[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va rog ajutati-ma! Imi mor pestii si nu stiu ce sa fac !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
claudia
Junior member

Joined: 03/08/2005 18:48:40
Messages: 5
IP:
Offline

Va rog ajutati-ma! Nu stiu ce se intampla cu pestii mei. Am un acvariu de 80/30/40 cm, cu aproximativ 40 pesti in el (molly, gupi, xifo, platy, sanitari, zebre, betta. Are filtrare continua, schimb apa de obicei o data pe saptamana - cam o treime -, temp medie era pana acum de 25 grade, acum este de 29 grade (din cauza caldurii). Acum doua saptamani (aprox.) i-am hranit cu tubi cumparati din Obor si s-au imbolnavit, dar nu imi dau seama ce boala au si cu ce sa ii tratez.
Simptomele sunt urmatoarele: Au coada stransa, nu mai pot inota - parca sunt paralizati, misca doar aripioarele de langa branhii foarte repede si parca se misca din tot corpul, nu stiu daca ma intelegeti. Stau ascunsi, dar nu neaparat langa filtru. Nu refuza mancarea decat in faza terminala, adica in ziua cand mor. De cand ii observ ca sunt bolnavi si pana mor trec cam trei zile.
Pana acum le-am facut tratament cu baktopur, 2 pastile, si dupa trei zile am schimbat o treime din apa. Am observat ca tot mai mor si tot din aceeasi cauza si le-am pus si verde de malachit, conform indicatiilor de pe recipient.
Nu mai stiu ce sa le fac. Mi-au murit cele mai frumoase exemplare. Vreau sa mentionez ca jumatate din pestii din acest acvariu provin din crescatoria proprie.
Va multumesc pentru ajutor. Claudia
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu stiu ce boala a dat in pestii tai, da' cred ca de la suprapopulare + Tubifex se trage. Pe viitor fii mai atenta. Sint (erau ) prea multi 40 pesti in nici 100 litri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

claudia wrote: Nu stiu ce se intampla cu pestii mei. Am un acvariu de 80/30/40 cm, cu aproximativ 40 pesti in el (molly, gupi, xifo, platy, sanitari, zebre, betta. Are filtrare continua, schimb apa de obicei o data pe saptamana - cam o treime -, temp medie era pana acum de 25 grade, acum este de 29 grade (din cauza caldurii). Acum doua saptamani (aprox.) i-am hranit cu tubi cumparati din Obor si s-au imbolnavit, dar nu imi dau seama ce boala au si cu ce sa ii tratez.


Tubi le-ai dat imediat cum i-ai cumparat sau i-ai mai tinut citeva zile in apa sa elimine toxinele?
claudia wrote: Am observat ca tot mai mor si tot din aceeasi cauza si le-am pus si verde de malachit, conform indicatiilor de pe recipient.


Posibil sa le fi facut mai mult rau decit bine. Verdele de malachit este destul de toxic, iar doza mentionata pe prospect ar trebui sa fie si in functie de talia pestelui, ceea ce nu prea cred ca se intimpla.
claudia wrote: Vreau sa mentionez ca jumatate din pestii din acest acvariu provin din crescatoria proprie.


Daca tot zici ca ai crescatorie, cum de ai inghesuit atitea exemplare in 100l? E un amestec de toata frumusetea... si numai cind ma gindesc cu ce viteza se inmultesc guppy...
claudia
Junior member

Joined: 03/08/2005 18:48:40
Messages: 5
IP:
Offline

[/img]
Daca tot zici ca ai crescatorie, cum de ai inghesuit atitea exemplare in 100l? E un amestec de toata frumusetea... si numai cind ma gindesc cu ce viteza se inmultesc guppy...
Crescatoria o am in alt acvariu de vreo 30 litri. In acvariul de 100 de litri tin numai exemplarele mai mari si cele mai frumoase.
de la suprapopulare + Tubifex se trage.
Ai dreptate, stiu ca de la tubifex in special. Eu nu le dau prea des hrana vie, deci este a doua oara intr-un an cand se imbolnavesc de la tubifex. Prima data au avut boala aceea numita "gris", dar acum chiar nu stiu ce au.
Totusi, nu imi puteti da un sfat? Nu pot sa mai uit la ei cum mor.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Schimb de apa de 70%. Conditionezi cu sera AQUTAN.
2. Tratament cu sera baktopur direct - pastile + metronidazol. 1 lingurita de sare la 10 litri de apa.
3. Schimb de apa de 20 de litri, la 2 zile. Adaugi concentratia proportionala de pastile pentru apa pe care o schimbi.
[Yahoo!]
claudia
Junior member

Joined: 03/08/2005 18:48:40
Messages: 5
IP:
Offline

1. Schimb de apa de 70%. Conditionezi cu sera AQUTAN.
2. Tratament cu sera baktopur direct - pastile + metronidazol. 1 lingurita de sare la 10 litri de apa.
3. Schimb de apa de 20 de litri, la 2 zile. Adaugi concentratia proportionala de pastile pentru apa pe care o schimbi.

Multumesc pentru sfat, alina_g. Asa voi face.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Care mai e situatia?
[Yahoo!]
claudia
Junior member

Joined: 03/08/2005 18:48:40
Messages: 5
IP:
Offline

Am reusit sa salvez mare parte din ei. Acum nu le mai dau tubifex deloc, o data pe zi hrana uscata si vitamine din cand in cand. Inca o data, multumesc pentru sfat.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com