu' de mai multe ori.
Apa e normal sa fie tulbura, pentru ca nu este ciclat, prin urmare nu functioneaza filtrarea biologica.
Eu asa scoate carbunele activ in perioada de ciclare.
Pestele neon prefera temperaturi de 20-24 grade.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 14:38:24


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

fishyman wrote:Normal apa ar trebui sa stea cel putin 24 de ore. Insa daca pui intr-un recipient cu gura mare de ex. intr-un lighean, treci de vre-o 5-6 ori intr-un lighean in altul, apoi pui o pompa de aer cu o piatra si lasi sa aereze, eu zic ca poti folosi apa astfel pregatita deja in seara asta, pentru schimburi partiale de apa. Daca nu ai vibrator, faci operatiunea cu ligheanu' de mai multe ori.
Apa e normal sa fie tulbura, pentru ca nu este ciclat, prin urmare nu functioneaza filtrarea biologica.
Eu asa scoate carbunele activ in perioada de ciclare.
Pestele neon prefera temperaturi de 20-24 grade.


Am gasit ruleta si am aflat si volumul acvariului si anume: raza 40 cm, si inaltimea 30 (astea sunt de la substrat pana la luciul apei-volumul util) si are 150 de litri. Intrebarea care se ridica acuma in urma filtrului care e pt 120 de litri nu ar trebui sa faca fata la o parte mai mare din acvariu macar 3 sferturi? Se vede apa mai limpede decat in jumatatea unde se afla el, iar pestii stau in majoritatea timpului sub filtru...maine o sa achizitionez inca un filtru sa-l iau tot ca si acesta sau ceva mai mic? Tot acelasi model si firma sau imi recomandati altceva? O sa scot carbunele atunci mai pe seara cand e pregatita apa sa o inlocuiesc...o sa inlocuiesc 10 litri ca am o galeata alt recipient mai mare nu am...e ok daca fac asta zilnic timp de 3 saptamani sau e nevoie sa inlocuiesc o cantitate mai mare de apa? Legat de temperatura e undeva la 23,5 constant.
Legat de cautat pe "goagal" vb lui Vanghelie am facut-o dar vroiam o informatie de la cineva care stiu sigur ca se ocupa cu asa ceva ca uneori teoria nu bate cu practica...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 16:03:13

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acuma m-am apucat sa inlocuiesc 10 l de apa din acvariu dupa ce am trecut-o dintr-un vas in altul de vre-o 50 de ori cred si intradevar functioneaza ca la primele treceri ale apei mirosea a clor, la ultimele nu mai...de ieri e apa in acvariu si deja azi e tulbure si incepe sa miroase...oare e suficient sa inlocuiesc zilnic 10l de apa? in cat timp o sa dispara mirosul si se va limpezi? Si inca ceva f important, am observat ca uni neoni se freaca cu burta de pietre...tin sa precizez ca au mai ciugulit cate ceva din acea mancare de care va ziceam mai sus dar nu multa...Oare ce sa aiba de la hrana asta?
Ajuta cu ceva daca adaug niste albastru de metil?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 22:18:27

fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Nu ai zis daca ai o pompa/vibrator pe acasa. Ar fii de mare ajutor la ciclare. Daca nu ai acasa cumpara repede una si baga in acvariu sa aereze bine apa pentru ca ajuta in ciclul azotului. Filtrul aseaza in asa fel incat spraybarul sa tulbure cat mai mult suprafata apei, tot pentru aerare si o circulatie mai buna a apei. Daca ajungi la un petshop ar fi bine sa cumperi si o solutie care ajuta la demararea coloniei de bacterii in mediile filtrante. de ex. Cred ca este suficienta 10 litri sa schimbi, si nu trebuie chiar in fiecare zi.
Ai grija cu mancarea, sa nu dai prea mult, sa nu ramane multa mancare nemancata pe substrat.
Daca se freaca cu burta de substrat, nu este un semn bun. Tine sub observatie sa nu fie vre-o infectie bacteriana. Pestele neon si asa e destul de sensibil, iar intr-o apa neciclata, sistemul lor imunitar este foarte slabit. Sa fii pregatit pentru asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 22:31:37


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am un filtru aquapro care zice ca filtreaza 700l/h care si filtreaza si oxigeneaza.
Apropo de filtru am facut urmatoarea modificare si anume:filtrul avea in partea inferioara filtru de burete si in partea de sus pungulita cu carbune...am scos acea pungulita cu carbune a filtrului (chiar sub palete se afla) am ridicat in locul acestui saculet buretele care se afla la baza filtrului...in locul buretelui ca a ramas loc liber am bagat 2 chetii dinacelea din plastic cu care se spala vasele, o sa atesez niste poze sa vedeti despre ce este vorba, si sa imi ziceti daca am facut bine sau nu ce am facut. Ideea a fost sa folosesc acele "chetii" de bucatarie ca prefiltru si buretele ca filtru final, pt o filtrare mai bune si pt a nu mai curata filtrul asa des. Ceea ce era si normal a aparut o diferenta si anume pe acea teava pe care scote apa filtrata a scazut presinea acesteia. Acuma ma gandesc sa suprasolicite motorul filtrului sau sa nu mai aiba suficienta putere sa traga apa pentru filtrat? Voi ce parere aveti? Atasez niste poze cu filtrul cum arat si modificarile aduse.
[Thumb - Image239.jpg]

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Nu stiu de ce nu arata toate pozele o sa incerc sa le pun aici: Ordinea operatilor e de jos in sus, iar in poza de sus unde am eu mana se afla acel burete care se afla la baza filtrului initial. P.S.: sper ca ati inteles despre ce este vorba ca darul de a explica nu e chiar punctul meu forte
[Thumb - Image243.jpg]

[Thumb - Image240.jpg]

[Thumb - Image242.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 23:12:31

 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com