[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema mascul de guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am observat ca de o zi sau 2 un superb exemplar de guppy e cam umflat in regiunea burtii, gravid nu are cum sa fie de la mancare nu stiu, sa fie vreo boala, iar azi de dimineata cand toti pestii se jucau care cum putea el statea sa zic eu asa ascuns sub filtru. Ce are ? mi-e frica sa nu il pierd, azi am facut un schimb de apa, la nici o saptamana, de 1/3 din volumul acvariului.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Am observat ca de o zi sau 2 un superb exemplar de guppy e cam umflat in regiunea burtii...

Ce le dai de mincare? Si cam cit? Poate a mincat ca nesatulul. Separa-l si vezi cum se comporta. Apa trebuie sa aiba aceiasi parametrii ca cea din acvariul unde a stat pina acum.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mancare de la tetra. S-o fi constipat . O sa il las o zi sau doua fara haleala, adica o sa ii hranesc pe ceilalti, iar pe el nu, poate se mai dezumfla. Intre timp am vazut la un xifo niste fecale cam ciudate, a inceput cu fecale rosii, iar apoi un fir asa incolor spre alb si cam lung, ce sa fie paraziti intestinali?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Mancare de la tetra. S-o fi constipat . O sa il las o zi sau doua fara haleala, adica o sa ii hranesc pe ceilalti, iar pe el nu, poate se mai dezumfla. Intre timp am vazut la un xifo niste fecale cam ciudate, a inceput cu fecale rosii, iar apoi un fir asa incolor spre alb si cam lung, ce sa fie paraziti intestinali?

Citeste aici. Poate te ajuta cu ceva.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mihai20005 wrote:am vazut la un xifo niste fecale cam ciudate, a inceput cu fecale rosii, iar apoi un fir asa incolor spre alb si cam lung
Fecalele rosii pot fi si de la hrana granule rosie. Firu' ala alb (are oarece tente albastrui?) poate fi de la Tubifex. Le-ai dat?

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc mult, dar cum dizolv pastilele in apa, banuiesc ca le cumpar de la farmacia umana nu ? Le pisez?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Multumesc mult, dar cum dizolv pastilele in apa, banuiesc ca le cumpar de la farmacia umana nu ? Le pisez?

De la farmaciile umane. Dizolvi pastilele in apa cu care urmeaza sa faci schimbul. Important este sa respecti schema de tratament.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Iar in legatura cu tubifex, eu nu folosesc asta din doua motive: 1. nu se gasesc pe la noi 2. aduc boli si nu vreau.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com