[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
xifo  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
abodium
Unripe member

Joined: 06/08/2005 16:57:06
Messages: 2
Location: Nasaud
IP:
Offline

Va rog sa i-mi dati o idee,un sfat,am acvariul de 11 luni,are cam 75-80L,dupa ce l-am populat cu pestii,la vreo 6 saptamani mi-a murit prima femela de xifo,la cateva zile si a doua femela si de atunci ori de cate ori introduc alta femela in 24-48 de ore imi moare.Am pus in apa verde de malachit,permanganat de potasiu.Masculii nu au nimic.
[Email]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

In primul rand cine ti-a spus tie sa pui in apa verde de malachit ? Daca gresesti doza poate fi chiar fatala pentru pesti. In al doilea rand poate se bat intre ei, si asa xifo sunt bataiosi din fire deci cel mai slab se duce intr-o lume mai buna , dar mai da si tu detalii despre acvariu tau, cati pesti ai, ce plante filtre, aerare.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Zi si tu mai multe despre schimbul de apa si alte chestii legate de hardware-ul din acvariul tau. Pestii de unde i-ai luat? Erau aclimatizati cu apa din zona in care stai?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
abodium
Unripe member

Joined: 06/08/2005 16:57:06
Messages: 2
Location: Nasaud
IP:
Offline

Mai am 4scalari si 2 gurami,in75 deL puneam cam un sfert din flaconul de20 ml,am un incalzitor de 100 cu termostat,filtru AQUEL si o pompa cu membrana
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

raspuns gen "calu' fuge si cu pisica nu poti bate cuie ...."
raspunde omului ce te-a intrebat, pentru ca in functie de "situatia" de la tine din acvariu poate diferi raspunsul .. in orice caz, e mare "ciorba " acolo .. asta ar fi prima concluzie, ai bagat niste chimicale care nu-si aveau rostul, sfatuit de vre-un "profesionist" si acum nu sti cum sa repari situatia ...

OBSERV CA FORUMUL S-A CAM TRANSFORMAT IN "HELP ONLINE" . MAI OAMENI BUNI, CARE CERETI AJUTOR, AJUTATI-NE SA VA AJUTAM, INTELEGETI CA NU SUNTEM UN GRUP DE MAFALDE, CARE SA "STIM" CE AVETI ACOLO. DATI CIT MAI MULTE DETALII.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

abodium wrote:Va rog sa i-mi dati o idee,un sfat,am acvariul de 11 luni,are cam 75-80L,dupa ce l-am populat cu pestii,la vreo 6 saptamani mi-a murit prima femela de xifo,la cateva zile si a doua femela si de atunci ori de cate ori introduc alta femela in 24-48 de ore imi moare.Am pus in apa verde de malachit,permanganat de potasiu.Masculii nu au nimic.


abodium wrote: Mai am 4scalari si 2 gurami,in75 deL puneam cam un sfert din flaconul de20 ml...

E foarte posibil sa fi fost atacate. Si apoi, nu-ti fie cu suparare, dar scalari si gourami nu au ce cauta in 75l. Si nu inteleg de ce ai turmat verdele de malachit in dusmanie. O fi medicamentul pe care multi vinzatori il recomanda cu caldura, dar asta pentru ca presupun ca habar n-au cu ce se maninca.

Pe forum exista sectiunea Boli/tratamente unde gasesti informatii despre medicamentele folosite in acvaristica si despre bolile pestilor.

Acum, daca esti incepator, ai o scuza. Pe viitor, cind mai ai de gind sa aplici un tratament "soc", pune o intrebare mai intii si pe aici, se va gasi cineva sa te indrume. Si vezi ce faci cu scalarii si gouramii pe care ii ai acum, ca o sa se lase cu niste batai crunte. Mai bine pastreaza doar xifo, sau daca nu, atunci fa/cumpara un acvariu mult mai mare.
DanaRaluca
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2004 11:48:37
Messages: 871
Location: Timisoara(Soarelui)
IP:
Offline

abodium wrote:Va rog sa i-mi dati o idee,un sfat,am acvariul de 11 luni,are cam 75-80L,dupa ce l-am populat cu pestii,la vreo 6 saptamani mi-a murit prima femela de xifo,la cateva zile si a doua femela si de atunci ori de cate ori introduc alta femela in 24-48 de ore imi moare.Am pus in apa verde de malachit,permanganat de potasiu.Masculii nu au nimic.

Mie mi se pare ciudat ca iti mor doar pestii nou introdusi...Ii iei din aceeasi sursa? Poate acolo e ceva "putred". Desi daca ar fi ceva contagios ar trebui sa ii afecteze si pe ceilalti pesti...
Sau poate ca "veteranii" nu sunt prea prietenosi cu nou-venitii. - aici nu pot decat sa te sfatuiesc si eu ca si Dolly : pastreaza doar xipho si-apoi om vedea...
[Yahoo!] [ICQ]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In general, pestii nou introdusi in acvariu mor pentru ca nu le faci corect acomodarea.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com