[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un filtru extern care nu curge  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Tocmai imi construiesc un nou acvariu, 80X40X45cm si caut un filtru extern, canistra, bun. De la Eheim si Tetra am vazut ca au obieciul sa curga din senin. EX700 al meu curge, dar deja ii vechi, de 3 ani in functiune. De la Hagen, filtrele Fluval cum sunt la fiabilitate? Au ceva defecte ascunse? De asemenea, ce imi recomandati un Fluval 205 sau un 305?

Mersi!
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Eheim e un filtru extrem de bun si fiabil. Si Fluval e bun, eu am un 105 ce merge de 5 ani. Cred ca e suficient un 205, acum depinde de ce pesti vei tine in acvariu.

fost cesrobis
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Orice model de filtru Eheim iti va saisface exigentele Horatius. Si filtrele JBL au review-uri foarte bune. Fluvalurile sunt si ele laudate. Da' daca vrei sa fii cel mai tare din Romanica eu iti sugerez http://www.edirectory.co.uk/gmtv/mib/d/fluval+g3+power+filter/pid/10907182 , adica ultimu' racnet in materie de filtre externe...conteaza banii cand vrei sa stai in fata?

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

legat de tetratecul tau care curge, iar arunca un ochi aici si vezi poate ti`l repari

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

un jbl profi E 900 ,E1500 sunt beton pret/calitate super ok nimeni nu se plange si eu am E 1500 e super
[Thumb - DSC04607.JPG]

[Thumb - 6010200_1.jpg]

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cel mai tare firma din lume in filtrare este EHEIM
PAREREA mea
Eu am un Professionel 2060 II
Si merge de 5 ani non stop nu picura de loc
Si este silentios
DACA vrei ceva de top
UITE CREMA CREMELOR in filtrare
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_28383_ehen

Ogar batrin dar.... cu miros fin
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Crema cremelor e Fluval G ...
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Si se conecteaza si la PC. fluvalul

Ogar batrin dar.... cu miros fin
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Ah mai prins da-l incolo de pc hehe .. si asa ne belim ochii non-stop la el, asa macar te motiveaza sa te duci sa te holbezi la lcd-ul filtrului
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

clonitza wrote:Crema cremelor e Fluval G ...

Desi sunt un fan inrait a tot ce e nou si modern in acvaristica si-mi doresc sa fiu primu posesor de G6 din Ro nu se poate afirma ca-s si cele mai bune. Da, sunt crema cremelor prin prisma noutatii lor absolute, a superelectronizarii pe care o au, a inovatiilor tehnice incluse. Studiind insa multe site-uri de profil nu am vazut nicaieri date legate de: "Pump output: 1050 l/h, Power consumption: 25 W, Filter volume: 7,3 l, Aquarium size: 600 l, heating power 210 W", ca un mic exemplu.
Iar Eheimurile pe care le am sunt impecabile, functionand, unele dintre ele, chiar de 3-4 ani.
Cat priveste Fluval G-urile...iata si primele review-uri total negative:
Re: Fluval G6 filtration system
by Wetplants » Wed Nov 25, 2009 4:03 pm
My LFS got 2 G3s and a G6 in last week. They dislike them. I've got a 305 and adore it; easy to clean, maintain, silent, big capacity, nice flow rates, cheap...The G's are none of those. Yes, the screen is awesome, the conductivity meter is useful (although ORP meters have come wayyy down), and it looks sexy, but you absolutely can't offset the cost. That, and the use of only Hagen's proprietary media cartridges is limiting. I'd say stick with a 05 series. http://bb.wetwebmedia.com/viewtopic.php?f=24&t=2568


De fapt ce aduc nou aceste filtre?...iata ce:
Both Fluval G filters monitor the performance of the filter and some water parameters and show the results on a digital display.
Monitor performant care arata pe un ecran digital performantele filtrului, parametrii apei...fix tranta, nimic deosebit...intra apa la el si s-a dus

They also include a unique cartridge system which allows the pre-filter, chemical or mechanical filter media cartridges to be cleaned or replaced very quickly without the need to turn the filter off or open the entire canister.
Pai...parca prefer cei 6 litri de mediu biologic catre intra intr-un 2128 si-o curatare clasica, o data la 6 luni...

The shiny, cube-shaped filters, look rather like marine aquarium chiller units, have a stylish black lacquered finish and silver trim and chromed locking handles, and are small enough to fit inside most cabinets.
Bravo!!! Asta da....e EMO, new wave sau vreo "freza" mai speciala.

Concluzie: nu cred ca la capitolul FILTRARE sunt mai performante ca Eheim. Da, imi doresc unu, poate asa, de fite, dar nu ca o recunoastere a superioritatii lor.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu trebuia sa-mi faci un review asa detaliat ca stiu si eu ce e in spatele lor dar tot imi mentin parerea ca e crema cremelor, de ce? "She's got the looks .." In rest toate filtrele sunt la fel, mari, mici, cu usb, cu lcd, arunci sacu de siporax (sau altele), 2 - 3 bureti, un perlon si la revedere, ah ca la tetratec mai tre sa schimbi o garnitura, la altele rotorul, la altele mai pocneste o teava, sunt detalii.

Ia bre un JBL e900 e iftin/4 ani garantie/robust/oleaca zgomotos/piese de schimb pe toate gardurile.

Fluval vs Eheim:

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=68458

"So its a no brainer to the Eheim on most areas right? Well no ... The Fluval still does a excellent job its a bit easier to set up and it does a slightly better job at mechanical filtration and and here is the big kicker .... IT IS ABOUT HALF THE PRICE OF THE EHEIM So while the Eheim is clearly the better filter here I cannot honestly say its twice as good as the Fluval... issues of reliability and longevity not withstanding."

Daca tot discutam de preturi

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2010 22:43:06

[Email]
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mersi de idei. Filtru meu EX700 nu prea merita reparat fara modificari majore. Sta intr-un acvariu gol si la 2 zile golesc din acvariu cam 3 degete de apa care ies din el pe la imbinari. Plasticul mi se pare slab.

Intr-adevar, Fluval G va fi urmatorul filtru, insa mai astept sa puna si calculatorul inauntru lui, asa all in one, sa legi cabluri la un PC nu e elegant. Macar wireless daca ar fi.

Pana atunci caut un filtru mai domestic ca pret, mai mult de 500 RON nu consider ca merita o cutie de plastic cu o pompa de apa pe ea. Deci:
- JBL Profi e900
- Fluval 205 sau 305
- Eheim 2026

Care din ele are plasticul mai bun, imbinarile mai sigure si pompa mai trainica?

Inca nu m-am gandit sigur ce sa pun in acvariu. Prima idee ar fi sa pun in acvariu niste gourami: vreo 10 Colissa Lalia daca gasesc pe undeva, 1-2 perechi de Leeri, si poate 1 pereche de Macropodus opercularis (ramane de vazut). A doua idee e sa renunt complet la vegetatie si sa trec pe ceva ciclide, dar parca totusi nu as renunta la vegetatie, arata prea bine verdele intr-un acvariu.
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Acvariul e prea mic pentru ciclide. In rest nu stiu ce sa zic, toate aceste 3 filtre sunt trainice.
Fluval 305 are un plus din partea mea pentru constructie (furtune etc).

Fluval 05
http://www.youtube.com/watch?v=tbh3Ii7Qero
JBL 7-1500
http://www.youtube.com/watch?v=kF5X38G2boI
Eheim
...
[Email]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

lazarginel wrote:
DACA vrei ceva de top
UITE CREMA CREMELOR in filtrare
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_28383_ehen


Cum e cu crema cremelor ?

Eu am filtrul acesta si va pot spune ca din toate functile speciale de care dispune apreciez doar cateva:
-auto air out , scoate singur aerul , nu trebuie scuturat , inclinat , etc ...
-auto flow control , pastreaza debitul setat in timp , daca simte ca scade debitul acesta mareste capacitatea pompei astfel rezultand un debit constant pana se ajunge la maxim , evident in acest caz se curata .
- service indicator , e util , incepe sa beepaie cand nu mai poate da maximul pentru ca ii colmatat
- si debitul reglabil pe 2 perioade in 24 h, eu am pus noaptea o filtrare mai puternica , ziua mai incet pentru ca stim cu totii ca plantele nu prea suporta curentii iar BBA adora curentii .

In rest sunt chestii pe care eu nu le folosesc .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Calitatea filtrarii depide in primu' rind de calitatea mediilor filtrante, aici merita investit. Facilitatile foarte "electronicizate" ale unor filtre mi se par aproape inutile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La acvariul tau merge un JBL CristalProfi E700 - online il gasesti cam in jur de 325 de lei, la Hornbach era parca 280 de lei (modelul urmator E900 a mai scump cu vreo 50 de lei). E silentios si pot sa spun ca dupa 6 luni de exploatare nu curge. In kit vine doar cu bureti si inele ceramice mari, si cum spuneau si ceilalti colegi achizitionarea filtrului e doar jumatate din solutie, trebuie sa ai medii filtrante de calitate (chiar le poti refolsi pe cele din filtrul vechi daca sunt bune).
Poti sa mergi fie pe linia JBL (Micromec sau SintoMec), sau de la EHEIM (Substrat pro) sau Sera (Siporax). La E700 sertarul de jos poti sa il pastrezi cu inele ceramice si sa bagi medii filtrante poroase in sertarul de mijloc dar daca vrei sa umbli la filtru cat mai rar iti recomand sa folosesti si sertarul de jos cu medii poroase, plus un strat subtire de 'vata' filtranta (atentie, nu vata hidrofila de bumbac, o vata sintetica) pentru filtrare fina a apei iar pe intrarea in filtru (pe gratarul de plastic tronconic) pui un burete pentru o prefiltrare (si care e mai usor de curatat saptaminal la schimbul de apa decat sa umbli in canistra).
Cam asta e si configuratia mea: burete filtrant la intrare, inele ceramice poroase gen Siporax in sertarul de jos (dar chinezarie) si bile poroase in sertarul mediu (amestec de Eheim Substrat Pro si ceva similar cu JBL MicroMec) - si asta la un acvariu similar 80x35x40.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Un filtru bun e un filtru cu volum mare al canistrei, desi sunt multi producatori ce au filtre in aceeasi categorie in ceea ce priveste vol acvariului, volumul canistrei difera foarte mult. Cu cat e mai mare cu atat mai bine. E900 de la Jbl are ca volum 7.6 L si merge pana la un maxim de 300 de litri volum acvariu. Eheim 2213 clasic are un volum al canistrei de 3 litri si merge pana la 250 de litri volum acvariu.Un alt filtru foarte rezistent este Hydor Prime 30, cu un volum intre Eheim si Jbl de 5 litri, merge de la 200 de L pana la 450L acvariu. Este foarte fiabil si rezistent in ceea ce priveste si garnitura, am vazut multe pe acvarii marine si nu curg, desi au peste 1,5 ani de functiune.
Deci Jbl are cel mai mare volum al canistrei urmat de Hydor si pe urma Eheim.
Ca si volum al acvariului primul e Hydor urmat de Jbl si pe urma Eheim.
Fiabilitate: nu pot vorbi decat de Hydor (ca si testat), insa Eheim are traditia ca fiind "bulletproof", insa nici Jb nu e de neluat in seama. Aici nu pot spune mai multe pt ca doar de hydor m am lovit.
Forma canistrei si compartimentarea: Jbl are cosulete si e patrat, restu optand pentru forma cilindrica: Personal imi place ceea din urma, pentru ca nu se pierde spatiu si asta foloseste si Amano , adica sta mai bine palm netu .(Amano nu e un criteriu, insa fiecare cu pasarica lui, altii chiar stoluri )
Pretul: cel mai scump e Jbl, dupa Hydor si dupa Eheim. Asta am gasit eu pe net, pot sa gresesc.
Conteaza foarte mult si ce fel de material filtrant bagi. De exemplu nu poti compara un burete simplu cu Siporax sau cum s o numi (Fiecare producator isi numeste ceramica poroasa dupa propriul plac).
Primul strat e pentru filtrarea mecanica dupa biologica. E la decizia fiecaruia cum isi echipeaza filtru.
Sper ca te am ajutat cu ceva.

fost cesrobis
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pa ce a spus, Radek despre EHEIM 3
Ma face sa-l cumpar si maine
DAR.........

Nu am baniiiii
Am datorii la stat
Dar tot am sa-mi iau unul
Eu ramin la parerea ca Eheim sunt de top
Cu fluval am avut mari probleme
cu Jbl multumit bune la nivelul lor
Dar, Eheim ,frate mi-au mers la inima

Pai acu vreo 25-30 de ani faceam filtrare cu o canistra de plastic de 10 litri
Pus in mijloc un tub ,pe delaturi nisip si vata ,burete
vibrator cu piatra ponce in tub
si dai tata filtrare
Ba da ce vremuri ,

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline



Acu 20-25 de ani eu nu eram , dar tehnica evolueaza .

@Porcu , eu am primit cadou la filtrul meu set medii Eheim gratis pentru 2078 , eu cand l-am luat aparuse pe piata si era la promotie .

@lazarginel

E un filtru excelent , sunt foarte multumit de el . La viitorul bazin cu ciclide tot pe Eheim o sa merg , doua .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eheim si JBL par identice, cred ca sunt si facute in acelasi loc. Am analizat imaginile cu structura lor interna si e identica.

Ce au in plus filtrele Fluval este prefiltrul de burete mare, cu o capacitate mare de retinere a mizeriilor, apa trecand abia dupa prin celelalte filtre. La Eheim si JBL nu vad sa aiba un prefiltru. Cat de repede se infunda un Eheim/JBL?

@lazaringel: ce probleme ai intalnit la Fluval?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com