[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
melci  XML
Forum Index » General info
Author Message
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

salut! Intrebarea mea este: intr-un acvariu de 144l cam cati melci ar fi indicati? ma refer la melcii aia galbeni care se fac destul de marisori. eu am 10 si acum cred ca au ajuns la maturitate, spun asta pt ca sunt destul de mari.
exista vreo limita de melci(vorbim doar de cei galbeni, ii exceptam pe cei mici si maronii)?
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Parerea mea e ca 10 melci sunt destui...

Si apropo de melci am o chestie de povestit.
Prietena mea e plecata cu toata familia si am eu grija de acvariu. Azi cand am fost sa sting lumina nu gaseam melcul...si este un melc galben gigant de vreo 3,5-4 cm diametru si acvariul e mic... M-am gandit apoi la varianta ca poate a iesit din acvariu tinand cont ca acvariul sta fara capac din cauza caldurii. Si ma pun eu sa caut pe acolo si cand colo, melcul era sub pat . L-am luat, l-am curatat si l-am bagat inapoi in acvariu. Am asteptat vreo 10 minute pana a iesit din cochilie. Habar n-aveam ca melcii ies din acvariu. Melcii mei mai sus de nivelul apei nu urca.... :o

image
[Yahoo!]
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Super faza... cred ca ii era frica sa nu se inece sau era vre-un peste mai fioros si a zis k mai bine fuge decat sa il prinda
[Yahoo!]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

daca lasi acvariul fara capac melcii aia galbeni (pomaceea) au destul se frecvent tendinte sinucigase si mai ies la plimbare
si eu am mai gasit cate unul pe uscat da in timp util ca sa-l reanimez

ride free
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Monique :

... stai linistita, e ok ! ... melcii tai nu sunt nici prea multi nici prea putini, daca tie iti plac, atunci relaxeaza-te si nu-i mai tot numara ! ... o sa te umpli de pui de la ei si atunci o sa fie alta discutie , dar asta, mai incolo ...

@restu' lumii :

... terminati va rog cu povestile astea sinistre, ca iar mi-aduc aminte de faza aia cu melcu' ucigas, care a sugrumat, cu bestialitate, un biet ancistrus adormit ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com