[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare pentru incepatori si nu numai..  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Taken7
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2004 17:49:22
Messages: 10
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

A-ti vrea sa existe pe piatza romaneasca un DVD despre acvaristica (CUM sa realizezi un acvariu, CUM sa il intretii, CUM sa faci orice legat de acvaristica) in care sa fie aratat tot prin filmulete video realizate cu "veterani" in domeniu?(genul emisiunilor discovery- cum sa construiesti....)
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, dar nu DVD, ci CD.
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Ar fi o idee buna... toata lumea ar avea de castigat! Cu ceva efort (si aici ma refer la gasirea unui sponsor) s-ar putea face si o revista bilunara macar daca nu merge si lunara, in care putem avea cateva rubrici legate de amenajare, Atelier (DIY) & Hardware, Plante si Pesti, diferite boli. Sa zicem ca se poate alege o specie de pesti si una de plante pt fiecare numar unde vor fi date detalii cat se poate de multe. Parerea mea...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

anubis4alex wrote:Ar Cu ceva efort (si aici ma refer la gasirea unui sponsor) s-ar putea face si o revista bilunara macar daca nu merge si lunara, in care putem avea cateva rubrici legate de amenajare, Atelier (DIY) & Hardware, Plante si Pesti, diferite boli. Sa zicem ca se poate alege o specie de pesti si una de plante pentru fiecare numar unde vor fi date detalii cat se poate de multe.

Adica articolele de pe site si de pe forum nu sunt de ajuns?... Nu stiu de ce, dar am uneori senzatia ca sunt scrise degeaba. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar sunt o multime de incepatori si nu numai care nici macar nu se obosesc sa citeasca ce li se recomanda. Si aici totul nu costa nimic.
Cit despre sponsori si investitori, Doamne ajuta! :sic:
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Dolly wrote:Adica articolele de pe site si de pe forum nu sunt de ajuns?...


Nu ma intelege gresit. Ideea e ca sunt o gramada care inca nu stiu de acest forum. Doamne ajuta nu se mai pune problema de net in zilele noastre.. (vai cum era cu dial-up'ul....) Cat despre ideea unei reviste nu stiu daca era asa de rea. Se putea face o treaba buna, se puteau incheia contracte cu anumite Pet-Shop'uri pt reclama, ar fi putut fi si o rubrica de link'uri bune si tot asa.... in fine.... don't kill me era doar o propunere! (Si daca sunt inscris de curand pe forum nu inseamna ca sunt si incepator :ok
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

anubis4alex wrote:
Cat despre ideea unei reviste nu stiu daca era asa de rea. Se putea face o treaba buna, se puteau incheia contracte cu anumite Pet-Shop'uri pentru reclama...

Ideea este excelenta, numai ca nu pare realizabila. Daca vine cineva si vrea musai, de exemplu, carasi si scalari in 15l...vinzatorul ce sa-i faca? Poate sa-i povesteasca o zi intreaga despre compatibilitati, despre ceea ce ii trebuie unui caras si unui scalar, ca tot aia. Si am vazut cazuri destule, din nefericire. Dar discutia asta s-a mai purtat si cred ca nu mai are rost sa continue.
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Gata! Nu mai zic nimic Plec la "scarbiciu"... deja e cam tarziu
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Daca nu se citeste ce e pe forum care oricum e gratis, nu te astepta ca sa mai si plateasca si oricum pe site-ul meu o sa adaug un link catre acest forum, ca sa fie mai popular ca am inteles de la un junior member ca nu prea ar fi, dar ma indoiesc la cat de multe articole sunt si la cat de multi useri sunt, dart in fine. Principalul tot forumul ramane si ceeea ce poti pune pe un cd se poate pune si pe net.
[Yahoo!]
Taken7
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2004 17:49:22
Messages: 10
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Eu intreb de DVD sau CD si voi vb de revista. :-) . Intrebam de DVD deoarece una e sa citesti o explicatie cum sa lipesti ceva si una e sa ti se explice audio in timp ce iti si arata. Si itradevar sunt f multi care sau nu au acces la internet... sau nu stiu de forum. Pe DVD s-ar mai putea introduce filmulete explicative 3D unde este cazul. Deci eu vorbesc de un material foarte bine pus la punct si foarte folositor, nu doar un dvd pe care sa dai banul si sa zici: "pai asta stiam cum sa fac ca scrie pe toate gardurile". Bineinteles se va apela la greii acestui forum daca vor dori sa colaboreze. Sunt interesat de parerea voastra in legatura cu acest DVD deoarece lucrez in media si publicitate si vad foarte multe domenii care in opinia mea ar putea fii explicate si redate publicului interesat printr-un material f bun si noi il putem realiza daca merita ( si pt noi si pt cei interesati)
[Email] [Yahoo!]
Taken7
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2004 17:49:22
Messages: 10
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

cam off topic dar scuze de ortografie dar am o tastatura care mananca litere si eu am viteza si se pare ca nu pot corecta mesajul ce tocmai l-am postat (sau nu stiu eu)
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un CD ar avea mai multe avantaje fata de o revista:
1. ajunge si la hobbysti pasivi (cei care nu stau frecvent pe forum, nu contribuie cu materiale, etc).
2. poate educa si producatorii/patronii de pet-shop-uri.


Pe de alta parte, ideea cu revista mi se pare proasta pentru ca:
1. e greu sa gasesti sponsori
2. e scump
3. e mai ieftin sa dai un newsletter electronic cu materiale selectate direct de pe forum/site si editate de cineva profesionist.
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Nu contrazic pe nimeni dar publicitatea "pe hartie" s-ar putea sa fie mai apreciata decat una pe CD/DVD... Acum vetzi spune k pe CD/DVD ar putea fi puse spoturi publicitare nu doar niste imagini... Oricum a fost proasta ideea unei reviste asa ca ma retrag ... si sa ne vedem de forumul nostru.. ca sincer sa fiu nu prea as fi avut chef sa dau un search prin revista.. ) e mai usor aici
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

mihai20005 wrote:... o sa adaug un link catre acest forum, ca sa fie mai popular ca am inteles de la un junior member ca nu prea ar fi


Mda... Ma intreb cum ar trebui ca sa fie popular...(sa se dea guma gratis :yeah2: ) si e ciudat, da se pare ca tocmai juniorii (care ar avea nevoie de el mai mult) nu-i apreciaza importanta.
Ma intreb daca de ex. Dolly sau Marele Alb s-ar descurca fara forumu asta - si sunt sigur ca da, asa ca cei care nu au nevoie de el sunt cei cu experienta, nu incepatorii...
Dar... asta-i viata. Ca in postul ala in care s-a vorbit muuult si bine de filtrare, ce, cum, de ce, cat - ca la sfarsit sa apara un nene si sa zica "ce filtre dom'le? eu am un burete cu bolborositor si e mai bun ca orice"...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Anubis, sa stii ca ideea cu revista nu e rea deloc. Eu una, apreciez mult mai mult ce e scris, probabil pentru ca provin dintr-o generatie care mai are o biblioteca acasa, pe de o parte, iar pe de alta, Internetul costa AL NAIBII de mult Mihai, pe-aci, prin insule. Asa ca nu e chiar gratis sa citesti pe site, mai ales cand ai dial-up. Se mai intampla si prin stainataturi :sic: !!! Asta nu inseamna ca site-ul nu ar fi de nota 13 (a la Danemarca si Feroe), pentru ca pe mine m-a ajutat enorm ce am citit si ce sfaturi am primit. Pentru ca cei cu experienta au destul nerv si tarie sa raspunda la mari aberatii (nu zic ca eu nu am intrebat prostii.. ) si sa incerce sa mai lumineze niscaiva capete super incapatanate. Iar pentru asta, jos palaria!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In legatura cu aparitia unei reviste pe teme acvaristice: n-ar avea aproape nici o sansa pentru ca n-ar cumpara-o nimeni . Peste 95% din persoanele care au pestisori ar prefera sa dea 100.000 lei pe 5 carasi si 5 scalari decit pe o revista in care cineva priceput sa prezinte de la A la Z cum se pune pppaaa picioare un acvariu de 300 litri dotat corespunzator cu instalatii de iluminat, filtrat, CO2 ....... si plantat cu Glossostigma, Micranthemum .......
Iertati-mi pesimismu', da' am dovezi imbatabile in acest sens .

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

si alta dovada ar fi faptul ca a existat o revista de profil, s-au editat 4-5 numere, dupa care a sucombat. si nu era edtiata de niste entuziasti ci de oameni de meserie,
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Iepurica wrote:Anubis, sa stii ca ideea cu revista nu e rea deloc.

Iepurica in primul rand ma bucur sa intalnesc o "ex-ploiesteanca" . In legatura cu revista... se pare ca nu e foarte apreciata... asta e... oricum aici e la indemana oricui aproape o legatura la net (nu prea se mai foloseste dial-up'ul). Forumul e beton....
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:Ma intreb daca de ex. Dolly sau Marele Alb s-ar descurca fara forumu asta - si sunt sigur ca da...

Eu nu prea sunt chiar asa de sigura... Pe mine forumul acesta si oamenii de aici m-au ajutat enorm. Datorita lor am invatat ceea ce mai stiu cit de cit astazi. E adevarat ca l-am citit si rascitit dar am avut numai de cistigat. Mi-a folosit mai mult decit o intreaga biblioteca de acvaristica.
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

mie mi se pare o discutie asa... de dragul discutiilor. daca cineva doreste sa faca un dvd, cd, nu are decit sa il faca. oricum, eu cred ca va urmari in primul rind scopul comercial, sa scoata si el un banut. nu l-as cumpara, mai degraba citesc ce e pe forum. daca am o nelamurire, nu pot intreba dvd-ul. cu revista, parerea mea e sa o lasati balta... pe linga entuziasm trebuie si citeva zeci de milioane numai pentru tiparul unui numar al acesteia, fara a mai lua in calcul tehnoredactarea, distributia, etc, etc...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Continuand in aceeasi nota pesimista :sic: , as zice ca CD-ul s-ar vinde in cel mult 10-20 de exemplare, iar ceilalti l-ar pirata.
PS: Lucrez in software. ;)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com